| UnderPressure a întrebat:

Am gasit o intrebare pe un forum si sunt curios ce parere aveti voi.

De ce există ceva mai degrabă decât nimic?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Initial am crezut ca te-ai "inspirat" din intrebarea de acum cateva zile a unei femei aflate intr-o stare de negare accentuata.
Trimit niste scuze...

Scuze.

Pentru intrebarea de fata, te duci in filosofie, aprofundezi putin principiul antropic (NU cel final, care te baga prea mult in fizica), principiu care spune condensat, ca universul este asa, datorita prezentei noastre in el, ca observatori.
Un fel de mecanica cuantica, exportata catre filosofie.
In mod evident, nu o sa ai un raspuns la intrebarea ta (care nu e a ta) big grin dar macar cultura ta generala o sa sufere un salt, dincolo de cea a ateilor si religiosilor care SI AICI, ...se cearta pe ce cred ei ca exista, si ce nu! big grin

| Jay1 a răspuns (pentru Darkmagic):

A cui e intrebarea?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Întrebarea e frumoasă să o iei să o pui în ramă, că la altceva oricum nu foloseşte.

| UnderPressure explică (pentru sabin89):

Nu e a mea, am luat-o de pe Roportal.
Speram ca aici sa aiba parte de raspunsuri mai elaborate.

| sabin89 a răspuns (pentru UnderPressure):

Am ştiut asta, iar comentariul meu s-a adresat ălora care au pus-o. Acum, pe bune, de frumoasă e frumoasă, n-avem ce zice; un fel de artă pentru artă. O pui în ramă, o priveşti, reflectezi puţin şi treci mai departe. Dacă nici Heidegger ăla, căruia îi bubuia mintea mai-mai să explodeze, n-a oferit un răspuns, ce să mai zicem noi ăştia, nişte minusculi care stăm la taifas pe aici...Cel mult, îl putem parafraza pe Eminescu - din haos am apărut şi ne-om întoarce-n haos. happy Dacă nimic am fost, la nimic să mergem.
Nimeni nu poate să pătrundă esenţa existenţei. Dacă la început a fost un "nimic", cum de n-a rămas aşa cum era, adică nimic. Ce l-a determinat să se schimbe? Să se fi scuturat el, nimicul adică, puţin, precum calul lui Harap Alb şi să fi devenit ceva? Greu de spus. Să fi luat o gură de jăratic n-avea cum, că jăraticul nu exista pe vremea aia.

| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea aia fara un context e egala cu toate celelalte in care adaugi 2 termeni opusi.

Gen de ce e alba si nu neagra?

| RAY a răspuns:

E o intrebare lipsita de sens, parerea mea

| UnderPressure explică (pentru RAY):

Si iti respect parerea, numai ca trebuie sa fi de acord ca nimeni nu intreaba mereu cu un sens.

| RAY a răspuns (pentru UnderPressure):

Asta e sarcina stiinteti sa descopere prima cauza atunci vom afla poate, in prezent stim pana la big bang atat

| RAY a răspuns:

Jay1 cica esti ateu roman dar crezi in creatie ))))))))))))))

| doctorandus a răspuns:

Si Heidegger s-a intrebat asta, dar nu a oferit un raspuns.

| Mircea08 a răspuns:

Pentruca "nimic" nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era inevitabil sa apara ceva la un moment dat chiar si din nimic.

| Jay1 a răspuns:

Pentru că suntem mai mult decât nimic.

| Jay1 a răspuns:

Mai degrabă decât nimic există ceva "Creaţia" este motivul pentru că exităm noi şi universul.