| SingleForOne a întrebat:

Ați considera posibilitatea ca roboții inteligenți să realizeze că sunt precum "sclavii", și își vor cere drepturile?
P.S. Este o întrebare de gândire filosofică, nu legală sau politică.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

În momentul în care AI va căpăta conștiință vom vedea!
Până atunci citește cărțile lui Isaac Asimov și vizionează filmele din seria Terminator!

| Dismally a răspuns:

Nu, in nici un caz cu robotii de acum care nu sunt capabil de gandire si nu vor fi vreodata. Poate cine stie, cand va fi creata inteligenta artificiala... Atunci e posibil sa isi ia singuri drepturile nu sa ceara big grin

| sabin89 a răspuns (pentru Dismally):

"Atunci e posibil sa isi ia singuri drepturile nu sa ceara"
Le vor cere de la roboții ăia din conducere happy

| Cksihja a răspuns:

În ziua de azi totul este controlat de roboți, chiar și țările sunt conduse de roboți așa că cine e de fapt sclav robotul sau omul care lucrează într-o companie condusă de roboți.