| Jardelin a întrebat:

Am gasit un site care publica 10 mituri demontate despre homosexuali. Ce parere aveti?

https://rezistentacrestinablog.wordpress.com/......demon tate/

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce părere să am? Că ai rămas același Jardelin, un creștin plin de ură, certat cu logica și bun simț.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Si tu ma jignesti?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Doar constat niște evidențe, dar era de așteptat s-o dai în victimizare, în loc să admiți că ai greșit.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Cu ce am gresit? Chiar sunt curios sa-mi spui.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Să suferi de ignoranță, ipocrizie și homofobie cronică și să le manifești persistent eu zic că e o greșeală, de fapt, e puțin spus.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Doar pentru ca am postat acesta intrebare ma faci homofob? Nu sunt cam putine dovezile homofobiei mele?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Care este atitudinea corecta fata de homosexualitate?

| andreia67 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa accepti ca toate persoanele LGBT au exact aceleasi drepturi ca si tine si ca au dreptul sa-si faca o familie cu cel/cea pe care o iubesc fara nicio deosebire de sex/gen. Nu te obliga nimeni sa iubesti si sa te casatoresti cu alt barbat dar lasa-i in pace pe cei care doresc asta, e problema lor nu a ta.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Da, că e primul tău post homofob, să fim serioși! laughing

De când ești interesat de adevăr, ca să aibă rost să-ți explice cineva ceva? Ți-ai format deja niște păreri complet greșite, la care n-ai renunța nici în ruptul capului și pentru care tot găsești "argumente" născute de cei cu minți la fel de odihnite. Și totul pentru ce? Doar ca să te iei aiurea de niște oameni? Dap, tipic "jardelin".

| Jardelin explică (pentru andreia67):

Pai homosexualii au exact aceleasi drepturi ca si mine. Nu sunt nedreptatiti cu nimic.

| RAY a răspuns:

Hopa! Acea pagina nu poate fi găsită.
Se pare că nu a fost găsit nimic la această locație. Poate încerci una din legăturile de mai jos sau o căutare?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai la browser https, sau e link-ul asa, cand il accesezi cu copy/paste o sa iti apara %20 in el, de cateva ori chiar. Cauta-l si sterge-l, si o sa mearga.

https://imgur.com/a/bIZBB

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Intr-un final am reusit ca sa vad pagina, ai dreptate monogamia e impotriva naturi umane

| RAY a răspuns:

Sa isi raspund

Mitul nr. 1: Oamenii se nasc homosexuali

– Studiile demonstrează că nu există nicio dovadă că homosexualii s-au născut așa
http://www.telegraph.co.uk/......hobes.html
https://www.nature.com/......en-1.18530
http://www.sciencemag.org/......ations-dna
desi nu adevarat homosexualitatea este genetica in fapt exista si multi bisexuali asa ca e greu de spus cati sunt gay sunt bisexuali si cauza, dar in cele mai multe cazuri e ceva genetic
Mitul nr. 2: Orientarea sexuală nu se poate schimba

Sute de studii certifică faptul că mii de oameni care manifestau un comportament sau o atracție de factură homosexuală s-au schimbat in timp.

nu exista asa ceva, te invit pe tine hetrosexual sa vezi filme gay o sa vezi ca nu vei smti decat decat degust atat, dorinta sexuala nu se poate schimba
http://www.mirror.co.uk/......an-6599454
https://www.theguardian.com/......tion-study

Mitul nr. 3: Eforturile de schimbare a orientării sexuale le pot face rău homosexualilor și sunt imorale

normal ca isi face rau societatea daca isi spune ca esti nebun, imoral doar pentru ca nu esti ca majoritatea, repet dorinta sexuala nu se poate schimba

Mitul nr. 5: Homosexualii nu suferă de tulburări psihice într-o măsură mai mare decât heterosexuali

În realitate, în rândul homosexualilor se înregistrează cele mai mari procente de boli mentale și abuz de droguri- incomparabil mai mult decât în oricare alt grup din societatea umană.

https://www.theguardian.com/......r-identity

aia e adevarat

Comportamentul homosexual nu este periculos pentru sănătatea fizică
ca isi transmit intre ei hiv ce ne pasa noua ce pericol reprezinta ca doar nu se transmite prin aer hiv

Copiii crescuți de homosexuali nu sunt diferiți de ceilalți copii, crescuți de heterosexuali

aici sunt de acord, sunt importiva ca homosexuali sa adopteze copii
Homosexualii nu molestează copiii într-o măsură mai mare ca heterosexualii
aia se numeste pedofilie
Homosexualii sunt puternic dezavantajați și discriminați în societate
in Romania sunt asta e adevarul

