| Kitty a întrebat:

Vreau raspuns unrgent please! Ce sa aleg intre mate-info si filo, daca: imi plac limbile straine, fac niste compuneri superbe(imi place), ma descurc la mate/fiz./chimie, dar nu pot spune ca le ador, iar informatica nu ma atrage in vreun fel. Cu media nu este nicio problema.

Răspuns Câştigător
| Cumătru de la Galați a răspuns:

Din descrierea pe care ți-ai făcut-o, e clar că filologie!

E clar că creierul tău ( triplă cacofonie ) este înclinat puternic spre partea artistică.
În veci nu-l vei mai putea schimba, adică să fii bun la chestiunile ce necesită puternice abilități analitice.

6 răspunsuri:
| Iva a răspuns:

Clasa de limbi straine nu este? Filologia e buna daca nu te sperie latina si istoria. In orice caz, daca nu-ti place informatica si iti plac romana si limbile straine, mergi pe punctele tale forte. Nu e nevoie sa dai la mate-info fiindca toata lumea merge acolo. Si cu limbile straine ai un viitor, mai ales daca faci dupa aia la facultate o limba mai putin cunoscuta dar care se cauta (de exemplu turca). Bafta!

| smaranditza a răspuns:

Filo, fara probleme; daca vei face ceva doar in sila, nu va fi frumos! ppooooppp
si mult succes!

| Bianca18 a răspuns:

Te duci la filologie happy crede-ma, nu ai niciun dezavantaj, ba chiar poti deveni mai buna la materiile care iti plac. Poti invata o limba straina, vei cunoaste limba romana foarte bine.nu are rost sa te chinui 4 ani cu niste materii care nu te atrag. in plus, daca faci ceea ce iti place, ai sansa de a deveni foarte buna, repet. Bafta, si alege ce crezi tu ca iti place si e mai bine pentru tine! happy

| x_7728 a răspuns:

Desi ceilalti au spus ca filo, eu zic mai bine sa mergi la mate info. Intr-adevar va fi ai greu, dar pe parcursul liceului preferintele tale se vor schimba, iar la mate info ai mai multe avantaje, te poti duce la orice facultate doresti, pe cand la filo nu e chiar asa. Oricum la mate info se invata la toate materiile deci si la limbi straine, pe cand la filo accentul cade pe romana. Daca de de exp dupa liceu vrei la o facultate care se bazeaza pe chimie, de la filo ai cam putine sanse sa ajungi acolo deoarece nu vei invata chimia asa de bine. Oricum, tu hotarasti. Succes >big grin

| vallery a răspuns:

Din ceea ca ai spus tu eu zic sa alegi filo. Tu ce crezi?

| hellokitty95 a răspuns:

Alege ce iti place, ce te atrage...