| Roliii a întrebat:

Va salut! Recent m-am apucat de sala, si ma duc in locul in care mi-am cumparat abonament pentru ca in grup fiind coordonat de antrenor, acolo aerul e putin mai rece in genera, dar de fiecare data cand fac exercitii, in mod intens, dupa 20 de minute imi vine rau, tind sa cred ca poate fi si din cauza aerului rece de acolo, sau am eu o conditie medicala care nu rezista la un astfel de aer, de obicei pe caldura nu-mi vine rau, oare ce ar fi de facut sa nu-mi vina rau pana ma m-ai obisnuiesc cu stilul de exercitii de acolo, oare sa iau un plover, dar n-o sa ma faca sa ma simt mai obosit pentru ca o sa ma incalzeasca si ma tare, sa merg la doctor, dar o sa dureze pana ce ma programeaza, ce sa fac?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Poti sa iti iei o bluza (bluzita) cu maneca lunga si pantaloni lungi, nu te obliga nimeni sa fii in tricou si pantaloni scurti

eu cred ca pe langa aerul rece de care ai zis, tie iti vine rau si pentru ca nu ai rezistenta la exercitii fizice, sportivii numesc (am auzit asta si in box) "a ramane fara gaz", atunci cand simti ca numai poti respira fie datorita antrenamentului intens fie a conditiei fizice slabe!

tu fiind incepator nu ai de ce sa te fortezi cu exercitii intense, adica faci in ritmul tau si cu greutati mici!

eu pentru incepatori recomand antrenor personal si nu cu grupul, chiar daca este mult mai scump cel personal, se va ocupa doar de tine, si in plus nu ai nevoie decat eu stiu 1-3 luni maxim de astfel de antrenament cu antrenor personal adica pana inveti bine exercitiile, un program etc dupa aceea poti face cu grupul sau cum doresti tu!