| Noname69 a întrebat:

Spuneti-mi si mie un super program pentru sala de forta, ex luni : bicep-triceps... etc big grin

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!
Daca mi-ai fi dat mai multe informatii despre structura ta anatomica (inaltime si greutate) si despre varsta si poate stil de viata (tigari, alcool, stres etc.) te puteam sfatui intr-un mod mai 'profesionist'... insa nu mi-ai dat asa ca iti spun urmatoarele.
Pentru exercitii si toti ceea ce inseamna de fapt sala (de la alimentatie, suplimente etc.) gasesti pe site-ul acesta : http://www.getfit.ro/
Daca vrei sa faci combinatii de forta lucreaza: piept simplu (luni); spate, trapez (marti); biceps, triceps (miercuri); umeri, antebrat (joi); picioare, abdomen (vineri).
Nu stiu ce urmaresti, sa slabesti, sa dezvolti musculatura, sa castigi forta...
Daca imi dai mesaj pe privat, cu detalii te pot ajuta mai mult.

Daca vrei sa cresti in greutate ia urmatoarea combinatie suplimente: weight gainer, cu ceva vitamine (animal pack) si niste amino acizi (amino fuel - de la twinlab).
Pentru mai multa forta poti lua: vitamine (AP), dextroza/glutamina, creatina efervescenta.

Daca vrei sa te ingrasi lucreaza o singura grupa de muschi pe zi insa intr-un mod intens si inverseaza exercitii, dar lucreaza exercitii de baza pentru inceput, fara izolari.
Exercitiile cu haltera, sporesc forta insa esti mai predispus la accidentari si tasari de oase.
Trebuie pe langa exercitii anaeorobice sa faci si ceva aerobic (alergat) ca sa-ti imbunatatesti circulatia si inima.
Alte informatii: trebuie sa mananci minim 1 g de proteina pe kg corp. Doar surplusul de proteina se depune ca masa musculara. E important sa ai o cantitate mare de carbohidrati in dieta, deoarece esti pasibil sa arzi proteinele pe post de energie. Raportul proteina/carbohidrati sa fie de 1 la 2. Carbohidratii se administreaza cel mai bine dupa antrenament, ca iti reface rezervele de energie si mai elimina din febra.

Exercitii gasesti pe site, cate vrei, nu mai intru in detalii.

Multa bafta!

1 răspuns:
| PetreConstanta a răspuns:

Cat poti tu sa duci