| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit o chestie ciudata.Pe Jupiter si Saturn ploua cu diamante lichid. Exista dovezi stiintifice?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pe jupiter si saturn ploua cu diamante" - să dăm o raită pe acolo, umplem o desagă de ele!

- diamant lichid (?!) uuuuuu. Diamantul cristalizează în sistemul cubic și are duritatea maximă (e adevărat, la noi, pe Pământ)

| sierra1 a răspuns:

Apăi intră șoldovene pe siteuri.md
...că ș-așa nu vorbiți românește ci "moldovenește"

| PainTech a răspuns:

*haur

| PainTech a răspuns:

Diamantele sunt o forma de carbon. Cred ca asta e clar si convingator pana aici.

Noile cercetari arata cantitate mare de carbon in atmosfera. Deci ploua cu grafit. Din cauza presiunii imense pot sa rezulte diamante in cadere.

https://www.bbc.com/news/science-environment-24477667
https://www.thenakedscientists.com/......orm-carbon

Nu ploua cu diamante lichid. Diamantele se transforma in carbon lichid ( aparent ) cand ajung jos din cauza presiunii.

Deci da... e foarte posibil sa ploua cu diamante.

| JicaContra a răspuns:

Da si eu am auzit de, diamante pe suprafata lui Jupiter, ca asa se presupune cu atatea hidrocarburi in atmosfera, atmosfera foarte densa si groasa, si presiunea enorma care ar fi pe suprafata planetei
DAR
NU EXISTA "DIAMANTE LICHID"
diamantul este pur si simplu carbon pur presat la o presiune enorma
https://ro.wikipedia.org/wiki/Diamant

| FreddieM a răspuns:

Oi fi tu din Rep. Moldova, dar in inima ta tot roman te numesti, chiar daca va chinuiti voi pe-acolo sa pareti mai smecheri daca vorbiti ruseste.
Pace

| StrongHeart a răspuns (pentru FreddieM):

Se cred smecheri blyat.

| Denis_Denis_1998 a răspuns (pentru FreddieM):

Sa fiu sincer eu chiar vreau sa locuiesc în Romania sau sa ne unim că tot o tara am fost unită și din vina proștilor aia de ruși care au despărțit, din vina lor am ajuns sa fim alta natiune dar tot români suntem.

| StrongHeart a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Citeste istoria frate,nu am fost un neam de sclavi cum spun unii, nici romanii nici moldovenii.Aa, da am fost intre doua mari imperii, imperiu otoman si rusii, dar am luptat sute de ani pentru libertate.
De ce se urasc oltenii si ardelenii si moldovenii? Eu nu inteleg