| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi putut apare materia sau singularitatea "Big Bang" din nimic? stiind ca ea avea totusi o energie "infinita" concentrata intr-o sfera subatomica. Putea apare acea energie "infinita" sa apara din nimic? Stim ca unitatea de masura a tuturor energiilor este Joule care are doar valori pozitive.

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu prea cred că din nimic pur că nimicul nu există. Ai nevoie de niște condiții minimale. Chiar și particulele alea virtuale apar din vid nu din nimic. Nimicul nu e totuna cu vidul. Vidul este plin de energie. În universul ăsta nici nu ai cum să obții vid pur. Nu există explicații momentan pentru condiția apariției singularității. Acum odată cu introducerea teoriei M se mai încearcă să se explice ceva însă încă nu avem echipamentul necesar pentru a demonstra pe partea experimentală.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mai citeste despre teoria Big Bang pe care nu o cunosti despre acea singularitate. https://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Teorii despre producerea Big Bangului
"Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie INFINITA." Cu toate astea n-as spune "infinita". Atentie! NU ENERGIE ZERO!
Deci tu zici ca INFINIT = 0. Ce matematica mai e si asta la tine?

Da 56/infinit = 0. E un raport si nu o egalitate. => 56 = 0*infinit care e caz de nedeterminare.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mai citeste despre teoria Big Bang pe care nu o cunosti despre acea singularitate. https://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Teorii despre producerea Big Bangului
"Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie INFINITA." Cu toate astea n-as spune "infinita". Atentie! NU ENERGIE ZERO!

Deci tu zici ca 56565465465656 = 0. Ce matematica mai e si asta la tine?

Da 56/infinit = 0. E un raport si nu o egalitate. => 56 = 0*infinit care e caz de nedeterminare.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Am citit si eu despre teoria M. Teoria corzilor. Problema e ca coarda are multe grade de libertate sa zicem N. Asta inseamna N universuri. Omul nu poate explica nici macar 1 univers da-pai N universuri. Si sa mai faca demonstratii nici atat. =)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Chiar și particulele alea virtuale apar din vid nu din nimic." Atunci cum a aparut singularitatea Big Bang? Acele particule ingramadite. Din nimic, nu? Te contrazici singur!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nimicul nu e totuna cu vidul." Ori tocmai asta e dilema absurda a teoriei Big Bang de care stiinta cauta sa scape. Spera ca teoria M o va salva DAR cu N universuri lucrurile se complica mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Afirmatia ca universul material a aparut din nimic sperie stiinta si o face de RUSINE. Se ascunde dupa zicala: "INCA NU SE STIE" E ca si cum un om o ia pe un drum gresit si cand vede ca se impotmoleste rau de tot ramane acolo impotmolit zicand ca: "INCA NU STIU" RUSINE!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M

„Încă de când a luat naștere fizica s-a crezut că materia este făcută din particule. Acum ne-am schimbat acest punct de vedere. Acum credem că materia este făcută din corzi mici." =) RUSINE!

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cazurile de nedeterminare pot fi rezolvate în matematică. Este caz de nedeterminare deoarece 0*infinit poate da orice număr căci x/infinit=0, unde x poate fi orice număr, deci obții mai multe rezultate. De aia e caz de nedeterminare. În funcție de termeni prin artificii de calcul îl poți rezolva, sau nu, depinde în ce formă îl găsești.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțelegi la ce se referă acolo energie infinită. Ei nu se referă la infinitate propriu zisă ci la energie foarte mare, iar acea singularitate e așa zisă singularitate deoarece avea probabil lungimi de ordinul Plank, adică era foarte mică.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

In concluzie teoria ta cu Big Bang este o aberatie: 75892374927389 = 0 care nu e nici decum caz de nedeterminare, nu se cunosc conditiile... Materia nu putea apare din nimic. Hai PA!

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu înțeleg de unde ai luat tu "75892374927389 = 0". Ce spui tu nu are sens.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai zis eu odată, una e să nu cunoști, să nu înțelegi, și alta e să afirmi că e greșit. Uite eu am spus că nu știu, că nici fizica nu știe tot, însă tu afirmi că le știi pe toate gândind într-un fel extrem de simplist, asta înseamnă superficialitate.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Mai citeste odata pe Wikipedia despre Big Bang unde spune ca singularitatea avea energie finita dar foarte mare. Eu am exprimat-o simplu printr-un numar oarecare finit intreg reprezentant Jouli. Apoi conform tendintei oamenilor de stiinta care vor sa afirme ca singularitatea aceea a aparut din nimic am pus un zero si l-am egalat cu numarul oarecare intreg dar destul de mare reprezentand Joule. Prin asta am exprimat matematic si fizic unde sau la ce vor sa ajunga oamenii de stiinta care spun cu o falsa modestie sau prostie ca "inca" nu se stie conditiile in care 34568997543458 Joule = 0 a aparut din nimic adica zero. Astfel de rationament al meu simplu si clar nu-l pot caracteriza ca fiind superficial. De fapt daca te gandesti bine toate sau toata gandirea si descoperirile omului au plecat de la rationamente simple si logice precum: Da/Nu sau 1/0 conducand la logica booleana, avioanele imitand pasarile, particule elementare de la notiunea simpla de punct, sfera de la picaturile de apa, roata de la forma rotunda a soarelui si lunii, numerele intregi numarand obiectele, calculatorul imitand modul de functionare al creierului care are memorie de scurta durata RAM si memorie de durata lunga hipocampul sau memorie ROM drivere software creierul mic si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca privesti mai atent la fizica cuantica ea opereaza cu particule elementare si dou trei fenomene mai aparte adica nu prea diferit de modul de gandire din fizica clasica. Teoria M la fel porneste de la elemente usor de observat in natura: sirurile de ciori care stau pe cablurile de electricitate, lianele sau corzile pe care se catara maimutele. rolling on the floor

| Darkmagic a răspuns:

Da, putea sa apara.
Mai trebuie sa intelegi Big-Bang ca pe o explozie de energie intr-un non-spatiu, non-materie, non-timp.
"tuturor energiilor" din intrebare imi suna ciudat, din moment ce se preconizeaza cu destula furie dark matter si consoarta, dark energy, care cu certitudine nu e "pozitiva".