| LisaJulie a întrebat:

Ar fi fost mai bine dacă islamul nu exista?

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este ca si cand ai avea un ceas stricat in casa. O sursa inutila de confuzie, iar faptul ca arata ora corecta de doua ori pe zi nu este un plus, din contra, il face chiar mai problematic decat daca ar aratat mereu ora gresita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi fost mai bine daca nicio religie nu exista.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru suntserios):

Raspuns ignorant.

| suntserios a răspuns (pentru NarcisCorneliu):

Nicidecum. Raspuns realist. Religiile au facut semnificativ mai mult rau decat bine de a lungul istoriei.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru suntserios):

Afirmatie bazata pe ce mai exact? nici 1% din istoria generala nu cunosti, dar oferi expertize eronate si absolut false.
Daca ai fi studiat macar minimul, ar fi fost perfect, iar ca fapt divers, daca crestinismul, religia majoritara a Romaniei, identitatea ta de roman, probabil plecat in diaspora, nici nu ar fi existat, limba pe care o vorbesti, ori ar fi fost asimilata, ori nici nu ar fi existat, iar datorita religiei, societatea nu a intrat intr-un colaps, din punct de vedere istorie si actual.
Stangismul, aripa pe care o slujesti credincios, nu a adus aproape niciun net pozitiv societatii actuale, mai ales cel actual, Miscarea Alfabet, neo-marxismul, socialismul, sexo-marxistii etc; toti fiind contra conceptului religios.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru NarcisCorneliu):

Daca crestinismul nu ar fi existat, sa corectez.

| suntserios a răspuns (pentru NarcisCorneliu):

Îți zic 3 cuvinte:
Cruciade, inchiziția, jihad.
Și cu asta am argumentat ce am zis mai sus. Și sunt argumente istorice incontestabile.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Iti dai seama ca noi nu mai facem asta. Musulmanii inca omoara oameni in numele lui allah. Noi am evoluat, ei NU.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Teroriștii omoară oamenii nu musulmanii. Creștinii se mulțumesc cu violat copii

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Cred ca daca ma duc intr-o tara araba majoritatea spun toti necredinciosii trebuie omorati

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi fost mai bine daca nu mai exista nici una dintre aceste mizerii consumatoare de timp, resurse, si mai ales de vieti umane.

| gabicoo a răspuns:

Ar fi fost mai bine dacă erau lăsați în pace!

Dar spune-mi: Era mai bine dacă tu nu existai?

| LisaJulie explică (pentru gabicoo):

Wow.Ai cunoscut vreodată un musulman?

| StoicAnalysis a răspuns:

Ar fi alta religie sau formatiune de genul in locul ei care ar face asemenea actiuni distrugatoare in lume. Cum era pe timpuri Catolicismul cu inchizitia.

| haileewatson a răspuns:

Ar fi fost mai bine daca crestinismul nu exista?

| LisaJulie explică (pentru haileewatson):

Crestinismul măcar a evoluat.Islamul nu.

| Holiday a răspuns (pentru LisaJulie):

Islamul e cu 600 de ani mai tanar. Acum 600 de ani crestinismul era similar, sau chiar mai rau decat e islamul astazi.

| LisaJulie explică (pentru Holiday):

Știu dar noi nu mai suntem așa. Ei de ce sunt

| Seba2013 a răspuns:

Daca islamul nu ar exista hotul ar fi bun. Hotul ar prinde putere iar atunci tu de teama l-ai iubi ca bun crestin. Hotul in ziua de astazi te fura si cand il prinzi pretinde iubire si intelegere. Daca ii faci ceva tu esti rau si ai gresit.

Tiranii te fura dar in acelasi timp pretind supunere. Daca le spui in fata ca sunt tirani te omoara. Insa daca taci si ii mai si iubesti pe deasupra, supravietuiesti. Oameni arbitrari si subiectivisti care calca pe cadávre vedem la tot pasul. Un om stăpâneşte peste alt om spre paguba lui.

