| DDDonald a întrebat:

A mai avut cineva sleep paralysis? Daca da, cum s-a manifestat?

Răspuns Câştigător
| chazz a răspuns:

Mi s-a intamplat o singura data.
M-a trezisem brusc din somn numai sa imi misc corpul, simteam ca cineva este langa mine deschid ochii insa nu era nimeni.Starea prezentata a durat 1 min dupa aceea totul a revenit la normal.
Numai bine!

11 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Majoritatea trec prin așa ceva în timpul somnului dar poate când se trezesc nu-și mai amintesc sau nu realizează.
Nu se referă deloc la faptul că te trezești și pentru un moment scurt sau mai lung ești ca paralizat ci e atunci când visezi profund și în concordanță cu ceea ce visezi, vis care-ți pare foarte real, vrei să fugi sau să deschizi ochii și parcă, corpul nu răspunde. De cele mai multe ori această stare se termină prin deschiderea ochilor și implicit trezirea din somn.

| OvyBluRay a răspuns (pentru WhatheWow):

Este fals ce zici, chiar aseara am patit aceast fenomen adica paralizie in timpul somnului (sleep paralysis), stiu foarte bine cum se manifesta in decurusul a 4-7 luni patesc acest lucru de vreo 3 ori, raman blocat pentru 30 de secunde sunt constiient partial cu ochi deschisi un pic, fara sa ma pot misca dar aud multe sunete uneori prezente stranii un lucru foarte ciudat este ca acea prezenta stranie imi sopteste ceva si incearca sa ma tina paralizat dar asa se manifesta sunt niste tulburari din cauza stresului, oboselii sau indica ca ai niste probleme de sanatate inca nu se stie ce provoaca paralizia in somn uni sau si zeci de minute bune paralizati in somn.

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, o boală foarte gravă dar rară, ceea ce este bine! Ca om nu conosc nici o astfel de persoană dar nici nu aş vrea îţi dai seamă gândeşte-te cum e ca o persoană să doarmă o săptămână mi se pare absurd dar periculos sunt tot felul de studii şi cazuri, dacă te documentezi ai să vezi că ţi-e frică de orice apoi.
O zi minunată!

| DDDonald explică (pentru Brâncuşi):

Nu este vorba de acea boala, sleep paralysis inseamna sa te trezesti in mijlocul somnului, sa fii constient dar sa nu te poti misca... Mi se intampla cam o data pe saptamana.

| Brâncuşi a răspuns (pentru DDDonald):

Poftim? Cred că am încurcat-o dar tot e grav ceea ce ai şi tu chiar aş vrea să te văd îţi dai seama este ceva nou, ce altceva ţi se mai întâmplă?

| DDDonald explică (pentru Brâncuşi):

Ok, dar conversatia va fi mult mai grea aici, putem mai bine sa vorbim pe messenger, id-ul meu este stefan_stef514 happy

| DDDonald explică (pentru Brâncuşi):

Nu ajunge ca nu ma pot misca dar am si halucinatii...este cam asa http://www.youtube.com/watch?v=Om9L3RrAWAw:)

| EyelessJackLover a răspuns (pentru Brâncuşi):

Ce boala visezi ma? mie personal nu mi s.a intamplat niciodata, dar poti sa te induci singur in sleep paralysis daca urmezi niste chestii. creierul fiecarui om are in primul rand o celula/glanda sau cum naiba s.o numi care in timp ce ai un cosmar, sau te trezesti brusc din somn, emana o chestie care iti paralizeaza tot corpul. Ar trebui sa te documentezi tu daca nu sti despre ce vorbesti.

| Skylimit a răspuns:

Am avut aseara.a fost extraordinar de. ORIBIL! Deci m-am trezit pentru ca am simtit ca sunt dezvelit. in zona pieptului parca eram apasat intr-un fel si nu puteam sa ma misc...am vazut o umbra in forma de om si cu toata puterea m-am ridicat si am tipat. Dupa am facut cateva cruci si m-am gandit la Iisus, duupa am adormit si nu s-a mai intamplat nimic. Cred ca era paranoia pentru ca, cu o zi inainte am auzit de sleep paralysis.Dar totusi ma inclin spre partea religioasa. avand in vedere ca m-am gandit la Iisus si nu mi-a mai fost frica..sau poate era mintea mea in fine. Tot ce iti spun e sa nu incerci asta. Da, poti sa "invoci" sau sa patesti cum patesc majoritatea (eu).

| Mitu_Beto_1995 a răspuns:

La mine dureaza aproximativ 10-15 minute... e un calvar.

| Kris_Kristina_2003 a răspuns:

Stiu ca găsesc întrebarea după doi ani dar poate te mai ajuta. eu noaptea asta am avut sleep paralisy asta o pățești mereu in fiecare noapte dar nu esti constient. Dacă te trezești în sleep paralisy nu te spera culcate la loc. este o parte a visului luicd dacă fără să vrei ai ajuns in parasily sleep încerca să nu adormi numărați respirație și sunt șanse să ajungi într-un vis lucid unde poti face ce vrei. Sper ca te.am ajutat ps citește despre visul lucid o să îți placă