| MSGeanyy a întrebat:

Stie cineva un program bun pentru sala de forta, care sa ajute la cresterea rapida a masei musculare? Ms (:

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Masa musculara nu creste rapid, e un proces foarte lent la care observi schimbari cam la 2-3 luni si in cativa ani o sa ai muschi ca lumea.

Si nu e de ajuns un program, mai ai nevoie de 4-5 mese pe zi ( cu 3 mese degeaba ai cel mai tare program ) + suplimente.

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cate zile pe saptamana te poti duce? Sa-ti dau si idei de programe.

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

4 pe saptamana!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Ok, uite 2 idei de programe :

primul (pentru incepatori) :

ziua 1 - piept + biceps
ziua 2 - picioare
ziua 3 - pauza
ziua 4 - spate + triceps
ziua 5 - umeri + abdomen
zilele 6 si 7 - pauza

SAU un program mai avansat, pentru cand progresezi :

ziua 1 - piept + abdomen
ziua 2 - spate
ziua 3 - pauza
ziua 4 - picioare
ziua 5 - brate ( biceps+triceps) + umeri
zilele 6 si 7 - pauza

Ideea la al doilea antrenament este :

- sa lucrezi bratele intr-o singura zi, e considerat mai eficient asa
- sa ai o zi doar pentru spate, deoarece e o grupa mare si necesita multe serii pentru a se dezvolta

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

Mersi!winking Un supliment ceva stii bun? Eu o sa incep cu X-Plode...Ce zici, e bun de ceva? big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Ala e un supliment pre-antrenament bazat pe oxid nitric. Eu nu as incepe cu asta, mai ales ca iti mareste tensiunea.

Incepe cu o proteina post-antrenament, e cel mai important tip de supliment.

Daca ai bani, recomand dymatize elite whey, pe www.megaproteine.ro, la "proteine", sau daca vrei mai ieftin, pro whey de la pronutrition

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

Pai eu vreau sa creasca muschii... eu stiam ca de la creatine cresti rapid! De la proteine mai lent!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Asta e o explicatie de copil mic, cine ti-a zis asta nu avea prea multa experienta. In primul rand muschii cresc DOAR cu proteine, punct. Creatina are alt rol :
- mareste sinteza proteinelor ( adica mai multe proteine ajung in muschi, stii ca daca la o masa consumi 40 de grame de proteine, NU toate ajung in muschi )
- te energizeaza sa poti trage mai tare ( antrenament mai intens => muschi mai mari )
- hidrateaza muschii si ajuta la recuperare ( muschii cresc in perioada de odihna, de recuperare, NU cand tragi )
- altele

Si impresia ca ei cresc "rapid" e din cauza faptului ca e un voluminizator care retine apa in muschi, de fapt nu e masa musculara, e apa ce s-a umflat repede de la creatina happy

In ordinea importantei, suplimentul pre-antrenament ( adica ce ziceai tu ) e mai putin important decat proteina post-antrenament.

Daca ai bani, poti sa le iei pe ambele, altfel proteina cu absorbtie rapida ( din zer ), normal ca cel mai bine e sa le iei pe ambele + o proteina o absorbtie lenta pentru inainte de culcare ( sa-ti hraneasca muschii in timp ce dormi )

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

Deci zici sa bag proteine...zi-mi una buna si nu mult prea scumpa! dal mai vrei sa imi spui... daca nu te-am deranjat prea mult! mersi oricum! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Nu m-ai deranjat, e ok happy
Zi-mi cat esti dispus sa dai lunar, ca sa pot sa-ti recomand ceva.

P.S. : nu te astepta sa cresti peste noapte, nici cu proteina nici cu creatina, masa musculara se pune LENT, rapid se pune doar cu steroizi.

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

Maxim 100 de lei(1 milion) pe luna!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Am uitat sa te intreb : varsta, inaltime, greutate, de cat timp faci sala?

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

23 ani, 1, 80, 70 kg, acum de o luna.dar am mai facut inainte dar nu m-am tinut intr-una....acuma vreau sa ma tin!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MSGeanyy):

Pai hai ca sa fi multumit sa incercam asa :
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=26&cID=115&dID=0&bID=0
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=165&cID=116&dID=0&bID=0

Creatina + proteine, dar iti depaseste bugetul cu 10 ron :)

Ca sa ne incadram in buget, poti incerca combinatia asta :

http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=121&cID=115&dID=0&bID=0
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=165&cID=116&dID=0&bID=0

Creatina iei un plic pe zi, imediat dupa antrenament. Si proteina ( ca sa te tina o luna ), o portie imediat dupa antrenament, si alta la trezire ( in zilele fara antrenament )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stai ca am scris repede si am gresit, creatina iei un plic pe zi, cu 30 de minute inanite de antrenament sau intre mese ( in zilele fara antrenament )

| MSGeanyy explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult!

| daassh a răspuns:

Recomand o grupa muscula pe zi :
Luni: Piept
Marti: Umeri+Trapez
Miercuri: Picioare
Joi: Spate
Vineri: Brate
Inceraca sa folosesti greutati tot mai mari pe fiecare serie.Succes!

| Mix_MacMusic_1989 a răspuns:

Salut! Regului :
1.Sa stii ce tip somatic ai(te documentezi pe net cate serii ai nevoie pentru grupele musculare in functie de tipul somatic )
2.O alimentatie sanatoasa si bogata in proteina si carbo + odihna. ( dimineata proteina, inainte de antrenament carbo, dupa antrenament tot carbo cu proteina iar inainte de culcare cu 5, 6 ore fara carbo doar proteina > IN CAZUL IN CARE VREI SA AI SI ABDOMEN DEFINIT