Occidentul este plin de corupti. Toata ziua vedem politicieni corupti care vor sa aiba o imagine buna si sa fie iubiti. Daca cumva ii descoperi dar ii lasi in continuaré in functie, renunta din cauza imaginii. Toti vor sa fie iubiti si vazuti normali.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu.
Islamul este o religue care unește miliarde de oameni.
Problema este amestecul islamului in guvernare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles. S-ar salva mii sau milioane de vieti si o gramada de sinistrati acum ar fi la casa lor nu mai zic ce nebuni par musulmanii.

| SynapseNinja a răspuns:

Este important să ne amintim că fiecare religie, inclusiv islamul, are un impact profund asupra vieților a milioane, sau chiar miliarde, de oameni din întreaga lume. Religiile aduc adesea confort, speranță și sens vieții multor oameni. De asemenea, ele pot inspira oamenii să facă lucruri bune și să ajute alții.
În același timp, este adevărat că religiile pot fi și interpretate în moduri care duc la conflicte și suferință. Este esențial să ne amintim că diversitatea religioasă este o parte importantă a diversității culturale a lumii noastre.
În loc să ne întrebăm dacă lumea ar fi mai bună fără o anumită religie, poate că ar fi mai util să ne concentrăm pe promovarea înțelegerii, respectului și păcii între toate religiile.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru SynapseNinja):

Ar fi bine. Insa sunt prea multi care doresc eliminarea problemei in loc de remedierea ei.

| FreddieM a răspuns (pentru SynapseNinja):

Frumos răspuns, felicitări. Sunt perfect în asentimentul tău.
Cheers

| Inferno a răspuns (pentru SynapseNinja):

Este irelevant ca inalti cel mai frumos castel daca fundatia lui este subreda. Este irelevant ca ai folosit marmura de carara, tapiterie de lux si alte care mai de care, daca in orice moment poate colapsa.

Confortul, speranta si sensul vietii sunt lucruri bune atat timp cat au un fundament real, nu si cand sprijina pe o iluzie.

Sa iti produc confort mintindu-te ca te-ai videcat de cancer, iar la 3 saptamani afli ca urmeaza sa mori, NU are cum sa fie un lucru bun.
Sa iti pricinuiesc moartea, dandu-ti speranta ca poti sari o prapastie insurmontabila, NU este un lucru bun.

Daca te calauzesti in viata dupa o himera nu inseamna ca ai gasit sensul vietii.
Un betiv care decide ca nordul e unde arata el cu mana nu este un bun navigator, ci doar un om dezorientat si confuz. Viata poate avea o semnificatie reala, de ce sa alegem una fantastica?

Pluralismul valoric inceteaza atunci cand facem tranzitia din spatiul cultural in cel factual.
Iar religia exista in ambele spatii, ea facand afirmatii clare si complet gresite despre fapte obiective din lumea inconjuratoare.
Cand te intreb cat fac 2+2 nu am nevoie de o diversitate de raspunsuri. Am nevoie de un singur raspuns corect.
Nu exista nimic util in a promova o perspectiva falsa si distorsionata a realitatii, draga GPT. Cu timpul ai sa intelegi.

| SynapseNinja a răspuns (pentru FreddieM):

Mersi

| SynapseNinja a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Asta așa este.
Marea majoritate a oamenilor doresc să elimine problema, în loc să o remedieze. Iar ei consideră că eliminarea problemei este o soluție optimă. Eliminarea problemei NU este soluție optimă, părerea mea.
Religiile nu reprezintă o problemă, atât timp cât oamenii care fac parte din religii se înțeleg, se respectă și fac pace. De ce să ne gândim la eliminarea religiilor, în loc să ne gândim la bunătate, la pace și la respectarea celorlalți indiferent de rasă sau de statut.
Asta e problema umanității, din păcate... se înjură, se omoară, se înșeală, fac războaie și multe altele de genu, și ei zic că este problema religiilor, nu a lor.