| anonim_4396 a întrebat:

Am observat că mulți utilizatori nu răspund la întrebări. Ci dau răspunsuri in funcție de ce SIMT cand citesc aceea intrebare.
De ce?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Raspunsul se afla in intrebarea ta. Oamenii care nu raspund la intrebare dar raspund totusi printr-o critică la adresa celui care intreaba (banuiesc ca la ei te-ai referit) o fac pentru ca asa simt ei.
Au pierdut din vedere scopul initial al site-ului, acela de a ne ajuta unii pe altii si considera site-ul un loc de socializare in care vorbesc deschis despre orice. Ei simt ca orice intrebare le este adresata si daca au o parere despre asta, ei raspund cu ce simt si cred, chiar daca nu e ceea ce asteapta cel care a pus intrebarea.

17 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Pentru că întregul comportament uman este ghidat de emoții. Unii oameni își controlează comportamentul mai bine ca alții (detalii în celălalt comentariu al meu), dar "pă infernet" oamenii merg să degaje abur din greierul lor înfierbântat de atâta gândire și din iminioarele lor pline de iubire (de sine) și ură (pentru alții). Puțini cei care folosesc aceleași filtre în online ca și față-în-față.
Iar din punct de vedere sistemic, TPU avea vreo 4 admine, plus niște utilizatori extrem de dedicați, care nu ezitau să raporteze orice răspuns idiot și chiar să pornească o revoltă pe paginile astea. S-a ajuns la situația în care utilizatorii s-au întâlnit cu proprieterii site-ului și au stabilit termeni și condiții la un moment dat, a fost cu scandal. Dar TreeWorks nu a mai investit în micul nostru site, avem o singură admină, probabil part-time și ea. cine să modereze, cine să impună un anumit standard?

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca majoritatea utilizatorilor pe acest forum sunt copilasi, care nu au cunostinte despre viata, boli, probleme personale, relatii de dragoste samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă așa simt ei. Și eu fac la fel.

| Frank51 a răspuns:

Nu înțeleg la ce te referi. Poți să dai un exemplu?

Utilizatorii sunt diverși, fiecare avem diferite experiențe de viață, alte principii, alte concepții. Deci răspunsul pe care îl primești de la X, va fi întotdeauna diferit de răspunsul lui Y.

| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca multe intrebari sunt cretine. Gen:
-am violat pisica si s-a rupt prin interior. Sa folosesc superglue sa o fac din nou bine sau sa ii dau o rugaciune profunda?

Altele sunt puse si raspuse de mii de ori... gen:
-m-am lins cu prietenul si s-a umezit in chiloti. O sa raman insarcinata? Sa iau pastila de a doua zi la ora 10 sau la ora 12 pentru un efect maxim?

Iar altele sunt pierdere de vreme. Vezi utilizatorul verginicavacagrasa.

Si mai sunt inca un capitol de smecherasi prosti, vezi userul maphiotul.

Iata cateva motive pentru care primesti reactii si nu raspunsuri.

| Goete a răspuns:

Pentru ca au inteligenta emotionala

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Goete):

Inteligență emoțională. Am mai auzit odată expresia asta. Ce inseamnă? Că nervii gandesc și i-au decizii inteligente?

| anonimg a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Multe răspunsuri se găsesc pe google.
Alții pun întrebări stupide.
Alții care pun întrebări sunt violenți în exprimare și ne ferim de a pune paie pe foc.
În ce mă privește adminii îmi șterg răspunsurile pentru că nu nu sunt pe gusturile lor (ei).
Alții pun întrebări doar pentru că nu au cu cine să se certe.
Sunt multe motive pentru care o întrebare este citită și se trece rapid peste ea.

Omul cu inteligență emoțională este acela care ar spune: "Simt adesea că am capacitatea de a înțelege cum se simt ceilalți".
Prescurtarea inteligenței emoționale este EQ, unde minimul este de 85 și maximul de 115; și este mai de dorită decât IQ-ul.
În ceea ce mă privește, inteligenta emoțională este aceea care ne face oameni. Ea poate fi îndreptată și spre rău, în sensul că știu ce simte celălalt și caut să-i fac rău. Cam asta se întâmplă în relații. Și nu de puține ori și aici pe site, și oriunde în lume, inteligenta emoțională este folosită ca să facă rău celuilalt. De fapt înspre rău sunt folosite mai toate binecuvântările primite de la Dumnezeu.

| valentingb a răspuns (pentru Goete):

Mai bine zis, au emoții. Inteligența emoțională presupune să știi și cum să folosești acele emoții. Animalele au emoții și răspund în concordanță cu emoțiile lor. Cam ca și persoanele de care zice micul nostru călător. O persoană cu inteligență emoțională ridicată este atentă la emoțiile și sentimentele sale, le recunoaște ușor atât în sine cât și în alții, știe cum să răspundă atunci când persoanele din jur arată anumite emoții, știe cum să își controleze comportamentul când emoțiile proprii sunt puternice, și cel mai important, știe să dea răspunsuri corecte și folositoare pe TPU, indiferent de propriile emoții de moment.

| Goete a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mai ai multe de invatat.
Dar atata timp cat emotiile rale sunt nervii, nu vei reusi sa intelegi

| Goete a răspuns (pentru valentingb):

Si stie ca emotiile negative ("stresul") neeliberate genereaza boli.
Deci, de ce le-ai "inghite" sa nu jignesti un Bou?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Goete):

Mulțumesc. imi place să învăț lucruri noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mic psiholog printre noi laughing

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact despre răspunsuri nefolositoare ca al tău e vorba. ironic.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Ma intreb cum ai ajuns tu campionul zilei laughing

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu,,, lol

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curios ce anume te face să spui asta. Dar răspunde-mi în mesaj privat, discuțiile care nu au legatură cu întrebarea nu își au locul aici.