| RAY a întrebat:

A lăsa întotdeauna deschisă posibilitatea existenței unei forțe superioare inseamna a crede in Dumnezeu? De ce nu aplicam asta si altor lucruri pe care le consideram ca nu exista?

19 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu, nu înseamnă neapărat a crede în Dumnezeul biblic.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Constat ca mereu vi cu afirmatia cum ca oricine este lipsit de credinta, gata si crede 100% si cunoaste faptul ca nu exista zeii, dar culmea e ca nu vezi si cealalta parte care afirma ca exista dumnezeu, ei cunosc asta, stiu asta, dublu standard https://ro.wikipedia.org/wiki/Dublu_standard
vezi doar ce vrei tu

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu. Și de obicei nu e vorba de tine.
Eu știu că tu faci distincția corectă între "a nu crede" și "a afirma că nu există". Dar mai sunt și alții pe aici. Și de obicei mă adresez lor, dar n-am cum să te ocolesc pe tine. :)))))
Uite, aici am dat fundă la o abordare care mi s-a părut foarte corectă.
https://www.tpu.ro/......redincios/
cu toate că întrebarea a fost pusă în mod voit provocator.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ma bucur ca ai dat fundita acelui user, ma bucur si mai mult daca ai si pune in aplicare acel raspuns, faza e ca nu te vad ca scrii, ok dar voi de unde stiti ca exista dumnezeu? nu, tu intrebi de unde stiti ca nu exista, ceea ce e ilogic, daca nu exista dovezi despre un fenomen nu inseamna ca avem nevoie de dovezii ca nu exista, realitatea este compusa din ceea ce percepem real nu din ceea ce nu putem percepe, desigur ca nu percepem totul prin cele 5 simturi ( uni spun 6) dar avem tehnologie, desigur putem da o posibilitate, dar asta nu inseamna sa credem, cand o aparea dovezi vom stii ce si cum

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, de obicei întrebările mele sunt doar provocatoare și sunt departe de ceea ce cred sau nu cred eu.
Eu întreb ca să aflu păreri și să înțeleg cum gândesc alții.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Si eu la fel, ma bucur ca faci, ai o minte deschisa

| Superior a răspuns (pentru Hammurabi):

Esti de acord cu divinitatea sau esti ateu?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

În prezent nimeni nu poate dovedi că divinitatea există la fel cum nu poate dovedi că nu există. Deci?
E atât de greu să acceptăm că există lucruri pe care încă nu le știm?

de ce sa acceptam lucruri de care nu stim? de ce sa ne pierdem timpul cu ele?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

A accepta că există lucruri pe care încă nu le știm, asta înseamnă.
Să nu ne pierdem timpul cu ele contrazicându-ne aiurea.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar asta nu inseamna ca ele sunt reale sau ca trebuie sa credem in ele

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum poate ceva ce nu știi să fie real sau ireal? laughing))))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Pe baza realitati din prezent si a ratiuni, niciodata nu sau dovedit basmele ca fiind reale

| Superior a răspuns:

Aici compari marea cu sarea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Si eu cred ca e posibil sa existe viata pe alte planete si sa fie mult mai bine dezvoltate decat noi, dar nu ca ele au vreo legatura cu crearea lumii si prostii din astea.

| EcceHomo a răspuns:

Uh,ce s-a aprins ăsta micu'!laughing

| patrik986 a răspuns:

Nu neaparat, crezi ceea ce crezi TU ca este adevarat sau nu.

| Hammurabi a răspuns (pentru patrik986):

Păi și ăsta ce ar trebui să fie? Efect de turmă?
Adică, crezi ceea ce cred alții că e adevărat? laughing)

| RAY explică (pentru patrik986):

Deci daca cred ca a ucide oamenii pe strazi este ok, nu poti crede in orice, asta e o utopie, cum ar fi sa cred ca pot viola virgine sau ca tigani sunt inferiori deci a le ucide este ceva corect sau a considera femeia un obiect, nu putem crede orice ce vrem, nu asta inseamna libera exprimare

| patrik986 a răspuns:

Doamne feri laughing asta ar insemna sa pupam si noi cadavre cum ar fi Sfanta Parascheva si sa mergem doi km in genunchi ca jumatate din crestinii din Romania laughing) Dar exista si efectul de turma deci ai grija ce prostii iti baga astia pe gat laughing Deci tu sa crezi ceea ce crezi tu ca este bun adica sa zicem ca sunt 100 de oameni care cred in Alah sau ce stiu ce zeu al egiptului si sa mai fie si alti zei pe langa el, tu trebuie sa alegi daca sa crezi in el sau nu.