| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare pentru voi toti.
Cand veti avea copil. Ce va doriti mai mult fata sau baiat?
Si daca baiat -de ce baiat?
Daca fata-de ce fata?
Raspunsuri serioase va rog. Ms

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Buna intrebare...
Cu multi ani in urma,imi doream sa am trei baieti,eram baietoasa si cei mai buni prieteni ai mei erau toti baieti,ma simteam frustrata ca eram fata!happy
Nu avea importanta ca eram cea mai buna la fotbal sau cea mai rapida la cursele cu bicicleta,tot fata ramaneam si-mi venea sa le sparg capul cand mi-aruncau zeflemitor "lasa mai,tu esti fata,nu poti"!
Dar viata,mult mai inteleapta decat mine,a ales altfel,mi-a dat un baiat si o fata.
Bineinteles ca primul a fost baiat,eram atat de sigura de lucrul asta incat din clipa in care am descoperit ca sunt insarcinata,tot ce cumparam era albastru!happy
Si,a fost baiat,acum e ditamai barbatul,sprijinul meu si mandria mea ascunsa! Mi-e fiu,frate,prieten,tata,este cantecul meu de lebada...
Fiica mea a venit pe neasteptate,mi-a intors toata lumea pe dos,mi-a schimbat ritmul meu bine calculat,mi-a smuls din radacini convingeri,conceptii si conduite!
O vedeam micuta si roz in patutul ei,privindu-ma cu cei mai naivi ochi din lume si ma cutremura increderea ei in mine!
Pentru ca stiam in ce lume am adus-o,dar nu stiam in ce fel o s-o pot inarma cu tot ce are nevoie ca sa poata face fata acestei lumi!
Era complet diferit,fiului ii predasem atacul,fiicei trebuia sa-i predau apararea,ce fusese permis fiului,fiicei nu-i puteam permite,un chin!
Am transformat viata mea si indeletnicirea de parinte intr-un balansoar echilibrat al ideilor si principiilor si continui s-o fac.
Si daca pentru fiul meu simt ceea ce simt,pot spune ca ii sunt foarte recunoscatoare vietii,care mi-a oferit extraordinarul privilegiu sa fiu mama fiicei mele!happy
Nu exista mama mai norocoasa,fara sa vreau sa nedreptatesc pe nimeni!
Imi cer iertare pentru romanul meu,dar mi-ai reinviat multe amintiri dragi,sufar si de logoree!
Asa ca,fie fata,fie baiat, problema sta in cat de mult si cat de bine putem sa le fim parinti.
E cea mai grea meserie din lume si cea mai riscanta, creem oameni sau ii distrugem!

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

No', vezi ca se poate!

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a incetat sa se poata nici o clipa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Ba da... uita-te la baletul tau de pe raspunsurile proprii din ultima luna, parca e lacul lebedelor jumulite...

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,apreciez inclusiv ingustimea de vederi a unora.
Prietenii stiu de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Prietenii cam voteaza ca robotii in ultimul timp, in virtutea inertiei. Or stii ei de ce, da' eu sunt satul de ce or crede ei ca stiu...

21 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Nu e bine sa te gandesti dinainte ce vrei.
sunt atatea cazuri cand astia care vor copil se chinuie sa-l faca si apeleaza la alte chestii, majoritatea copiilor apar din accidente.
vezi categoria D/S, unde aia intreaba la urma, "nu ne-am protejat, ce credeti, e gravida?".
trebuie sa fii pregatit psihic si mai ales financiar pentru copii.
eu una cred ca e bine sa ai doi.
de exemplu daca ai fata, e bine sa aiba un frate mai mare, pentru orice fel de sprijin din partea acestuia, si nu numai.
daca un copil nu este disponibil, apelezi la celalalt, si tot asa.
nu mai detaliez, cam asta ar fi esentialul.

| Paulla a răspuns:

Nu-mi doresc copii, dar dacă ar fi, mi-ar fi indiferent atâta timp cât caracterul mi-ar fi pe plac. Oricum, nu-i prea indicat să te gândeşti dinainte ce vrei, că s-ar putea ca natura să nu fie de acord cu tine. Totuşi, dacă ar fi să aleg, parcă aş alege fată. Nu ştiu exact de ce.

| shadovv a răspuns:

Baiat. Cine a muscat prima oara din fructul interzis...

| IMC90 a răspuns:

Nu vreau copii...

