| Seba2013 a întrebat:

Croce consideră economia ca un grad de dezvoltare a spiritului. Croce neagă categoric posibilitatea unei științe economice și respinge legile economice obiective

Croce este contra lui Hegel si Maquiaveli etc. Cunoasteti acesti jucatori care au format política? Intrebare pentru cei pasionati de política. Daca faceti un rezumat scurt sa inteleg si eu prostul un pic de política va apreciez.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Aș zice că este o știință. Știu că, începând de prin a doua jumătate a secolului trecut, matematica a pătruns în domeniul economiei în mare măsură, așa încât se poate vorbi chiar de "economie matematică". Economiștii de mai înaine - Alfred Marshall, Lord Keynes, ca să dau doar două exemple - nu credeau că economia matematică va avea vreun viitor. Se vede însă că timpul ridiculizează chiar și pe marii oameni.