| epicquestion a întrebat:

Vreau si eu sa achizitionez niste proteine...dar nu prea stiu ce ar trebui sa iau(precizez ca as dori niste proteine care sa poata arde si grasimile ci nu doar sa ma ajute la sala prin cresterea masei musculare sau ce fc ele)
precizez ca pana acum am m-ai folosit pro gainer (care a dat rezltate destul de bune dar care nu ardea si grasimile ) si am m-ai folosit si isosoi dar care nu prea a dat cine stie ce rezultate ..desi acesta ardea si grasimile ..DECI daca cineva in cunostinta de cauza ma poate sfatuii ce ar trbuii sa iau as fi foarte recunoscator...p.s. am 19 ani si doresc trebuie sa m-ai achizitionez inca 1 pentru o persoana de 35

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai spus concret. Din ce-ai spus tu nu pot calcula cate grame de proteine iei pe zi...

concret inseamna:

ora 8: omleta din 3 oua + 5 linguri fulgi de ovaz + 5 felii de sunca de curcan + 4 felii paine integrala

ora 11: 2 pumni de migdale

ora 14: piept de pui + cartofi la cuptor cu salata

ora 16: pulpa de tara cu varza

ora 19: peste pe gratar ( somon ) 2 bucati + orez salbatic

ora 21: 4 iaurturi.

Asta inseamna concret.

25 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista proteine care ard grasimi...

Tu stii macar ce sunt proteinele? Sau le confunzi cu "suplimente"?

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Da,greseala mea ..pt mine proteine si suplimente erau totuna happy deci suplimente sa spunem

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Bun, acum : masa musculara sau definire ( ardere grasimi )? ca nu se poate ambele in acelasi timp

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Nu stiu daca cumva ai auzit de acest produs Iso soi...acesta e un supliment ..care daca e sa ma iau dupa ce scrie pe cutie ajuta si la cresterea masei musculare ..cat si la arderea grasimilor ..si eu caut un produs tot in gen. daca ma intrebi pe mine personal ..eu as vrea sa pot sa imi dezvol muschii mai mult..insa eu am 19 ani 1 66 si deja am 63 kg si da, fac sport insa mi-e frica ca nu cumva sa ma ingras sau cv in gen.(pentru ca nu stiu cu exactitate cat de bune pot fi unele suplimente...am auzit cazuri si cazuri.tu ce parere ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

E proteina din soia: ieftina si proasta, nici macar nu are toti aminoacizii necesari.

Mai bine iei proteina din zer, gen WPI.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Dar de Pro gainer sau pro mass ce parere ai? WPI e bun insa cam scumpisor. daca ma intelegi..si intrebare (sa ma linistesc eu) daca iau aceste suplimente dar fac si sport ..nu ma voi ingrasa nu? adica imi voi dezvolta muschii fara a face burta sau mai stiu eu ce

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Pai uita-te singur la ce contin, o sa vezi ca pro gainer si pro mass au peste 50 % carbohidrati. In schimb WPI e 90 % proteina.

Alea sunt ieftine ca au foarte multi carbohidrati si carbohidratii sunt ieftini.

| hgcl a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce crezi ca proteina din soia este ieftina si proasta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Ieftina: compara pretul, fata de proteina din zer

proasta: are profil incomplet de aminoacizi ( o proteina e facuta din aminoacizi, proteina din soia are mai putini aminoacizi decat proteina din zer sau orice alta proteina animala ).

| hgcl a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, ai dreptate are mai putini aminoacizi, si este mai ieftina. Dar asta nu inseamna ca este inutile.
Daca chiar iubesti sportul asta, nu cred ca intr-o luna iti cumperi doar o proteina din soia sau zer. Hai sa fim seriosi. Eu am avut succes si cu proteina din soia pe langa alte suplimente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Eu am avut succes si fara suplimente, mancand 5 fripturi pe zi.

Dar ideea e alta: mai bine cumperi suplimente de calitate.

p.s. : inca un motiv pentru care proteina din soia e proasta, acum nu mai gasesti soia decat modificata genetic si plina de estrogeni.

| hgcl a răspuns (pentru Cosmin86):

Din cate am inteles si am mai citit si eu pe unele forumuri acei estrogeni se pierd in procesul de fabricare al produsului respectiv.

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Pe forumuri oricine poate comenta orice.

