| navarre a întrebat:

Cum va puteti explica ca in Cartea Creatiei la sumerieni, sunt atatea,, asemanari"cu scrierile din textele biblice?(abia in sec. XIX a inceput traducerea)
Stiati ca in Enuma Elish(cartea creatiei) Adam din geneza, este descris sub numele de Adamu?
Nu vi se pare ciudat, ca o carte scrisa cu mult inaintea bibliei sa semene asa de mult?
Cine s-a inspirat si de la cine?

8 răspunsuri:
| Trinitas a răspuns:

Biblia e cel mai tare repost din lume.

| wales a răspuns:

Nu, de ce ți se pare așa de ciudat? Singura dovadă vie, cine și pe cine a copiat, constă chiar faptul, cine a rezistat în timp? Scrierile sumeriene au apus de mult, iar scrierile biblice " unele din cărți având o vechime considerabilă, aproximativ 3500 - 4000 de ani " sunt valabile și astăzi și vor fi valabile în veci:

" Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Mat.24:35.

Dar nu crezi că-i mai ciudat faptul că, " teoria " evoluției seamănă izbitor de tare cu miturile cosmogonice sumeriene?
Teoria evoluției nu este descoperită recent, așa cum vor unii s-o prezinte, ci filozofia " supei primordiale ", datează din cele mai vechi timpuri, de ex: Cât de veche este filozofia evoluționistă?
Ateismul și filozofia lui evoluționistă, nu are suport științific, ci ține de o filozofie foarte veche preluată brut de la vechii sumerieni și cosmetizată de atei iscusiți în arta de a masca adevărul.
În realitate, evoluționiștii atei nu au reușit să descopere nimic concret, nici nu ar fi avut ce, cu toate că s-au cheltuit miliarde de dolari în acest proiect lipsit de orice fel de rațiune și bază logică. Filozofia lor se învârte încă în jurul vechii filozofii sumeriene referitoare la supa primordială. Sumerienii numeau supa primordială " un haos lichid ", apoi din mijlocul acestui haos lichid au luat ființă doi zei " Lahau și Lahmu ". Această ideologie evoluționistă a sumerienilor nu avea nicio bază științifică, ci pur și simplu reprezenta religia poporului lor născută din mituri cosmogonice. Ceva asemănător se găsea și în vechiul Babilon, templul păgân era o miniatură a cosmosului. Ziguratul babilonian reprezenta un munte " viziunea babiloniană a Universului " și conținea la subsol un bazin cu apă numit Apsu. Apsu era simbolul haosului primordial din care fusese creat Universul. Îți sună cunoscut? Foarte interesant, ce au descoperit evoluționiștii atei astăzi, vechile popoare antice știau deja?! Noua formă de evoluționism ateist, au preluat aceste vechi învățăturii, haosul lichid numindu-l supă primordială, au scos din contextul vechilor învățături pe cei doi zei și au introdus noua lor variantă îmbunătățită pe bani grei, că din supa primordială au ieșit primele forme de viață etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Swifthammer a răspuns:

Sunt scrieri asemanatoare pentru ca istoria este aceeasi! Stiai ca sunt poate peste 200 de civilizatii care relateaza un potop global (ca cel al lui Noe)?

Desigur ca fiecare legenda despre Geneza este diferita fata de alta, din cauza adaugarilor, scoaterilor, exagerarilor si a multor altor procese prin care trece o legenda. Insa cateva elemente sunt specifice aproape tuturor. Si acele elemente extrem de importante fac ca asemanarea sa fie izbitoare.

Apropo sunt curios cam cand a fost scrisa Enuma Elish, Geneza lui Moise a fost scrisa aproximativ acum 3500 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibrasov a răspuns:

Ce conteaza cine si cum s-a inspirat? E important sa nu iei cuvant cu cuvant tot ce scrie acolo ca fiind real. Sunt multe alegorii, parabole, metafore in Vechiul Testament, lasate intentionat asa.

| kabaleon a răspuns:

Explicatia este pe cat de simpla, pe atat de greu de acceptat pentru multi dintre noi. Este evident ca Bilblia nu este atat de "recenta" pe cat ne spun oamenii de stiinta. Diferenta este ca Biblia a devenit foarte cunoscuta prin expansiunea foarte mare pe care a avut-o crestinismul. Cartea Creatiei, de origine sumeriana, nu este altceva decat o relatare a Genezei si un Manual pe care divinitatea ni l-a lasat pentru a trece cu brio scoala vietii si a ne intoarce in sanul sau. Aceleasi lucruri le gasim sub alta forma si in Biblie. Ceea ce difera este autorul si viziunea sa asupra ceea ce s-a intamplat, cat si intelegerea pe care omenirea a dat-o acestor scrieri. Deasemenea, pentru ca o carte sa fie universal acceptata, este necesar ca scrierea sa sa se faca in conformitatea cu obiceiurile si credinta locurilor. Asemanari foarte mari, de acest gen, sunt si intre Biblie si Bhagavad-Gita, Biblia hindusilor, si daca studiem in religiile lumii, cu siguranta vom mai gasi asemanari de acest gen. Problema e ca fiecare dintre credinciosi se lupta sa dovedeasca faptul ca religia sa este cea pura. Adevarul este ca toate religiile se trag dintr-una singura, numai ca trecerea anilor, dorinta de putere si proasta intelegere a religiei, a dus la denaturarea sa. Sper ca am raspuns intr-o anumita masura la intrebarile tale. Pace!

| KamiM a răspuns:

Parerea mea, desi sunt crestin, este ca biblia este inspirata din Cartea Creatiei. Mi se pare ca biblia la fel ca intreaga religie din ziua de azi este un mijloc de manipulare. Chiar nu vreau sa conntest nimic dar daca stau bine sa ma gandesc biblie mereu se contesta religia insasi; sa va dau un exemplu: biblia spune ca oamnii saraci au mai multe sanse sa ajunga in rai; acum va intreb pe voi care este cea mai bogata institutie din lume? Nu Biserica? Cat castiga un preot?