| Nilsson a întrebat:

Ați observat că persoanele inteligente cam urăsc să se repete ori să spună aceleași lucruri?
Însă în cazul celor mai puțin înzestrați la minte, sky is the limit.
Observ mai ales la categoria Religie că acolo sunt anumiți utilizatori care repetă încontinuu aceleași lucruri și nu dau nici cel mai mic semn de plictiseală.

Credeți că există o explicație neurologică pentru acest comportament?
Mă gândeam că ei au anumite conexiuni cerebrale cărora le este mai ușor să trimită impulsuri pe aceleași căi, pe când cei inteligenți au nevoie să realizeze conexiuni noi și de aceea caută noi subiecte de interes, caută mereu să se exprime diferit (sau preferă să copieze un răspuns decât să îl mai scrie încă o dată la aceeași întrebare) și învață permanent.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proștii repetă deoarece au impresia că lumea chiar vrea să îi audă. Au impresia că din plăcerea de a-i asculta le cere lumea să repete.
Inteligenții nu repetă deoarece își dau seama că cine nu a depus un minim de efort să priceapă din prima, nu va depune efortul nici a doua și nici a suta oară. În plus, cum ai spus și tu, se utilizează mai multă energie pentru a veni cu o idee mai complexă(și nu, nu mă refer la energia calorică), deci repetarea ei este prea obositoare și face ideea să pară superficială.
Să nu uităm că nu există prostie sau inteligență absolută. Eu, personal, mă regăsesc în ambele categorii, în funcție de situație. Am momente când zic o glumă, văd că nu-s reacții, și o repet ca prostul. Am alte momente când zic ceva, văd că nu se pricepe, sunt rugat să repet, dar nu vreau, deoarece e clar că persoana nici nu a încercat să înțeleagă.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu sunt ateu, ma paste iadul in cele 32000 de confensiuni crestine,islamice,iudaice,budiste,hinduse,eu am scris ce scrie in biblie,eu nu sunt ucenicul lui iisus nu il urmez, dar cei care il urmeaza ar trebui sa tina cont de invataturile alea, pentru mine nu exista pacate, ratiunea de a stii cand faci bine sau rau, eu nu judec si critic, ii mustersez ca iisus pe farisei

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Ce ai vrut sa spui prin asta? Detaliaza-ti putin sau cat de mult vrei tu parerea cu privire la mine.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ok, bine spus. Deci sa inteleg ca ai batut un apropo cu privire la autorul intrebariihee hee.

| Nilsson explică (pentru Celcestietot):

Că nu ar trebui să ne irosim energia încercând să arătăm că avem dreptate, cine ajunge să înțeleagă acest lucru dă dovadă de progres.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nilsson):

Cand simtim ca este cazul atunci sa demonstram, atunci este cel mai bine. Si totusi, eu nu tin minte sa fi facut o asemenea risipa de energie in ultimul timp aici thinking, nu?

| Nilsson explică (pentru TamplaruAnisoara):

Remarca mea negativă din întrebare nu este la adresa creștinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele inteligente percuteaza mereu, nu neapărat ceva nou, pur și simplu gândesc și fac conexiuni noi (atât cerebrale cât și mentale). Cele care nu sunt inteligente vor sa para inteligente și atunci...se alege praful.