| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care SE PRICEP! ce parere aveti despre Capitalism si fenomenul OCUPY?

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

Pana la ora actuala nu exista nici un sistem de conducere, nu perfect, macar apropiat de perfect.
democratia e momentan cel mai bun din toate, dar are mari neajunsuri si ea.
democratia capitalista, si toate fenomenele ce o insotesc, mi se pare cea mai idioata din toate. din 2 motive:
1, pentru ca e impotriva socialismului, care si ala are neajunsuri, macar e un sistem pentru ajutarea oamenilor, indiferent de statutul lor, toti suntem egali, ne nastem si murim egali, nu zic de avere, dar toti oamenii ar trebui sa aiba aceleasi oportunitati, sa li se ofere aceeasi sansa, cand sunt bolnavi sa fie tratati la fel, sa poata merge la scoala si sa aiba in casa ce vor, indiferent de etnie, statut, clasa, sau orice diferenta inventata. in capitalism cei xu bani si putere de cumaprare sunt favorizati.
2. banii sunt cea mai proasta idee din ziua de azi. nu exista argumente in favoarea lor. mai demult, sute de ani, erau sustinuti de produse, aur, zacaminte, valoarea lor era greutatea lor in aur. acum, sunt doar bucati de hartii cu numere pe ele, singura valoare e data doar de perceptia oamenilor asupra lor, si ce e mai rau, 90 la suta din banii din lume sunt virtuali. cat de oribil si tampit suna asta, toata economia mondiala, e bazata pe bani care nu exista, sunt doar un sir de 1 si 0 in un computer. si capitalismul e bazat pe bani, pe puterea lor, e un sistem bazat pe un lucru care are valoare doar atata timp cand eu in capul meu ii dau valoare.
nu vin cu idei despre alt sistem, cum am putea sa facem schimbarea de la o lume bazata pe bani la una fara ei si pe ce ar functiona acea lume, am spus doar parerea mea.

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

CedrY2K: "I-au zis capitalism, da' a fost canibalism."Exprima cel mai bine in propozitia asta, tot ce inseamna democratia cu miros de latrine in care ne scaldam.Nu exista democratia ce ni se vinde de catre politicieni, este o oligarhie, aproape la fel de rea precum comunismul, in care cativa fac dupa cum ii taie capul.La nivel decizional, nu e cu nimic diferita democratia de comunism.

In democratie alegi cine te violeaza, chiar si cum te violeaza.In comunism nu, esti violat pe sleau, fara avertisment.Dar in ambele, niciodata nu poti alegi cand sa spui "stop!" si sa nu mai fii violat.In ambele, de la atata dansa-ntr-insa te alegi cu dureri de bazin si cicatrici iremediabile.Ambele fenomene ar trebui eradicate si aruncate la ghena de gunoi a istoriei.

Se scrie Occupy.Si este o hipstereala fara sens.Am mai vorbit cu unii pe site despre Occupy.Nu are tinta, nu are un scop precis, nu are efect clar.Mi-ar fi placut enorm ca atunci, cand erau cei de la Occupy NY in Wall Street sa inceapa sa dea foc, sa vandalizeze si sa coboare haosul in clica aligatorilor si rechinilor insetati dupa bine.Asta ar fi insemnat cu adevarat ocupatie si retributia drepturilor democratice,catre cei ce se bucura de ele,doar pe hartie.Da' nu, noi protestam pasnic si maxim, ne batem cu scutierii, nu scoatem cu forta bancherii si liderii din fortarete, sa le punem capetele pe bat si sa defilam cu ele prin oras.Nu,asa ceva n-ar fi...democratic! Vezi ironia?

| SaveTheNature explică (pentru Dumnezău):

Nu e bun nici comunismul.Nu e bun nici capitalismul.
Parerea mea cel mai bun este SOCIALISMUL de tip Scandinav!
Socialismul intotdeauna va tine cu oamenii de rand(insa nu socialism de tip mafiot PSD. Ci acel socialism care a aparut din necesitatea de a scapa de puterea "baronilor"

| Birjaru a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca e de tip scandinav cred ca toti oamenii normali la cap ar fi de acord. big grin

| IceKing a răspuns:

Parerea mea e sa stiu ces alea si ti-as raspunde rolling on the floor

| SaveTheNature explică (pentru IceKing):

De asta am si scris exoplicit acolo sa raspunda cei care se pricep.

| IceKing a răspuns (pentru SaveTheNature):

Stiu dar n-am ce face happy