| AvalohAlyn a întrebat:

Ar fi posibil sa se poata prelungi durata vietii cu mult peste ce este in prezent? Oare se va descoperi de catre stiinta secretul sau solutia
nemuririi sau a unei vieti mult mai indelungate a oamenilor? Credeti ca stiinta va progresa atat de mult incat sa poata sa faca viata oamenilor sa dureze sute de ani? Ma refer in viitor.Viitorul apropiat si cel departat.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pentru un pesimist degeaba s-ar prelungi. Ce rost ar avea pentru el să i se prelungească pesimismul si dispreţul faţă de viaţă...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ar fi aproape inutil, daca nu ai vrea sa stai doar in pat. Pentru ca cedeaza articulatiile, ligamentele, memoria si multe altele. deja peste 90 e un mare dar sa ajungi. cel mai trist e ca devii o povara prea grea pentru familie. mai gandeste-te.

| RoCkKiD a răspuns:

Avem deja cateva teorii cu privire la cauzelel imbatranirii si avem si exemple de celule care nu mor (cele canceroase). Deci reteta este aici.

Ca sa putem intineri organism trebuie sa perfectional sau terapiile virale sau cele CRISPR (e o tehinca de editat gene) iar cand vom avea acces al editatea adn cam toate medicamentele vor fi redundante pentru ca putem repara totul la nivel de matrita.

| Donsavas a răspuns:

Da,exista substanțe care protejează adn ul dar au acces la ele doar oamenii cu o genă mai proasta, care îmbătrînesc mai repede.

| SG1995 a răspuns:

Eu unul sper să nu. De ce? Suprapopularea ar devenit un coșmar suprarealist.

| Lioana a răspuns:

Nu e posibil avand in vedere tendintele actuale. Durata de viata scade de la o generatie la alta in ciuda tuturor descoperirilor facute de omenire.
Stiinta ne-a adus E-urile in alimente, ne-a adus telefoanele mobile care ne radiaza, ne-a adus internetul care ne tine priponiti in fata PC-ului in loc sa facem o ieșire cu prietenii, ceea ce dauneaza sănătății.

| Theo94 a răspuns:

In viitor vom avea tehnologia necesara si cunostintele stintifice, dar la inceput va caosta mult si doar unii vor avea acces la ea, dar cu timpul se va ieftinii, dar va mai dura pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai durata de viata este peste 80 de ani in tariile dezvoltate, in viitor s-ar putea ajunge la 90 si 100 de ani ca durata de viata medie. Dar totul are o limita organismul nostru dupa un timp tot cedeaza indiferent de stilul de viata si medicatie.
Se presupune ca 120 ani este maximumul organismului...
Secretul nemuririi ar fi transplantul creierului intr-un robot. Teorie existenta deja, dar nu avem tehnologia necesara INCA pentru a o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a dublat la sobolani bagandu-le celule stem in creier. La oameni trebuie perforat lobul frontal pentru asta. Maxim 400 de ani se poate sa traiesti normal, apoi creierul ramane fara spatiu de stocare. Un documentar distractiv aici: https://www.youtube.com/watch?v=6csHTn6E46c
Mai pe intelesul tuturor, dar e in engleza. Daca nu stii engleza, invat-o.

| unvecin a răspuns:

Nu prea. Are și știința limitele ei.

Dar deja avem o grămadă de informație care ne-ar ajuta să trăim mai mult și mai bine, dar din păcate nu luăm zilnic cele mai bune decizii. Mă refer la stil de viață sănătos. La ceea ce putem face noi pentru noi, fără să așteptăm să o facă alții (gen: medicul pentru viața fizică, popa pentru viața spirituală).

| QuelQui a răspuns:

Daca nu este o viata de o calitate buna, de ce sa te chinui traind sute de ani?
Nu crezi ca ar trebui in primul rand sa se descopere "sanatatea vesnica", sa se imbunatateasca nivelul de trai (caldura, hrana, etc) si apoi sa lungim viata?