| troleibuz a întrebat:

Am observat ca heterosexualii care sunt homofobii sunt adesea si misogni. Credeti ca acestea sunt caracteristicile unor persoane care nu isi pot accepta sexualitatea si care de fapt au tendinte homosexuale sau bisexuale pe care si le reprima? Nu am vazut oameni mai dezgustati de femei decat cei care se pretind heterosexuali si oameni "normali".

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum poţi să spui că cei care se pretind heterosexuali (şi majoritatea chiar sunt, nu doar se pretind) sunt dezgustaţi de femei? Tocmai că ei sunt cei mai iubăreţi (de femei), nicidecum dezgustaţi.

| troleibuz explică (pentru sabin89):

Arunca un ochi prin lume. Si chiar si aici pe site. Sunt foarte multi misogini. Si asta mi se pare sinistru. Sa fii atras de femei, dar sa le urasti. Te-ai astepta ca un homosexual sa fie mai degraba dezgustat de femei. Pentru ca nu le vede atractive. Dar cum poti sa fii misogin cand ai o mama?

| Mădă0611 a răspuns:

Cica homofobia e teama ca alt barbat te-ar trata cum tratezi tu femeile. thinking

| AnastasiaK a răspuns:

Nu cred. E pur și simplu mentalitatea promovată în anii trecuți (si "predată" la biserică) care se va resimți multă vreme de acum încolo. Chiar nu văd absolut nicio legătură între homofobie/misoginism și sexualitatea omului. Poate să fie și cum spui tu, dar nu e implicație directă.

| Nilsson a răspuns:

Părerea ta este subiectivă și depinde de asupra cui îți concentrezi atenția.
Și mie mi se pare că suporterii LGBT sunt cam bătuți în cap dar asta e părerea mea și s-ar putea să fie eronată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi? Daca esti heterosexual nu inseamna ca nu iti accepti sexualitatea... In rest normal ca cineva care discrimineaza un grup de oameni are tendinta de discrima pe oricine.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Ma refer ca nu sunt atat de heterosexuali pe cat se cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Asa o fii, dar unii chiar sunt. Pana la urma majoritatea sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ai putea spune că iubesc acele subiecte poate chiar sunt fascinați de homosexuali. Dar nu cred că se transmite în a fi homo.
Cei care par homofobi sau misogini știu mai multe despre homosexuali și femei decât ceilalți. De aia sunt atât de dezgustați. Restul nu le prea pasa de subiectele asta, ci îi lasă să facă ce vor ei. Inclusiv nu judeca femeile.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Misoginii sunt, in general, inceli. Sau barbati de 40 de ani pe care i-a traumatizat mama lor in copilarie si nu au mai trecut peste.
Homofobii spun ca homosexualitatea nu este normala pentru ca nu asemenea oameni in jur. Daca ar avea, ar fi normala. Nu?
Asa ca nu poti spune ca stiu mai multe. Stiu chiar cele mai putine lucruri despre aceste doua categorii. Cum ai putea stii multe despre o categorie cu care nu ai interactionat in viata ta? Citind ortodoxia.info?
Recent am discutat pe un site cu un baiat misogin care credea ca femeile sunt penetrate in actul sexual prin aceeasi gaura prin care fac treaba mica. Nu putea sa inteleaga ca sunt doua gaurele separate. Nici cu ilustratiile in fata. Si altul care credea ca femeile folosesc tampoane interne pentru ca sunt t*rfe.
Opusul misoginului nu e simp. E omul sanatos psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt frustrați sexuali nu popo gay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, Misoginii sunt barbatii care au fost refuzati/injositi de fete, si li se dezvolta sentimente de ura, razbunare.
Ma consider oarecum misogin, insa eu recunosc asta

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Femeile nu au nicio datorie fata de tine. Au dreptul sa te refuze. Si tu ai dreptul sa refuzi femei.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Oricum, nu este o gandire normala. 2-3 persoane care te-au ranit nu echivaleaza un intreg gen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Daca evenimentele s-au petrecut la primele iubiri, asta echivaleaza cu toate. Sistemul de valori, felul de gandire se schimba toate radical. Eu eram tipul care eram indragostit "platonic" as fi dat orice sa fiu cu ea, insa viata. asta s-a intamplat de cateva ori iar acum Pur si simplu nu mai simt catre fete nici o atractie in afara de cea fizica. Si in general Empatia mea a disparut atat fata fete, cat si fata de omenire in general si fata de familie, nu mai tin la nimeni doar sentimente de Indiferenta sau ura

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Asta suna mai mult a depresie.

| troleibuz explică:

Homosexualitatea nu e o miscare. Este un lucru care exista de cand lumea. Il gasesti peste tot in natura. Violenta nu e normala. O gasesti la orice pas. Sa iei droguri nu iei normal. Gasesti la orice pas. Sunt lucruri mult mai grave in lumea asta decat doi barbati care se iubesc.

''Daca se ard intre ei, sunt in stare sa te arda si pe tine.'' Legatura ar fi care? Permite-mi sa rad si sa iti dau ignor pentru ca vii dintr-o categorie sociala de care incerc sa stau departe pe cat posibil. Pari indoctrinat religios. Vorbesti din povesti.
Misoginismul si homofobia provin ambele din ura, ignoranta si frustrari. Niciuna nu este de tolerat. Sau scuzat.
Pareai un baiat mai destept. Pareai.

| troleibuz explică:

Nici tu nu esti Dumnezeu ca sa spui ce e normal si ce nu. Nu s-a umplut. Au fost mereu. In Biblie scrie sa nu judeci si sa iti iubesti aproapele.

| troleibuz explică:

Parerea mea e ca te-au prajit drogurile si ai impresia ca Dumnezeu o sa iti faca lumina in viata. Iti sugerez sa citesti SINGUR Biblia si sa o interpretezi psihologic. Sa nu te mai lasi indoctrinat. Pentru ca majoritatea o apucati pe calea bisericii si urmariti niste idealuri orbeste fara sa intelegi macar ce sustineti. Citeste. Incet. Cu atentie. Poate o sa gasesti ceva in tine.
Te supara faptul ca esti homofob si imi dai impresia ca esti un homosexual in negare? Multe studii spun ca toti suntem bisexuali. Chiar daca nu vrem sa admitem. Somn usor!

| troleibuz explică:

Ai prea multa ura in tine ca sa fii credincios. Poser.

| troleibuz explică:

Adica esti credincios. Dar din ala romanesc. Care nu intelege doctrina. Crede doar din frica. Si regrete. Si prostie.

| troleibuz explică:

Eram sigur ca o sa spui de Sodoma si Gomora. Dovada ca nu ai citit Biblia. Adevarul nu il stie nimeni. Daca ai avea putin cap, ai evita sa faci asemenea afirmatii.

| badpanda a răspuns:

In general hotul striga :Hotii!