| omulpaiangan a întrebat:

Vreau sa iau creatine de la pronutrition creatine fx, acel plic de 10g pe portie. Am si eu niste intrebari: e bine daca o iau dimineata? Ajung sa beau doar 3 l de apa pe zi? Pot lua creatina doar cu apa, fara dextroza? Pot aparea cosuri de la creatina? Multumesc.

2 răspunsuri:
| CulturismsiFitness a răspuns:

Intra pe youtube si cauta canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist profesonist explica in voice loguri tot ce trebuie sa stii.

Creatina face un pic de retentie de apa. Ea se ia in felul urmator :
faza de incarcare 5 gr dimineata si 5 gr inainte de antrenament cu 20 min. timp de 2 saptamani. dupa 2 saptamani se ia doar cu 20 de min inainte de sala.
Iti recomand de la myProtein creatina monohydrata.

Intra pe youtube si cauta canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist profesonist explica in voice loguri tot ce trebuie sa stii.

| immortalfaith a răspuns:

Poti sa iei creatina cand vrei, dar sa o iei zilnic (e un proces indelungat, ea isi face efectul dupa cateva zile)
Poti bea cata apa vrei tu, nu e o regula, dar trebuie sa bei ceva ca sa nu faci probleme ficatului ~ 2-3 litri e okay
Pui creatina intr o lingurita de ceai (are vreo 5grame aia cred, o pui in gura apoi bei apa, creatina nu se dizolva in apa, e cam amara totusi)
Poti sa o iei fara dextroza, nu apar cosuri de la creatina