| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Am avut o vecina in blocul in care stau si ea spala la usa ei cu otet si isi spala balconul in fiecare noapte (12 sau 1 noaptea) cu otet. Inseamna ca voia sa alunge spiritele rele sau e cu capul? Si mergea in fiecare zi la biserica (traia singura, era si batrana)

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Otetul omoara bacterii si virusi, fiind un dezinfectant natural foarte puternic, de aceea spala femeia aia tot timpul, ca sa distruga microbii.
Aici nu-i vorba de nici un spirit, magie, descantece, farmece sau alte porcarii, ci pur si simplu de distrugerea microbilor!
Citeste pe internet cate intrebuintari are Otetul si vei intelege.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avea dreptate. Spiritele rele se dau în vând după oțet.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil sa aiba germofobie - tulburare obsesiv compulsiva.
Batranetea e grea si singuratatea si mai grea...
Am avut o vecina careia i se declansese un soi de compulsie in urma decesului copilului dupa nastere.
Aspira zilnic, inclusiv in balcon si geamurile din toata casa, seara de seara era cu aspiratoru la geam, lua fiecare coltisor si aspira.
Probabil asta era modalitatea ei de a trece peste trauma suferita.

| Ineys a răspuns:

"Inseamna ca vrea sa alunge spiritele rele sau e cu capul?" - e un pleonasm. Normal ca-i lipseste o doaga.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ineys):

Asa trebuie sa te comporti cu cei care au alte credinte fata de ale tale, este? Unde-i bunatatea ta?

| Ineys a răspuns (pentru Celcestietot):

Da cine a zis ca ma comport asa cu cei care au alte credinte fata de ale mele? Si cine a zis ca am vreo bunatate pe undeva... laughing. Tanti are noroc probabil pentru ca nu sunt persoane acolo care urasc mirosul de otet. Daca vecinii ei nu suportau mirosul de otet ce facea?

| Celcestietot a răspuns (pentru Ineys):

Pai cand ai spus ca este pleonasm, nu a fost o jignire la adresa celor care au alte credinte sau la ce te-ai referit cand ai preluat din intrebare happy? La asta cu mirosul m-am gandit si eu. Daca vecinilor nu le convenea, veneau sa ii spuna si solutia ar fi fost sa nu mai dea cu el.

| Ineys a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, dar nu m-am comportat cu tanti aia asa pentru ca nici macar nu e aici. I-am spus doar celui care a postat intrebarea parerea mea. Asta nu inseamna ca ma duc si le dau peste fata oamenilor cu credintele lor. Tu asta m-ai intrebat, daca ma comport asa cu cei care au credinte diferite. Nu o fac.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ineys):

Ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Sau "cu capul" esti tu!
Femeia dezinfecta si ea cu ce avea. Clorul e alergic pentru multa lume. Toti batranii merg la biserica. Unii mai des, din cauza singuratatii. Tu, de cate ori i-ai facut o vizita doar ca sa povestiti chestii banale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă spiritele rele vrea sa o alunge pe ea da tare mi că prea de curând nu vei scăpa de Baba Vanga după 1 luna in Vaslui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oţetul era de mere?

Răspuns utilizator avertizat
| Kenji2Uchiha a răspuns:

Cel mai probabil femeia se lupta cu umbrele becului din hol, folosind o cantitate enorma de chakra, baba avea nevoie de un stimulent, asa ca tragea otet pe nas.

| Scumfkk a răspuns:

Când trăiești singur și mai ești și bătrân e greu să îți găsești o activitate...probabil dezinfecta. oțetul e un dezinfectant.