| navarre a întrebat:

A-ti,, auzit" de Enuma elish (cartea creatiei la sumerieni), si ce,, coincidente" are cu Vechiul Testament? Cand a fost scrisa Enuma elish, si cand a fost scris vechiul testament? De ce se aseamana asa mult? Este o intamplare? Sau un plagiat? Ganditi! Sau nu da-ti nici o valoare la descoperiri, si va ghidati numai dupa,, invataturi"preotesti, ce sunt scrise in cartile acelea aurite! Stiti voi, la cine fac referire, sunteti multi!

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@AlanTigergerid

Extraterestrii de care vorbesti tu nu sunt extraterestrii in sens modern, ci fiinte ale cerului. Vechiul Testament are si el asemenea personaje, doar ca se numesc explicit ingeri.

17 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@GenOm

Nu ai ce sa-i ceri lui ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚». A luat totul de pe wikipedia si nici nu a inteles ca 1849 e de fapt anul cand a fost descoperita Enuma Elis.

| AvalohAlyn a răspuns:

Geneza creatiei la sumerieni mi se pare absurda, de domeniul SF-ului cu extraterestrii Annunaki care ne-a format si cum ca am aparut dintr-o ciocnire a doua planete, e SF clar, extraterestri super inteligenti nu s-au gasit si s-au facut o gramade de cercetari, de abia se cauta viata inferioara.Plus ca nu exista nicio dovada si nu pare nimic credibil din ceea ce s-a intamplat la formarea Pamantului. Iar chestia cu extraterestrii mi se pare penibila.Eu ma bazez cel mai mult pe Noul Testament si pe invatatura lui Hristos care a schimbat legile si gandirea omenirii si ne-a luminat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Navarre? Ceea ce mi se pare total absurd e chestia cu extraterestrii si cum ca noi am aparut datorita lor, cum ca ei ne-au creat si sunt un fel de ''supermeni''. Eu cred ca cine crede in asta nu are respect fata de cercetatorii si astronomii din ziua de azi care se chinuie sa gaseasca viata inferioara si orice semn de viata pe alta planeta iar sumerienii credeau ca extraterestrii super inteligenti ne-au facut si au fost si pe Pamant.Inca o aberatie mare, din doua planete care s-au ciocnit a rezultat Pamantul, cum e posibil asa ceva? Am citit mult pe internet despre asta si am ras cu pofta.Parerea mea este ca Geneza din Biblie are putin mai multa credibilitate si se apropie mai de normal decat geneza sumerienilor cu extraterestrii lor exceptionali.Numai zic ca sumerienii cunoasteau si numele sefilor extraterestrilor care s-au luptat intre ei, unul a pierdut, a plecat de pe Terra etc.Cum poti sa crezi in asa ceva? De unde si pana unde extraterestri?

| Duhovnicul a răspuns:

@Navarre, ma uimesti de ce minuni poti scrie pe aici laughing Daca as fi o persoana religioasa mi-as face cruce laughing Tu nu iti dai seama ca acele carti ca si politica, religia, internetul, presa, televiziunea si altele, sunt facute sa te manipuleze? Cat de oaie poti sa fi sa iti lasi creierul spalat? esti un specimen tare interesant

| Duhovnicul a răspuns:

@Navarre pai nu trebuie sa faci parte dintr-un cult religios pentru a fi manipulat pentru ca sunt si alte surse de manipulare in masa pe care le-am enumerat happy Ai sesizat probabil ca internetul si jurnalele de stiri sunt pline de subiectul cu vulcanul din Islanda ca sa dau un exemplu mai concret deci cu alte cuvinte tot ceea ce se da publicului influenteaza opinia acestuia si comportamentul. Sa nu ne mire nici faptul ca avem atatia analfabeti si cocalari pe metru patrat din toata Europa de vreme ce la televizorul nostru nu prea gasesti decat manele si telenovele si se promoveaza prostul gust deci cum aceste treburi sunt difuzate vom avea si prosti pe masura. Tu imi povestesti mie despre nu stiu ce carti stiintifico-fantastice ai citit fara le analiza cu scepticism si a-ti pune intrebari rationale pun pariu, asta te face un liber cugetator? te inseli amigo [-x

