| An0nimIntergalactic a întrebat:

Am o problema.Sunt a IV-a. Mă descurc foarte bine la mate dar am destule dificultăţi la romană. Adică nu-s prea bun la compuneri si la analizat.Compunerile sunt ceva de genu:O pasăre a mers intr-un oraş. S-a întâlnit cu o vrabie... Şi asa.Adică le fac fără înţeles.Si mai am o problema pe la şcoală că noi ne-am obişnuit sa alergam pe hol şi acum s-au pus camere de filmat peste totsad. Adica nu ma simt in pielea mea ca sa zic asa. Şi ca sa nu ma întelegeţi greşit nu sunt în "grup" cu alţii. Vă rog seriozitate şi să mă corectaţi dacă am greşit cu ceva.Accept orice răspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei,stai linistit dragutule. Hai sa iti spun un secret...eu nu ma descurcam la gramatica, insa eram AS la matematica si acum imi prinde extrem de bine.
Vad ca stii sa scrii foarte bine, corect si te felicit.
Cand vei creste nu vei avea mare nevoie de "pasari care merg in oras si se intalnesc cu vrabii".
:*

2 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Hm,poți încerca scrierea liberă, cred.Asta înseamnă să iei o foaie libera și sa scrii ce îți trece prin cap.Indiferent,dacă are sens sau nu.Se presupune că mai devreme sau mai târziu,când înveți "să îți dai drumul" va avea sens, chiar dacă tu nu ai fost conștient.Dar dacă tu consideri că ai o problema mai serioasă, încearcă să scrii în fiecare zi câte 5 minute(dar fără să te uiți la ceashee hee Ajutăhee hee în legătură cu a doua problema,ce sa zic? nu e mare lucru de făcut. Poate poți să te gândești,atunci când te simți jenat,că acolo sus există cineva care te iubește.El te vede tot timpul, dar cu atâta dragoste, încât poți să îl ignori când vrei.

| AndreiGabi a răspuns:

Pntru problema ta la romana apucate de citit.Nu o sa iti dau exemple de carti, citeste ce iti place.In timp o sa vezi ca o sa iti fie mult mai usor sa creezi o compunere pentru ca citind iti imbogatesti vocabularul si ajuti dezvoltarea imaginatiei.
Cu alergatul trebuie sa te stapanesti, in timp o sa te dezobisnuiesti.Si nu aveti o curte a scolii pentru joaca?