Fata tu o cresti si altu o fte
Baiatul uita de tine la batranete

Cu un baiat nu te doare capul, dar nici pe el nu-l doare capu' de tine laughing Depinde cat esti de comod

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Şi dacă ai un băiat şi ăla îi gay? Tot n-ai rezolvat nimic. La fel de bine ai putea să ai şi o sociopată pe care o doare undeva de tine, indiferent de vârstă. Astea sunt doar stereotipuri.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Nu vreau copii
Si totusi, nu-mi place ca eu s-o cresc si altu s-o **** laughing E ca atunci cand deszapezesti locul de parcare, dai la lopata 2 zile si cand nu esti acasa vine unu si lasa masina acolo laughing Cam aceeaasi senzatie

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Bună astalaughing.
Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Si ce ma daca o phute altu'? Vrei sa o phutzi tu cand creste?
Ca din exemplul tau cu zapada curatata in parcare, eu asta inteleg...

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau un sfat... Data viitoare cand incerci sa faci pe interesantul/interesanta uita-te cu cine vorbesti. Nu gust astfel de glume cretine

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Da, gluma ta a fost inteligenta rolling on the floor

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu vreau copii.

| GusWaters a răspuns:

Nu putem sti daca vom avea sau nu copii.Eu sunt sceptic in privinta asta.Si,clar,mi-e indiferent de ce voi avea, daca voi avea.Atat timp cat ii voi putea da o educatie potrivita, sa-i insuflu niste idei si principii sanatoase, mi se rupe de ce sex are.Desi,in general,e mai greu sa stapanesti o fata, si-ti cam creste pulsul, odata ce face 14-15 ani,si incepe dracul ala de creatura sa simta nevoia de ****, si trebuie s-o tii in frau, ca sa nu devina o curva penala si proasta.In general,e greu sa cresti un copil,dar cat timp te ocupi de el, ca sa nu faca tampenii, nu ar trebui sa te mai intereseze ce sex are.

| Doηηa a răspuns:

Eu a-și vrea băiat.
Am o slăbiciune la băieți, îmi sunt foarte dragi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea o fata, daca o fi vreodata sa fac un copil... imi plac fetele pentru ca tind sa aiba grija de tatii lor, la batranete, ele fiind mai miloase. Baiat daca fac o sa ajunga un nesuferit, ca maica-sa, si o sa fuga de acasa la prima fata cu bani pe care o sa puna ochii. Eu ce ma fac la batranete, atunci?

| Andr3 a răspuns:

Hm...eu cand ma voi casatori si va fi sa ma copii sper sa am 2-3.o casa fara copii ar fi pustie.si eu sincer mi.as dori gemeni fata si baiat ...nu stiu dc, mi-ar placea sa ma si o fata si un baiat si decat sa fie unul mai mare si unul mai mic si cel mare sa fie prea ocupat de cel mai mic, mai bine sa aiba aceeasi varsta. deci mi-as dori gemeni fata si baiat happy

| BeyonceFan a răspuns:

Pai, parerile sunt impartite. Unii vor baieti, altii fete. Hai sa le luam pe rand. Daca ai avea fata, ar fi mai cuminte, mai linistita, insa ar avea nevoie de mai multe haine, pantofi, machiaje, da astea incepand cu 13-14 ani. Fetele au probleme intime mai multe si au nevoie de mai mult interes, din partea mamelor, in special, deoarece ele sunt in stare sa le ajute cu genu asta de probleme. daca ai avea baiat, ar fi mai agitat, poate putin rau, ar sta mai mult pe afara, ar fi mai insensibil...asa sunt in general, evident exista si exceptii. In final, nu conteaza ce ai, important este sa fie sanatos. Orice ar fi, fata sau baiat, daca este educat de parintii ei/lui va ajunge un om serios. Dar, totusi ceva au in comun: cand sunt indragostiti pentru prima oara, o sa ti se faca rau de la atatea,,iubi'',, pupici'' si,, ursuleti''! Mult succes! Si sper ca te-am lamurit...cat de cat.