| Perpelea_Ionut_1990 a întrebat:

Voi antrenati la sala fiecare muschi de doua ori pe saptamana? Si inca ceva, cand lucrez pieptul nu prea simt presiune pe el si ma dor bratele dupa ce termin setul, oare sa nu lucrez corect? Desi intrusctorul spune ca e bine.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Niciodata n-am facut prostia cu o grupa de 2 ori pe saptamana... o singura data pe saptamana si exercitii grele ( tractiuni la bara cu discuri legate de mine, etc. ), in niciun caz flexii usoare sau aparate simple...

| peperonies a răspuns:

Da. inseamna ca ai bratele mult mai slabe ca pieptul. in timp o sa isi revina.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Daca spui ca te dor bratele fi mai exact. Ce anume te doare?
Daca ai instructor si iai spus lui despre asta si spune ca e bine, spune-i sa isi dea demisia. La ora actuala in Romania sunt foarte multi "experti si antrenori" de sala. Ei cred ca daca faci cateva luni sau 2.3 ani de sala inseamna ca esti expert deja. Sala de forta nu este pentru oricine. Aici presupune mult mai multe decat a merge la sala si faci pe aparate. Daca nu simti pieptul cand il lucrezi atunci inseamna ca impimgi din triceps sau lucrezi mai mult cu bratele. Ca sa faci o executie corecta la piept cu bara. Aseaza-te pe banca, ia bara goala sau cu greutati pe ea si pune bara pe piept si pe urma ridic-o dar ai grija sa nu blochezi coatele cand ajungi sus. Pe urma fa din nou dar fara sa ridici capul de pe banca. Capul trebuie sa stea lipit de banca. Ceafa sa iti fie tot timpu lipita de banca.

| Sportfreak a răspuns:

Incearca sa executi exercitiul usor, vei simti o diferenta. Nu il fa rapid. big grin

| Cosmin4Fit a răspuns:

Poti lucra si o singura data.

Depinde in ce fel te dor bratele. Vezi sa n-ai vreo problema ceva, verifica.

Daca e doar durere musculara, atunci da, ai bratele mai slabe, poti lucra mai mult la izolare biceps triceps.

Pieptul e greu de lucrat, sunt multe metode prin care il lucrezi. Daca spui ca nu simti presinue pe el te referi ca faci doar impins bara la piept? Mai sunt si alte aparate care solicita mult mai putin bratele.

Ca sfat micut, incearca sa te si concentrezi pe muschiul respectiv. Incordeaza-l putin, pune-ti cu mintea tensiune in zona care vrei sa o lucrezi. Putini stiu si aplica mereu secretul acesta.