| good88 a întrebat:

Sunt bune proteinele din zer?

11 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

In opinia mea sunt gunoi. Poti mai bine fara ele, daca mananci alimente ce contin proteina (fasole, linte, mazare, carne...)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ubox7007):

Cea mai buna proteina e un "gunoi"? Apuca-te de sah

| lastOne a răspuns:

Depinde ce vrei de la ele, ca si astea sunt de mai multe feluri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru lastOne):

Serios, sunt de mai multe feluri?

O proteina din zer e o proteina din zer, ATAT, un singur fel.

| lastOne a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate insa eu ma refeream la feluri in care poate fi gasita, de ex concentrat proteic care se absoarbe mai greu sau izolat proteic care se absoarbe mai rapid.

| Cosmin86 a răspuns (pentru lastOne):

Da, dar sincer nu e asa mare diferenta, e doar marketing.

S-a demonstrat ca intre concentrat/izolat/hidroizolat nu e prea mare diferenta ( in niciun caz cat sa justifice banii, gen hidroizolatul din zer e de 3 ori mai scump decat concentratul din zer).

| lastOne a răspuns (pentru Cosmin86):

Parerea mea este ca principala diferenta este facuta de metabolismul celui care o foloseste. Un ectomorf cu ardere rapida daca asteapta pana se absoarba concentratul proteic (de dupa antrenament) o sa aiba surpriza neplacuta de a nu creste in masa musculara ci doar in grasime. Dupa care mai intervin si factori de genul procentajul de lactoza sau de carbo.

Dar am deviat de la intrebarea omului... raspunsul meu la intrebare ar fi ca da sunt bune insa trebuie avut in vedere ca este un SUPLIMENT. In consecinta trebuie folosit astfel incat sa suplimenteze mesele normale/obisnuite care trebuie sa fie cat mai variante.

| hgcl a răspuns:

Toate tipurile de proteine se extrag din lapte. Proteina din zer este cea mai buna, este o proteina cu absortie rapida si este indicata dupa antrenament cand corpul tau are nevoie de proteine. Deci da, sunt bune!

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Serios, toate se extrag din lapte?

Deci si IsoSoy ( proteina din soia ) tot din lapte e extrasa, nu?

Si proteina din carne ( beef carnivor ) tot din lapte?

| hgcl a răspuns (pentru Cosmin86):

Destept esti tu :*!

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Intamplator citesc "un pic" mai mult decat altii.