Răspuns utilizator avertizat
| ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a răspuns:

1) da
2) a)1849-a fost scrisa Enuma elish
b)sec. 18 inainte de Hristos
3)nu se aseamana deloc pentru ca Enuma elish este in araba si credeau in zeii iar biblia povesteste faptele domnului si nu credeau in zeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce navarre? tu esti, fara pereche? sa stii ca santem intr-adevar multi, da hotarati, si santem crestini, nu sumerieni. ce au invataturile preotesti cu, Cuvantul lui Dumnezeu? cand sfantul pavel ne spune ca; se cade sa ascultam mai mult de dumnezeu decat de oameni? iar preotii sunt oameni, si dupa cum se vede, fac aceleasi pacate ca laicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚», cum, crestinii nu cred in zei, sunt atei?surprise

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@AlanTigergerid
Nu poti nega asemanarile. Si de domeniul fantasticului sunt ambele, sa fim onesti. Adica eu sunt. Tu esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a primit inteligent numindu-i pe crestini oameni fara zei, eu si cu HepHap am primit stupid fiindca am atras atentia asupra tampeniei debitate. Ce mai e de zis? Se vede ca se actioneaza in spirit de turma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teedy, tu te,, zbati'' degeaba si incerci degeaba cu tot felul de teorii ale indogmatilor, de fapt navarre a intrebat cu totul si cu totul altceva, dar asa procedeaza cei ca tine (obscurii), mai erau candva unele,, valori'' ale crestinatatii care ii omorau pe cei cu pareri diferite, si stii de ce? fiindca acei oameni veneau cu adevarul demonstrat! iar friica instaurata din motive lesne de inteles(numai ei sa aiba dreptate)ducea la executarea celor inteligenti si care nu puteau face parte din turma! Asa ca teddy, mai cerceteaza si altceva, nu numai ce te invata altii, deoarece tinzi sa nu-ti mai apartii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adriane... nu e in araba e in sumeriana (prima limba scrisa ), enuma elish a fost scris prin secolul 26 I.H. si da vechiul testament plagiaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare religie cuprinde in ea un episod care se refera la creatie.Se vorbeste mult despre originea sumeriana a lui Avraam, despre faptul ca ar fi adus cu el, din Ur, legendele sumeriene pe care, dupa secole, Moise le-ar fi transcris in Pentateuh. Enuma Elish parca era scrisa in babiloniana nu sumeriana. Si zeii mentionati in ea erau cei ai Babilonului antic. Preotul babilonian Berosos face referire in scrierile lui despre actul creatiei, in maniera mentionata in Enuma Elish. Episcopul Eusebiu mentioneaza in treacat despre cartea lui Berosos. Ca Biblia ar fi inspirata din Enuma E. imi pare putin probabil. Sunt deosebiri substantiale. Chestia cu extraterestrii imi pare un raspuns care nu raspunde, pe extraterestrii cine i-a creat? Sau trebuie sa-i intrebam pe evolutionisti?

| bisquit a răspuns:

Vechiul testament se bazeaza pe scrierile sumeriene. ba mai mult unele sunt puse parerea mea fara rost si explicatia vine doar din mitologia sumeriana.

Personal sunt pasionat de acest subiect din anii 91, 92 cand fiind copil am citit o carte unde sunt relatate cateva istorioare, asezari, etc... Cartea e "Istoria omenirii"

Apoi am inceput "sa sap"

Voi credinciosii fara indoieli. explicati voi cum in biblie in geneza la cap "stricaciunile oamenilor" (sper sa nu ma insel) scrie ca fii lui dumnezeu s-au impreunat cu fetele oamenilor, apoi apar mentionati si uriasii ("gigantii"). Am intrebat pe cineva care a studiat teologia, deocamdata nu ma convins. El spune ca toti suntem fii lui dumnezeu. dar acolo apar clar si distict. oamenii, fii lui dumnezeu si uriasii.

Nu cred ca e cazul sa va traduc...