| Gabriel1 a întrebat:

Urmeaza sa ma duc la sala, si am nevoie de un program de antrenament pentru 5 zile( Luni-Vineri ) fara picioare deoarece le am destul de dezvoltate.Nu sunt gras,,vreau sa am pieptul mai mare, bratele si abdomenul, insa sunt endomorf si am ceva grasime pe abdomen.
Alta intrebare:
Este bine ca dupa antrenament sa mananc 3 oua fierte +fructe sau inainte?
Astept sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Conteaza si calitatea proteinelor, proteinele vegetale sunt considerate "inferioare" deoarece nu au profil complet de aminoacizi ( proteinele dupa ce le consumi se descompun in aminoacizi si abia acestia se duc in muschi ). Proteine de calitate sunt : carne, lapte, branza, oua. Dupa antrenament baga un piept de pui cu orez sau cartofi copti.

Poti bea lapte inainte, dar sa n-ai probleme cu stomacul, laptele e destul de pacatos la stomac si se absoarbe greu. Cel mai bine consumi lapte inainte de culcare ( absorbtie lenta ), iti hraneste muschii in timp ce dormi.

Inainte de antrenament iti recomand mai degraba niste fructe sau un ou.

Da, programul e bun, orice program care respecta principile ( ex. un muschi sa aiba 48 de ore pauza dupa antrenament, etc. ) e bun. Trebuie sa faci un program de antrenament + alimentatie a.i. sa fie ok pentru tine.

15 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Chiar daca le ai dezvoltate iti sugerez sa lucrezi in continuare muschii picioarelor.

Luni: Piept-Biceps
Marti: Picioare
Miercuri: Liber sau cardio sau stretching
Joi: Umeri si triceps
Vineri: Spate si abdomen

+ 10 minute cardio inainte de antrenament de incalzire si 20-30 minute cardio dupa antrenament

si REPET: Baga genoflexiuni la greu pentru ca la genoflexiuni nu lucrezi doar picioarele ci si abdomenul si spatele. Si in plus e penibil sa ai bicepsul mai mare decat quadricepsul laughing

| Gabriel1 explică (pentru Nickname1890):

Cardio se facea inainte de antrenament din cate stiu.

| Gabriel1 explică (pentru Gabriel1):

Scuze,era pentru cosmin 89.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Gabriel1):

Nu e indicat sa faci inainte de antrenament pentru ca iti consumi toata energia si nu mai faci antrenamentul la potential maxim. Inainte 10 minute usor de incalzire.

| Gabriel1 explică (pentru Nickname1890):

Iti multumesc si tie.

| Cosmin86 a răspuns:

Un program orientativ :

luni - piept
marti - spate
miercuri - picioare
joi - biceps + triceps
vineri - abdomen + umeri

Cand lucrezi picioare se stimuleaza cel mai bine productia hormonului de crestere care ajuta intregul corp ( iti pot arata studii stiintifice daca nu ma crezi ).

DUPA e cel mai important sa bagi proteine + carbohidrati, pe scurt, un piept de pui cu orez sau vita cu brocoli sau orice combinatie iti place, la 30 maxim 60 de minute dupa, e cea mai importanta masa a zilei.

Adauga cardio dupa fiecare antrenament, gen 10-15 min alergat la banda.

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Cardio nu era inainte de antrenament? eu asa am citit...

Pot manca cele 3 oua + niste lapte si fructe?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel1):

Da, si alea au proteine. Eu nu as combina oua cu lapte si fructe, decat daca vrei sa-ti faci stomacul varza ( poate tu il ai foarte rezistent ), fructele fermenteaza, nu prea e bine sa le combini cu oua sau lapte :)

Si in general proteinele se combina cu carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ), nu cu fructe

Legat de cardio, uite aici mai multe explicatii :
http://www.cristianmargarit.ro/......u-greutati

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Inainte de antrenament pot bea lapte?
Semintele am mai vazut ca au multe proteine, sa mananc dupa sau inainte?

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Acesta program e bun? Sunt incepator, programul e tot al tauhappy
ziua 1 - piept + abdomen
ziua 2 - spate
ziua 3 - pauza
ziua 4 - picioare
ziua 5 - brate + umeri
zilele 6 si 7 - pauza.

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc foarte mult.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Gabriel1):

Poti sa mananci un pumn de seminte desi ar fi de prefarat sa mananci niste migdale decat seminte de floarea soarelui dupa antrenament. Da poti sa bei lapte inainte de antrenament si eu beau lapte inainte de antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel1):

Conteaza si calitatea proteinelor, proteinele vegetale sunt considerate "inferioare" deoarece nu au profil complet de aminoacizi ( proteinele dupa ce le consumi se descompun in aminoacizi si abia acestia se duc in muschi ). Proteine de calitate sunt : carne, lapte, branza, oua. Dupa antrenament baga un piept de pui cu orez sau cartofi copti.

Poti bea lapte inainte, dar sa n-ai probleme cu stomacul, laptele e destul de pacatos la stomac si se absoarbe greu. Cel mai bine consumi lapte inainte de culcare ( absorbtie lenta ), iti hraneste muschii in timp ce dormi.

Inainte de antrenament iti recomand mai degraba niste fructe sau un ou.

Da, programul e bun, orice program care respecta principile ( ex. un muschi sa aiba 48 de ore pauza dupa antrenament, etc. ) e bun. Trebuie sa faci un program de antrenament + alimentatie a.i. sa fie ok pentru tine.

| AlexMrs a răspuns:

NU neglija picioarele. chiar daca par mari, ele te ajuta in dezvoltarea intregului corp! 1Biceps-triceps, 2umeri-trapez, 3piept, 4spate, 5picioare

| Daniiyy a răspuns:

As mai avea ceva de adaugat la ce a zis colegul de mai sus, in fiecare zi sa faci abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Daniiyy):

De ce sa faci abdomene in fiecare zi, sa te supra-antrenezi si sa ai progrese mediocre? Abdomenul se lucreaza exact ca orice alt muschi, are aceleasi celule.

P.S. : cu abdomene lucrezi zona superioara, zona inferioara nu o lucrezi?