| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles cat de cat cum e cu ceasurile, ca cel de pe nava cosmica merge mai incet decat cel de pe Terra. Sa presupunem ca o nava se deplaseaza fata de Soare cu o viteza de 0, 9c (c fiind viteza luminii). Pana la cea mai apropiata stea este o distanta de 4 ani lumina. Pentru a afla timpul in care nava va ajunge acolo impartim, simplu, distanta la viteza. Adica t = D/v = 4/0, 9 = 4, 4 ani. Ceasul de pe nava, natural, va merge mai incet decat oricare ceas de pe Terra si, la sfarsitul calatoriei, va indica o durata conform relatiei t' = t* radical (1 - v^2/c^2) = 4, 4* radical (1 - 0, 81) = 1, 9 ani. Deci viteza de deplasare, in cosmos, masurata cu ceasul de pe nava, va fi v' = D/t' = 2, 1c - mai mult decat dublul vitezei luminii. happy De unde provine eroarea?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Si lungimea se contracta.
D'=D*sqrt(1-(v/c)^2)

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Contractia lungimilor afecteaza numai obiectele in miscare, iar noi consideram cele doua stele ca reper in repaus.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ceasurile de pe Terra (raportate la terra) a trecut timpul t= 4, 4 ani.
Pentru ceasurile din nava (raportat tot la terra) a trecut timpul t'=1, 9 ani.

Sunt doua moduri in care poti interpreta asta:

1.) Ceea ce s-a intamplat raportat la timpul de pe terra in 4, 4 ani, s-a intamplat pe nava in numai 1, 9 ani. O interpretare gresita, deoarece ar insemna ca timpul trece practic mai repede pe nava decat pe terra. Conform acestei interpretari nava a reusit sa parcurga intreaga distanta in 1, 9 ani.

2.) Pe nava s-a intamplat in 1, 9 ani exact ceea ce s-a intamplat in timpul de pe terra in 1, 9 ani.
Conform acestei interpretari nava a parcurs doar 1, 7 ani lumina, iar nu intreaga distanta.

Ideea e ca nu interpretezi correct formula.

Daca pe pamant trec 5 secunde iar pe nava doar 1 secunda TU interpretezi ca pe nava cinci secunde terestre trec ca una singura (adica timpul trece mai REPEDE pe nava).
Interpretarea corecta este ca acea secunda de pe nava nu are valenta a 5 secunde tereste, ci a doar unei singure secunde terestre.

Daca eu pe Pamant pot sa alerg 5 metri in 5 secunde, nu inseamna ca pe nava am sa pot sa alerg 5 metri in doar 1 secunda, inseamna ca imi va lua 25 de secunde.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Pai am vrut sa intind si eu o cursa pentru cei mai putin avizati. De unde era sa stiu eu ca mai e si Inferno prin preajma? laughing Ai dreptate, asa e.

| cristimihailov a răspuns:

De la problema cu observatorul si de la faptul ca tu presupui ca va merge cu viteza luminii x ani.

X ani este o viteza abstracta. Daca tu mergi aproape de viteza luminii atunci si timpul se comprima. Pe ceasul navei ar putea arata 4.4 ani. Ceea ce nu se intampla pe pamant.

| sabin89 a răspuns (pentru cristimihailov):

Bine, faptul ca i-au trebuit 4, 4 ani sa ajunga acolo este evident. Problema e cum de a rezultat acel 2, 1c, care ne-ar spune ca a mers cu o viteza de doua ori si ceva mai mare decat viteza luminii.

| cristimihailov a răspuns:

Chestiile astea au fost demult.
Povesteste si tu cum ai ajuns la 1 - v*v/c*c... adu si formulele aici in discutie, ca sa nu gandim noi singuri chiar totul.