| David600003300 a întrebat:

Am vazut pe mai multe site-uri ca 1 din 25 de oameni este sociopat.
Cum e posibil asa ceva? Adica eu personal nu cred ca am interactionat cu un sociopat. Sau poate am facut-o, dar nu mi-am dat seama.
Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te grăbești să pui diagnostice.

| Digikey a răspuns:

Ii recunosti usor.Se cred importanti, cred ca au toate raspunsurile, mint de ingheata apele, fac orice ca sa iasa in evidenta, etc.
Avem si pe aici cateva exemplare. Celcestietot de exemplu.

| DarthNiger a răspuns (pentru Digikey):

Si eu cunosc un sociopat care se crede mare sex simbol si foarte important, GouDidodino.

| DarthNiger a răspuns:

Trebuie sa stii in primul rand ce inseamna sociopat, sociopatia este in stransa legatura cu psihopatia, deci se poate foarte usor confunda un sociopat cu un psihopat fiindca au insusiri asemanatoare, un sociopat este o persoana manipulatoare, sarmanta, prefacuta, mincinoasa patologic, incapabila de a iubi, incapabila de a simti sentimentul de vinovatie, fara rusine si aroganta, vicleana.
Un psihopat are cam aceleasi caracteristici, insa sunt mult mai periculosi fiindca un psihopat ar putea chiar ucide persoane, dar nu am auzit de sociopati sa ucida, se crede ca si Donald Trump ar fi un sociopat, insa sunt mai multe stadii de sociopatie, cu cat stadiul e mai avansat cu atat sociopatia iese mai mult in evidenta, nu e asa de usor sa depistezi un sociopat asa cum se crede, decat daca acestia ies foarte mult in evidenta, insa sunt multi care prefera sa isi ascunda adevarata fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pusi pe a face rau.
Nu au rusine, frica sau empatie dar le imita nu le simte, se integreaza usor
Isi urmaresc proprile interese dand la o parte pe oricine si pot deveni foarte violenti.ce parere sa am nu prea buna trebuie sa ii eviti de asta trebuie sa nu te imprietenesti in ziua de azi cu orice individ care iti iasa in cale, nu se stie poate dai fix peste unul.mai multi sunt depresivi decat sociopati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihopatii se asemana cu sociopatii cei mai multi faptasi sunt psiho si sociopatii, psihopatii s-au nascut asa si sociopatul cred ca o devenit din cauza unor traume experiente ce lau marcat si nu o putut depasi.

| Alexandrionelu a răspuns:

Definește "sociopat".
Conform dex, înseamnă :"SOCIOPATÍE s.f. (Liv.) Tulburare de comportament având drept cauză defectele educației într-un mediu social nefavorabil."

| Iote a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Dupa aceasta definitie, procentul crese. Stii cat de multe persoane nu mai beneficiaza de educatie? Si de unde crezi ca se trage toata violenta intalnita pe strazi? Sper ca nu consideri asta un comportament normal.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Iote):

Cea de mai sus este definitia sociopatiei.
Persoanele care nu beneficiază de educație, pot fi numite needucate.
Violenta de pe străzi este produsa într-o mica măsură de sociopati. Marea majoritate a infractorilor sunt perfect conștienți de ceea ce fac.