Cel mai important e sa vezi un articol oficial scris de cineva in domeniu.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Cosmin,te rog ajuta-ma si pe mine, explica-mi clar.Si eu pot sa mananc o suta de fripturi pe zi....si sa fac si sala in acelasi timp..insa 1 la mana eu fac sala cu pauza adica pe saptamana fac de 2-3 sala pentru ca in zilele pauza alerg, insa eu nu am metabolismu f repede, adica arderile sunt cam lente iar eu daca mananc asa cum zici tu si fac si sala...mi-e frica sa nu ma ingras sau cv de genu, vr-un sfat te rog?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Ce mananci concret intr-o zi de antrenament si intr-o zi fara antrenament?

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Pai o sa iti spun ce mananc eu intr-o sapt normala,in ziua de sala mananc in principiu carne la greu si uneori mai bag si cate un sandwitch,in general carne o mananc fara paine si mannac carne de pui,peste -precizez ca nu sunt prajite in ulei, ciorbe si supe nu prea mananc nu stiu de ce, mananc branza cu castraveti, gogosari, rosii si 2 oua fierte in ziua de antrenament, miercurea mananc mai putin, adica ma rog fara carne intrucat tin post si atunci ma rezum la anumite alimente si vinerea nu mananc ca tin post negru (sau cel putin incerc-intrucat postul nu inseamna doar abtinerea de la mancare etc) si mai iau si acele proteine in zilele de antrenament pro gainer

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Ora 9-10 2 oua fierte + un sandwitch sau cateva felli de salam cu branza si sala de castraveti cu rosii si gogosar dupa mai bag 2-3 mere la 12-1 amestec de legume cu carne de pui/peste sau in caz ca nu am salata de gogosari castraveti, rosii la care bag o conserva de peste si seara : fie un pepene fie branza cu castravete fie din nou o bucate de carne de pui/peste + seara portia de proteine de la pro gainer

| epicquestion explică (pentru epicquestion):

Iar Miercurea ..mannac paste cu porumb sau simple cu sos de tomate, 3-4 felii de pepne, 1-2 mere, 1-2 morcovi, o conserva de porumb si o salata de castraveti cu googsari si rosii la care pun sare si piper.iar sambata -duminica(ca am uitat sa precizez)mananc de toate ..adica si dulciuri

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

1. mananci prea putin doar 3 mese pe zi... nu ai cum sa-ti asiguri suficiente proteine

2. ai prea putini carbohidrati, dimineata n-ai aproape deloc spre exemplu

3. seara pepene? seara n-ai proteine deloc la pepene...

4. grasimi sanatoase n-ai deloc ( nuci, migdale, caju, etc. )

Adauga:
a) inca o masa / zi ( carne + cartofi/orez )
b) inca o portie de fructe
c) inca o portie de nuci/migdale pe zi

Si obligatoriu carbohidrati de calitate ( cartofi, orez, paste, fulgi de ovaz, etc. ), nu paine.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Ti-am spus de problema cu arderile lente nu? sigur nu o sa am probleme cu greutatea, adica eu fac sala dar totusi ma gandesc sa nu am probleme, adica sa ma ingras prea rau

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Din ce-am zis eu doar carbohidratii ingrasa ( cartofi, orez, etc. ), mananca din aia mai putini.

In rest fripturi si alte proteine poti baga cate vrei... si 11 piepti de pui intr-o zi daca vrei.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Vz tu, ...acm eu nu pot spune ca am o situatie financiara extraordinara astfel ca eu mananc pui normal, tu pari adica nu apri esti sportiv si probabil consumi numa bio sau lucruri in gen, spui ca pot sa bag si 11 piepturi de pui...dar chiar si daca aceastea nu sunt bio, adica sunt pur si simplu de la alimentara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Tot proteine sunt.

Si da, sa pui muschi costa bani... sportivii adevarati baga mii de euro / luna, ca sa arate ca in reviste.

Facand o paranteza ( nu are legatura cu tine ), nu poti sa arati ca unu din reviste fara cel putin 3-4 mii de euro / luna.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Tu...cati bani ai bagat? ca arati destul de bine din ce vzs eu pe videoclipuri, adica ai si muschi si abdomen, deci cam cat a iinvestit, sincer!

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Pai bag aproximativ 12-13 mil / luna. Dar eu mananc si des la restaurant ( gen zilnic la pranz, uneori si seara )

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Nu ai spus concret. Din ce-ai spus tu nu pot calcula cate grame de proteine iei pe zi...

concret inseamna:

ora 8: omleta din 3 oua + 5 linguri fulgi de ovaz + 5 felii de sunca de curcan + 4 felii paine integrala

ora 11: 2 pumni de migdale

ora 14: piept de pui + cartofi la cuptor cu salata

ora 16: pulpa de tara cu varza

ora 19: peste pe gratar ( somon ) 2 bucati + orez salbatic

ora 21: 4 iaurturi.

Asta inseamna concret.