Relația homosexuală este identică cu cea heterosexuală, diferă doar sexul partenerilor
Relațiile monogame aproape că nu există la homosexuali, în condițiile în care, în jumătate dintre cuplurile afiate în relație de parteneriat civil, cei doi consimt să întrețină relații sexuale în afara cuplului (Solomon și colaboratorii, 2005).
bine ca exista la hetrosexuali mai ales in ziua de azi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Faza ciudata e ca multi preoti sunt homosexuali https://www.libertatea.ro/......ne-1911207

| Jardelin explică (pentru RAY):

Merci pentru raspuns.

| Jardelin explică (pentru RAY):

Parerea mea e ca exista literatura pro si contra acestor mituri. Si, avand in vedere propaganda LGBT si sustinerea de care se bucura din partea guvernelor am mari indoieli privind veridicitatea studiilor cu concluzii pro-homosexualitate.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Eu sunt convins ca eu nu pot deveni gay orice as face,nu e vorba de propaganda ca nu ar avea ce castiga sa se dea homosexuali plus astia simt atractie pentru sexul lor,un hetrosexual nu devine homosexual sau invers dar repet exista si bisexuali ei pot cauza confunzia asta,de ce nu se vb si despre ei? nu vad ce ar castiga astia daca am fi homo toti si nu am face copii din contra se castiga de pe urma cuplurilor de hetro ca aia fac copii =viitorul unui popor homo, lesbi nu se reproduc, plus ca statul castiga mult cand doi stau impreuna =hetrosexuali, misogini nu sunt homo sa stii, deci ura fata de femei nu te face gay, ca in puscarie uni fac sex intre ei e un fel de joaca a face sex cu un gay nu te face gay, exista gay insurati si lesbiene care nu simt nimic dar stau impreuna de dragul socitati

| Jardelin explică (pentru RAY):

Tu nu devii gay pentru ca ai niste convingeri. Insa homosexualitatea este pur si simplu un viciu care nu are legatura cu mostenirea genetica pentru ca pur si simplu nu exista vreo gena a homosexualitatii. Si cea mai buna dovada a faptului ca homosexualii nu s-au nascut asa este faptul ca multi dintre ei, dupa consiliere si asistenta psihologica, au renuntat la aceaste practici sexuale. Deci homosexualitatea nu este altceva decat un viciu reversibil.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ce legatura are convingerile cu hetrosexualitatea? tu esti hetrosexual ca asa vrei? toti hetrosexuali au convingeri? eu nu am nici o convingere de hetrosexualitate, atractia fizica este involuntara nu noi o controlam constient

| Jardelin explică (pentru RAY):

Bine, atunci tu nu esti homosexual pentru ca te simti ok in starea actuala (de normalitate). De ce sa te apuci sa faci sex cu barbati daca nu se potriveste cu starea ta?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Cu ce te deranjeaza pe tine ce fac doi barbati impreuna? sau doua fete? iisus parca a spus sa nu ne judecam aproapele, cel de fara de pacate sa arunce prima piatra, cine esti tu sa i judeci?

| Jardelin explică (pentru RAY):

Hai ca incepi sa bati campii Ray... De ce ma acuzi ca ma deranjeaza? Am spus eu undeva ca ma deranjeaza?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Omule tu nu intelegi ca nu noi decidem de cine suntem atrasi nici in privinta fetelor find hetrosexual, atractia este involuntara, inconstienta, pe mine ma degusta ideea sa fac sex cu barbati pur simplu nu as avea erectie la fel si cand faci sex cu o urata, nu noi decidem ceea ce ne atrage, ne atrage anumite trasaturi ale sexului opus sau al propiului sex

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Intrebarea asta ce vrea sa demonstreze? ca sunt nebuni, imorali, pedofili, ca reprezinta un pericol pentru societate gay, culmea e ca la voi in biserici sunt preoti gay si in biserica catolica, de ce nu vb de preoti?

| andreia67 a răspuns (pentru Jardelin):

Stii unde duce terapia de conversie? La asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Leelah_Alcorn
Aici e vorba de o persoana trans dar functioneaza identic si pentru cele gay. Mai devreme sau mai tarziu ori recidivezi ori ajungi client permanent la psihiatrie cu depresie si anxietate.

| Jardelin explică (pentru RAY):

Am intrebat la general, ce parere aveti. Care-i problema? Nu am voie sa stiu parerea oamenilor pe subiectul celor 10 mituri din articol?

P.S. Parerea ta am aflat-o. Te rog sa parasesti discutia.

| Jardelin explică (pentru andreia67):

Nu sedintele de psihiatrie duc la suicid ca doar nu i se aplica pacientului cu forta.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Crestine citeste biblia, cum poti spune sa parasesc discutia tu asa te comporti cu aproapele tau, crestin cu numele

| RAY a răspuns:

Νίκος tu categoric esti crestin cu numele, sa incepem cu ura fata de mine, pai iisus spune sa isi iubesti aproapele, judecata aproapelui = iisus spune sa nu isi judeci aproapele, jignirea aproapelui, mai raportat la admin de pe TPU iisus spune sa isi iubesti aproapele si vrasmasul, ai uitat povestea cu sa isi intorci obrazul crestine, desi uite cateva dovezii ca nu esti crestin decat cu numele atat, nu e frumos sa ma raportezi la admin doar pentru ca ma exprim

| T0T a răspuns:

