| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa gândim mereu rațional?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal! Altfel o patim rau de tot daca simtim sa facem ceva nasol. Trebuie sa gandim in multe ce facem ca sa ne fie bine, ca de multe ori daca te iei dupa ce simti, ajungi in balarii, dar nu mereu, daca simti ca vrei o anumita meserie, asta nu e rational dar e pozitiv.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca omul se deosebește de animal prin faptul ca are rațiune, nu ar trebui sa se si vadă lucrul acesta? Cu toate astea omul își arata mai mult animalul din el si inca e si mândru pe deasupra.

| Theo94 a răspuns:

Da, cel putin in cele mai multe cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa asculti si ce iti spune instinctul, cand simti ceva in stomac cum ca situatia nu este in regula, de obicei nu asa si este. Nu degeaba se spune despre stomac ca ar fi al doilea creier. Ratiunea iti poate spune da dar ceva din interior iti spune sa iti vezi de treaba, de obicei a doua varianta are dreptate si ar trebuie sa-ti vezi de drum. Gandeste si cu inima cand iubesti. Gandim in mai multe feluri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe stomac se afla un organ numit "plexul solar" care se mai numește si al patrulea creier. Acesta coordonează emoțiile din organism. Cine are probleme cu emoțiile le poate trata prin reflexologie, făcând masaj in punctul reflex al "plexului solar" fie in palma, fie la picior.

| PumpkinDoll a răspuns:

In mod normal, da.Dar sunt situati disperate,''ai doar o alegere, omori o persoana oarecare sau omori pe cineva drag?''. Totusi, nu suntem roboti.Chiar daca omoram persoana straina, tot ne-ar parea rau dupa.

| RAY a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Asa e, esti emotionala de fel?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Da,cred ca toti suntem pana la urma.