| Ileana_6025 a întrebat:

Ati vrea sa fiti nemuritori?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dintr-un punct de vedere da, din altul nu.
În primul rând, aş vedea cum evoluează lumea, ştiinţa, tehnologia, politica şi astfel toate întrebările pe care le-aş putea pune sau toate teoriile care îmi apar în minte ar căpăta un sens.
Dar pe de cealaltă parte, mi se pare absolut groaznic să vezi cum toată lumea din jurul tău, prietenii, familia, cei cu care ai crescut, mor lângă tine, iar tu eşti incapabil să opreşti trecerea asta.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Chiar daca am presupune, ca nemurirea ar aduce cu ea tinerete vesnica si o viata lipsita de griji, ar fi ingrozitor sa-i tot pierd pe cei dragi secole la rand, iar psihic m-as simti epuizata, stoarsa, batrana, neputincioasa si la un moment dat sigur as innebuni.
Asa ca raspunsul meu este: "Nu, mersi!".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nemuritor nu, n-aş vrea să fiu.
Însă, mi-ar conveni să trăiesc 250-300 de ani dar să am fizicul de la 25-30 de ani.
Dacă trăitul mult implică şi partea cu îmbătrânitul, atunci, nu mersi las' că mi-ajung maxim 60 happy.

| EmaS a răspuns:

Aceasta este nadejdea credintei mele.Ca dupa ce voi muri in trupul acesta, voi invia intr-un trup de slava, si voi trai vesnic impreuna cu Domnul Isus si cu cei dragi mie.

April
| April a răspuns:

Nu; pentru ca unde nu e moarte nu e nici iubire.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Îmi place viaţa, dar nu în "halul" ăsta. Ce rost ar avea? M-aş plictisi să trăiesc la infinit.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu...
La un moment dat te plictisesti...

| ania a răspuns:

Eu cred ca am fost creati sa fim nemuritori, suntem, indiferent daca vrem sau nu.

| Kosuchin a răspuns:

Da, daca multi ar fi nemuritori.

| ZEU93 a răspuns:

Da

| 4b a răspuns:

E buna intrebarea, mai ales ca traim intr-o lume in care se crede in nemurirea sufletului si atunci de ce ne-ar fi greu sa raspundem afirmativ la intrebare?! dar pentru ca realitatea este alta, si raspunsul se lasa asteptat. Incerc sa-ti raspund printr-o intrebare: La ce mi-ar folosi sa fiu nemuritor intr-o lume in care se moare?sad

| 0marry0 a răspuns:

Pentru cei care spun nu, fiindca nu vor sa-i vada pe toti ceilalti murind: De ce credeti ca ati fi singurii nemuritori? Poate e o intreaga turma nemuritoare care huiduie pamantul, iar voi pur si simplu v-ati nimerit sa ramaneti alaturi de ei. Ipotetic vorbind, bineinteles happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Anita20Peace a răspuns:

Nu...si ce folos sa fiu?! sa vad cum mor toti(mai ales cei dragi)? Nu mersi!happy
Numa'bine!

| MiHaI a răspuns:

Nu pentru ca toti cei dragi mie vor murii si eu voi traii sa vad si la un moment dat voi traii fara nici un rost