| dracu14 a întrebat:

Vreau sa ma antrenez pentru skandenberg,cate exercitii, serii si repetari trebuie sa fac si ce grupe trebuie lucrate.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Grupele care participa la skandenberg : spate, umar, biceps, antebrat.

piept si triceps nu prea ai nevoie, ca nu cred ca o sa faci tu push.

Mai trebuie sa lucrezi degete si incheietura ( daca iti da incheietura pe spate, pierzi rapid ).

Dar cel mai bun antrenament de skandenberg e la mese speciale, cu oameni.

Ala din sala ( care arata cam asa ) e doar o completare :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Si asta e foarte tare ( in special primul ex ) :
http://www.youtube.com/watch?v=rUTGh1aFI1s

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si in general faci serii sub 5 repetari, poti peste, maresti greutatea (la tractiuni spre exemplu, legi discuri de tine pana nu poti sa faci peste 5 ).

Dar ce stil ai? top-roll sau hook?

| dracu14 explică (pentru Cosmin86):

Hook
eu am facut skandenberg doar la nivel de amator,pe banci, pe mese, nimic serios, insa acum vreau sa fac ceva serios, mersi mult de raspuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru dracu14):

Pentru hook :

- tractiuni clasice ( mainile lipite, palmele spre tine), pe o bara groasa ( daca n-ai bara groasa, pune fat gripz pe ea )
- tractiuni cu incheietura indoita, priza negativa ( palmele una spre alta ), asta e genial
- izometrie cu gantera, incheietura indoita
- hook la scripete cu rolling thunder
- partiale cu gantera la banca scott, incheietura indoita la maxim ( ca la hook )

Astea sunt cele mai bune pentru hook.