| Perpelea_Ionut_1990 a întrebat:

Vreau sa ard grasimea si m-am apucat de cateva zile de acest antrenament HIIT https://youtu.be/ieyzL5OaPZk Acum, am cateva intrebari:
Ar trebui sa fac acest antrenament zilnic?
Se vor vedea rezultate daca nu tin dieta si nu am o alimentatie foarte organizata, mananc 3-4 mese pe zi de unde iau destule proteine (mentionez ca fac si sala)? In cat timp?
Nu am in procentaj foarte mare de grasime, insa este ceva grasime se pe abdomen si picioare.
Astept raspunsurule voastre, multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| SSJGohan3 a răspuns:

Daca chiar vrei sa arzi grasimea, va trebui sa renunti la glucide (zaharuri din mancare) asta ar fi primul pas pentru o slabire rapida e ok ca iei proteine dar vezi ce proteine iei..sa aiba concentratie mare de proteina si mica de carbo, tu ai nevoie de alimente bogate in proteine si lipide si sarace in carbo...iar ca antrenament e ok antrenamentul acela.dar te sfatuiesc sa incerci "insanity" e foarte bine facut iar daca iti dai silinta si faci tot programul (are 2 luni) vei scadea considerabil cantitatea de grasime...e unul dintre cele mai bune antrenamente pentru slabit si tonifierea musculara aici ai un link

https://www.youtube.com/watch?v=NTEDDmCjd1k

https://www.youtube.com/watch?v=B0D5jSB0XzI

ai acolo 2 link-uri sa intelegi la ce se refera si rezultatele care ti le arata is foarte aproape de realitate si poti mai mult daca tii dieta cum am zis(desi e greu,renunti la paine, bere, dulciuri, sucuri, etc foarte multe, nu neaparat sa renunti dar sa le reduci)

| RAY a răspuns (pentru SSJGohan3):

1 gram de lipide are 9 calorii, cum i poti recomande lipidele?

| RAY a răspuns (pentru SSJGohan3):

Si eu am facut acele video sunt chiar bune, dar sa descoperit alt tip de sport mai bun, sprinturile 4 minute pe zi uite cum

30 de secunde alergi la maxim isi imaginezi ca te urmeste un leu
30 de secunde pauza si tot asa de 4 ori
o dieta low carb,low fat,medium proteine, nu recomand high proteine ca sa descoprit ca nu avem nevoie de asa multe proteine cum se credea,nu recomand dietele din cauza efectului eu -eu, sportul nu slabeste si doar deficitul caloric,mai mici porti de mancare atat,eu recomand culturismul de instensitate, sprinturi, multe legume,fructe low carb,carne de pui,porc,peste, cascaval,cartofi nu multi da,nuci etc ai o mare varietate de mancare de fapt poti manca orice doar sa eviti
DULCIURILE,PATISERIA,COFETARIA,FAST FOOD, PRAJELI, PAINEA

cromul, magneziul, fierul ajuta daca vrei sa slabesti ti le recomand

| SSJGohan3 a răspuns (pentru RAY):

El a cerut sa scada in grasime nu sa slabeasca in KG, e o diferenta iar lipidele nu au treaba cu alimentatia e a doua sursa de energie a corpului, problema este ca tot ce e carbo(zaharuri) si nu e consumat se transforma in timp in grasime, iar eu referindu-ma la alimentatie sa contina lipide, in forma bruta foarte putine produse le gasesti bogate in lipide..asta numa daca te gadesti sa mananci efectiv grasime(untura, slanina ) te incurca din a da jos grasimea, corpul nostru dupa ce nu mai are carbohidranti destuli din alimentatie incepe sa transforme grasimea in carbo ..astfel tu slabesti.iar mancand destule proteine si lipide nu vei avea probleme pentru ca nu le poti asimila asa rapid.(ma refer la lipide sa le pui ca si grasime)

| RAY a răspuns (pentru SSJGohan3):

Ai dreptate e a doua energie a corplui, cand consumi prea putine carbohidtrati bine vorbesc de alimente bogate in carbohidtrati ca exista si legume multe low carb, atunci organismul transforma lipidele si proteinele in energie, lucru ciudat e ca nu consuma direct grasimi, proteine ca carbohidtrati ceea ce inseamna ca el nu poate metaboliza direct acele doua lucruri, sunt si grasimi sanatoase desigur, totul sta in cat manci parerea mea, grasimea se da prin sprinturi de instensitate maxima, dar degeaba scapam de grasimi ca vom arata aiurea de asta avem nevoie de masa musculara care va creste metabolismul

| SSJGohan3 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot sa te contrazic, e bine ce spui e nevoie si de masa musculara pentru cresterea metabolismului.dar am presupus ca are o masa musculara destul de dezvoltata daca doreste sa slabeasca...adica s-a interesant inainte macar de un proces de bodybuilding sau ceva cu perioadele de "crestere" si cele de "definire" iar in legatura cu insanity l-am sfatuit pentru a reduce monotonia sunt de acord cu sprinturile dar eu personal nu is capabil sa fac accelasi antrenament o perioada mai mare de 2 saptamani..si flotarile daca e trebuie sa schimb priza sa le fac din alte pozitii nu stiu (iar asta mi se trage de la alergat) am fost la concursuri de cros cand eram mic, aveam antrenamente de alergare iar de acolo mi s-a luat..sa tot fac ceva repetitivlaughing

| RAY a răspuns (pentru SSJGohan3):

E si cu masa musculara cresti la inceput apoi organismul se adapteaza ca el nu are nevoie de multa masa musculara ca il costa prea mult, masa musculara e foarte scumpa e pentru organism, celule musculare se hranesc cu grasimi iar grasimile se metaboliseaza usor plus ca contin multe calorii iar proteinele sunt opusul, un gram de proteine = 4 calorii prin metabolizare se pierde 20/30% din calorii, un gram de grasimi =9 calori prin metabolizare se pierde doar 1, 2 % energie