| AntonioOff a întrebat:

TPU cum sa fac muschi la 11 ani..eu fac un sport street dance si break dance(acrobatii)si antrenorul meu vrea sa fac muschi...la abdomen stau bine dar la maini si picioare nu prea am muschii formati ca la abdomen.ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| bogdanho a răspuns:

Nu cred ca e cazul la 11 ani, dar pot sa iti recomand sa alergi zilnic (nu foarte mult), dar asta o sa te ajute pentru muschii picioarelor si nu te va afecta cu nimic. Si poti sa faci si cateva flotari odata la 2 zile (iarasi nu foarte multe) cred ca la 11 ani 3 serii de 10-15 la 2 zile e binisor si nu te afecteaza cu nimic. Nici sa nu te gandesti sa ridici greutati asta o sa te afecteze pe viitor.

| AntonioOff explică (pentru bogdanho):

Am o haltera de 4 kg si 2 de 1 kg de care sa folosesc?

2 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut

Inseamna ca antrenorul tau e antrenor doar cu numele.
La 11 ani nu e necesar sa-ti dezvolti fortat muschii. Sa nu te bata gandul de ceva sala, sau exercitii asemanatoare, ca o sa ai mari probleme de viitor. Efortul fizic extrem afecteaza cresterea, dezvoltarea la varsta asta, si mai ales, poti avea mari probleme de sanatate.
Daca vrei sa ai rezistenta fizica, poti incerca inot sau jogging. happy