| curious01 a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce antrenament muscular nu mi-ar afecta cresterea, din cate stiu turnicul, flotarile si exercitiile pentru abdomen nu afecteaza ( sau poate gresesc, va rog sa-mi spuneti), ce greutati sar recomanda sa ridic sau ce sa fac si ce nu?

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

S-ar recomanda orice exercitiu poti sa faci. nu cred ca tu ca incepator poti ridica pe umeri (coloana verticala) o greutate atat de mare incat sa fie problematic. mitul ala de nu vreti voi sa il lasati din cap privind cresterea este cam asa: presiunea FOARTE mare pe coloana in pozitie verticala (indreptari cu bara, geno cu bara in spate, military press) preseaza vertebrele intre ele tasandu-le, dar nu iei in considerare geneticul. daca esti facut sa ai 190 cm, cu toate cele mai sus mentionate nu vei avea mai putin de 188 cm inaltime. adica DACA afecteaza, in cazul in care o face (ca esti zmeu, nu te ajuta geneticul, alte motive anexe) in loc de inaltimea pe care o da geneticul tau, scazi 1-2 cm. treaba aia cu sala in tinerete tine de faptul ca la 13-15 ani nu ai testosteron destul sa cresti (fiind hormonul principal de crestere al corpului). este ca si cum ai vrea sa faci un cozonac (sa il lasi sa se umfle) la temperatura scazuta. desi ai toate ingredientele bune, nu ai temperatura potrivita.

| MayaPhoenix a răspuns:

Flotari, lumanarea, poti incerca sa stai in cap, danseaza, si abdomene. etc. nu mai stiu altele dar sigurat mai suntwinking