Că trebuie să îți schimbi imaginea de profil.

| Mădă0611 a răspuns:

"În realitate, în rândul homosexualilor se înregistrează cele mai mari procente de boli mentale și abuz de droguri- incomparabil mai mult decât în oricare alt grup din societatea umană." Oamenii consuma droguri cand se simt neiubiti. Ce crezi ca simte un homosexual intr-o lume in care el e o boala? Si apoi, ca heterosexual e simplu: vezi o fata, iti place, te apropii si afli daca te place sau nu, dar ca homosexual nu prea stii care e ca tine si care nu, si "fereasca sfantu' sa gresesti persoana.

Homosexualitatea e cauzata de cantitatea de hormoni specifici unui gen (!). Cei care isi fac operatii de schimbare de sex, sau vor doar sa fie mai feminini sau masculini urmeaza un tratament cu hormoni, si chiar le schimba gandirea, preferintele si comportamentul. E imoral cand persoana se simte bine cum e si e obligata sa urmeze vreun tratament. Natural, monogamia e imorala, face rau evolutiei speciei, hai sa-i "tratam" pe toti cei "fideli". Am pus ghilimele ca nu e nevoie de vreun tratament si ca nu exista oameni fideli, tocmai pentru ce ziceam despre monogamie.

| Hammurabi a răspuns:

Aici un măgar homosexual humanofil care nu vrea să fie discriminat :)) :))
https://www.youtube.com/watch?v=BCcvv9D9P8M

| xerxes1 a răspuns:

Cine strigă-n gura mare,
De aici până-n hotare,
C-avem hoţi şi hoţii-s fiare?
Cine strigă, lua-i-aş moţul?
Hoţul!

| Darkmagic a răspuns:

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/15 613777/
Ca tot vorbim despre "Libertate", am voie (dreptul) sa nu imi placa de ei, mai cu seama cand fac prozelitism?
Am de asemenea voie sa-i consider pe heterosexualii care sprijina intreaga paleta LGBT drept ipocriti, din moment ce NU sprijina si gerontofilii de exemplu?
Si acolo e vorba tot despre dragoste liber consimtita, intre doi majori. (sau in optica lor, numai homesexualii, lesbienele, bisexualii si transsexualii sunt buni?)
CARE e diferenta?
Mai intreb o data:
Am voie sa nu imi placa, fara sa primesc voturi negative de la niste insi care "sustin" lgbt de 5-7-10 ani, pentru ca asa e "trendul"?
Sau trebuie sa-i iubim cu totii? :D
Au descoperit romanii libertatea si lgbt... =))
Intreaba-i pe "putin ipocritii" pro, CE lgbt "sustineau" ei prin 1990, 1995 sau si mai bine, prin 1988. :D

UNDE e libertatea, daca trebuie cu totii sa iubim, sa fim de acord sau sa sustinem, ceva CE e intr-un trend?

La asta vreau sa imi raspunda orice user care se repede cu votul negativ, fara sa arda in acelasi timp si neuronul...

| Nilsson a răspuns:

Scopul promovarii homosexualitatii este ca sa scoata religia in afara societatii si sa se ajunga la o lume complet secularizata.
Oare cum se explica ca majoritatea celor in favoarea LGBT sunt atei sau au niste religii de tip New Age?
Ei ar zice ca sunt impotriva discriminarii, dar sunt sunt si alte categorii stigmatizate de societate cum ar fi minoritatile etnice, bolnavii de SIDA, orfanii, persoanele invalide, fostii detinuti, etc. insa pentru ei nu se gasesc asa de multi sustinatori.
Asta pentru ca homosexualitate este impotriva religiei, iar acesta este adevaratul motiv pentru care multi sunt pro-LGBT.

PS: nu-l mai baga in seama pe Ray, el atat asteapta, sa zica cuiva ``mai crestin cu numele``, asta face tutuor, cu motiv sau fara.
Pe deasupra, vine cu link-uri de pe tabloide (care sunt cele mai putin credibile surse, pline de stiri false) si isi da ifose de mare intelectual.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Nilsson):

Pentru ca ateii inteleg mai multe decat teistii? Si pentru ca cei enumerati de tine nu sunt loviti tot timpul? Daca vezi un bolnav de Sida nu te apuci sa-l faci in cine stie ce feluri, dar daca vezi un homosexual, da. Ce rost are apararea ceului neacuzat? confused Homosexualii sunt oameni, ca heterosexualii, iar oamenii sunt oameni; unii buni, unii rai.

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Asta e o teorie paranoida a conspiratiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma intereseaza, ma cam supara ca se chinuie sa atraga atentia insa.

| AndreiWeisz a răspuns:

De ce ai o poza cu un popa si tu postezi despre homosexuali?