| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca se va ajunge in viitor ca moartea sa nu mai existe si sa nu mai fie posibila? Adica oamenii/stiinta sa gaseasca secretul impotriva mortii? Secretul nemuririi? ce credeti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred in asta, dar cred in faptul ca vom putea fi adormiti si sa ne trezim dupa multe mii de anii, gen calatori spatiale, asta e posibil, sunt astfel de cazuri in natura unde unele animalele aflate in hibernare sunt ca si moarte

| Clorox a răspuns:

Poate inlocuirea organelor cu niste aparatura foarte avansata... Pana se va gasi asta, o sa fim de mult timp praf in pamant laughing
Nu suntem generatia care apuca nemurirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil. Exista un ciclu: te nasti, traiesti, mori. Si tot asa. Poate exista viata dupa moarte. Nu stiu. Posibil sa existe reincarnarea.

| tril a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu reincarnare. Poate o alta viata.
Ia gindeste-te la "vietile trecute": Cea mai in urma la care ma pot referi (mai inainte nu stiu), este forma de spermatozoid. E ceva viu. Poate are si un pic de minte (dar noi nu stim) din moment ce stie unde sa ajunga "pe cealalta lume" si sa fecundeze un ou. Apoi, este fatul. E viu, are inima, are suflet, etc. Stim toate astea atit de la medici, cit si de la popi. Mai mult, prin medicina actuala, putem interveni in viata lui (in lumea lui) daca este nevoie. S-ar zice ca cineva din "lumea de dincolo" intervine in lumea lui. Asa cum batrinii spun ca cei "plecati" ne vegheaza si ne pazesc din Cer. Prin nastere, trece in lumea pe care o cunoastem. Si poate prin moarte, trecem iar in alta lume; necunoscuta si de care ne temem.
Vezi tu, se spune uneori: nu s-a intors nimeni sa ne spuna... Dar nu s-a intors nimeni nici in uter, etc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru tril):

Interesant! Nu cred ca m-as fi gandit la asa ceva vreodata (la exemplul pe care l-ai scris). Pacat ca nu exista un buton "like" la comentarii. Ti-as fi dat, cu siguranta.

| tril a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista "evalueaza" dar tu inca esti "junior". Insa eu, nu scriu pentru puncte sau like-uri. Scriu doar pentru ajutor unde se poate sau... ca aici. Toate cele bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tril):

Mda, dar in cateva zile, poate luni, o sa fiu si eu senior.
Multumesc, la fel si tie /dumneavoastra!

| sir sanjei a răspuns:

În ziua în care un produs artificial va putea prelua informația si structura creierului, se va putea vorbi de nemurire.
Dar sunt aproape sigur, ca in viitor, oamenii vor avea posibilitatea de a trăi foarte foarte foarte multi ani.

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Salut!
Se studiaza deja chestiile astea.
De ex. proiectul/initiativa 2045: http://2045.com, care isi propune creerea unui creier artificial si a oamenilor roboti.
Dupa parerea mea e putin probabil ca in urmatorii 100 de ani sa ajungem la astfel de progrese tehnologice, dar, cine stie, poate ca in 1000 de ani tehnologia va avansa suficient incat oamenii sa ajunga la nemurire.

| Al3czG a răspuns:

Eu nu cred ca este posibil acest lucru