| ratoidavid a întrebat:

Va rog nu vreau comentarii in bataie de joc. Ms anticipat.
In timp ce alerg pe o distanta mai lunga pot sa ma opresc sa ma odihnesc cam pe la jumătatea drumului?
(ca ma gândesc ca nu mai are același efect ca atunci când alergai încontinuu adică îți afectează evoluția rezistentei)
PS: sunt băiat

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut, David! happy Desigur că e în regulă.winking Cu toții obosim când și dacă dăm rezistența. Nu cred că afectează neapărat procesul de rezistență. Sau fă pauze extrem de scurte, să nu pierzi nimic,winking dacă tu consideri că este afectat ritmul de alergat și efectul. Mult succes și sper să ajungi acolo unde îți dorești! Funda? big grin

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti sa te opresti. Dar fa o chestie interesanta. Opreste-te prima oara pentru un minut. A doua pentru 55 de secunde. A treia pentru 50. Si tot asa, pana ce vei vedea ca nu mai ai nevoie de pauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, dar nu-i recomandat sa te opersti, daca alergi ca sa consumi calorii si sa realizezi ceva.

| Wr3nch a răspuns:

Poti. Pe masura ce trece timpul rezistenta creste, si nuva mai trebui sa faci pauza.

| Celcestietot a răspuns:

Daca tu chiar simti asta, da.

| AnastasiaK a răspuns:

De putut poți, dar bineînțeles că nu e același lucru cu a alerga continuu. Indicat ar fi să micșorezi ritmul când obosești și să continui alergarea (asta în cazul în care ți-ai propus o anumită distanță) sau să pornești de la început mai lent și să menții până la final, iar cu timpul crești tempo-ul. Sau poți aborda situația invers: începi cu distanțe mai mici, iar progresiv crești distanța. Oricare dintre variante funcționează pentru rezistență.