| amorezul17 a întrebat:

Stiti o reteta pentru un shake proteic acasa? Ma refer in loc de apa sa fac un shake sa i-au la sala cand ma antrenez.

Răspuns Câştigător
| mygirllady a răspuns:

In loc de apa? shake-u nu prea e indicat in timpul antrenamentului. dar iti pot zice o reteta care o poti consuma dupa antrenament. o cana de lapte. un galbenus de ou crud si poti pune orice fruct vrei tu. eu iti recomand banana. pentru ca ea in combinatie cu celalalte ingrediente te ajuta sa cresti in masa musculara... apoi toate acestea le bagi intr-un robot de bucatarie...la sfarsit mai adaugi un pic de miere. mai amesteci putin si gata. sper ca ti-am fost de folos. spor la antrenamente

| amorezul17 explică (pentru mygirllady):

multumesc pentru sfaturi ma apuc sa fac shake-u ce mi l-ai spus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mygirllady):

Reteta aia e o mare CRETINITATE, are putine proteine ( FOARTE PUTINE ), oul crud are o enzima care impiedica absorbtia proteinelor ( enzima care este distrusa la preparea termica ).

terminati cu aberatii de copii mici

| Cosmin86 a răspuns (pentru amorezul17):

Decat sa-ti faci prostia aia de shake ( care are 7 grame amarate de proteine ) mai bine mananci o friptura cu 20-30 de grame de proteine

5 răspunsuri:
| sergiu19997 a răspuns:

Lapte si banae
Eu cand vin de la alergat imi fac 1, 5 L de lapte si 3 banane (laptele e cel mai important)

| Cosmin86 a răspuns (pentru sergiu19997):

Eu dupa efort pun asta :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

In shaker cu apa si amestec.

Are proteine din lapte ( DOAR proteine din lapte, fara restul de lactoza, grasimi, etc. ), glutamina ( pentru refacere ), enzime digestive ( pentru absorbtie ), si are doar proteine cu abs rapida ( fata de cele cu abs lenta )

Termina cu prostia de lapte si banane, aia e combinatie pentru COPII MICI SI FIRAVI, nu sportivi