| OnlyDga a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cam ce trebuie sa mananc si pe la ce ore ca sa pun masa musculara si sa ma pot apuca de sala. Sunt cam slab sincer. La 1, 80
am 79 de kg da pentru ca am oasele tari.Presupun ca am nevoie de un regim alimentar care sa ma ajute sa imi iau proteinele si caloriile. Dupa, de antrenament nu cred ca e problema. Indiferent daca o sa merg la sala ori poate o sa ies in aer liber. Poate imi recomandati si un plan de antrenament. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteina: carne, peste, branza, oua, nuci, fasole, mazare, linte
carbohidrati: orez, paste, cartofi, fulgi de ovaz
grasimi sanatoase: avocado, somon, ulei de masline, nuci (da, au si proteine si grasimi)

Mananci de 4 ori pe zi, o sursa de proteina + o sursa de carbo/grasimi la fiecare masa.

Ca si antrenament, pui accent pe exercitiile DE BAZA: tractiuni la bara, presa militara, impins la piept, genuflexiuni cu haltera pe umeri, flotari la paralele, indreptari (dar sa le faci foarte corect).

Dupa ce avansezi, bagi exercitii noi, gen muscle-up (cel mai complet exercitiu pentru partea de sus a corpului).

| stelian77 a răspuns:

Păi pentru masă musculară bineînțeles că trebuie antrenament și alimentație bună:

-mananca mai mult
-echilibreaza proteinele
-marește pe parcurs greutațile și numarul de repetări
-profită de masa de după antrenament

iar planuri de antrenament sunt pe Youtube și aplicații si pe google foarte multe.

sper că te am ajutat puțin!