| Biu_7672 a întrebat:

Vreau si eu exercitii pentru abdomen cat mai eficiente.
cu simplele abdomene nu reusesc sa ajung la forma dorita
nu am grasime, am nevoie de exercitii pentru tonifiere, sa imi recapat patratelele laughing am avut o perioada proasta si de la 54 kg am ajuns la 65 kg. acum am iar 54 kg, :d multumesc, funda dragilor

Răspuns Câştigător
| endorphins a răspuns:

Frate...Nu te astepta sa cresti in masa musculara peste noapte.Cred ca ai mai auzit asta:)
Este vorba de rabdare si ambitie...Ai grija la alimentatie.Mareste numarul de grame de proteine si scadel pe cel al carbohidratilor si al lipidelor.Glucidele sunt o sursa energetica buna.Deci UNEORI poti sa mai mananci si din astea...Proteinele sunt pe primul loc.Cum sa calculezi cantitatea de proteine de care ai nevoie?
E simplu.
1, 5 g\kilocorp.
Adica 1, 5g pe fiecare kg pe care il ai.Tu ai 54 de kg.Deci ai nevoie de 108g pe zi.Dar vrei sa faci doar abdmonul.Iti ajung 80 de grame...Programul de antrenament uite-l aici:
http://www.youtube.com/watch?v=iWxM995gDDA
Incearca sa faci acest program de 2 ori pe saptamana.[daca lucrezi DOAR abdomenul, si nu lucrezi si alte grupe]. Incearca sa il mai combini cu cate ceva...Vezi tu. Funda?:d

6 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Http://www.oddballdaily.com/wp-content/uploads/2011/03/abenhancer.jpg

din moment ce nu ai grasime nu ai nevoie de tonifiere ci doar de mai multa masa musculara(sa faci patratelele mai mari ca sa iasa in evidenta)

Desi cred ca ai ceva grasime, este imposibil la un nivel de grasime de 7% sa nu ti se vada patratelele (chiar daca nu ai prea multa masa)

http://www.fitnessmadesimple.com/images/jonathan2.jpg

Din experienta mea de peste 3 ani de sala cele mai bune exercitii care creeaza abdomenul sunt:
-genuflexiunile cu greutate mare in spate
-indreptarile
si abdomenele facute cu greutati

| Biu_7672 explică (pentru oOoRubyoOo):

vroiam să spun că nu am nevoie de regim alimentar pentru a slabi, am nevoie de muschi abdominali dezvoltaţi. greşeala mea; d. Mulţumesc pentru sfaturi, cu siguranţa le pun în practică cât de curând.

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru Biu_7672):

Am nevoie de mai multe informatii ca sa iti fac un program de nutritie personalizat. gen:
-cate kg ai
-ce inaltime ai
-ce mananci acum si in ce cantitati
-nivel de activitate(adica ce faci zilnic)
si cam tot ce ti-ar cere un medic nutritionist sau un antrenor personal.

Daca vrei da-mi un pm cu idul tau si mai vorbim

| Biu_7672 explică (pentru oOoRubyoOo):

Biscuite.rawwr, aştept add. îţi dau detaliile pe mess. mersi :*

| baru a răspuns:

Sall! Numai unul! Intins culcat cu mainile sub sezuta, picioarele la 40 45 de grade, si-ti scrii numele cu litere de tipar dar sa menti nivelul. de 40- 45. Fara sa te grabesti incet. Daca vei reusi sa -ti scrii de doua ori numele esti tare. Este cel mai bun exercitiu. Pa!

| endorphins a răspuns:

Biu,inca ceva. Daca ai febra, niciodata sa nu lucrezi muschiul respectiv.E ca si cum ai pune spirt, sare si otet pe o rana deshisa.Eu ti-am sugerat sa antrenezi de doua ori abdomenul pe saptamana fiindca la 80 de grame de proteine pe zi, in 2 zile febra s-a dus.Succes!