| T0T a întrebat:

Ați vrea să fiți nemuritori? De ce?

Răspuns Câştigător
| gabi8florentina9 a răspuns:

Intr-un fel da, intr-un fel nu.
Ar fi minunat sa nu murim, ce frumos suna "vesnic tanar", in cautarea misterelor lumii, aflarea scopului vietii, daca chiar exista un Dumnezeu, etc. etc. Insa, dupa ce faci toate astea o sa vrei sa impartasesti cuiva si surpriza, n-o sa ai cui. Toti cunoscutii tai vor fi murit de mult, unii chiar ar fi putut sa moara cu tine pe drum, dar tu no sa-ti dai seama decat cand ti-ai atins scopul. Asta e groaznic. In fine, iti faci alti prieteni, alta familie, si o sa moara si aia, in plus o sa trebuiasca sa te muti tot la cativa ani, nu crezi ca oamenilor li se vor parea suspect ca tu nu te schimbi deloc?

Nemurirea pare un vis frumos, dar e un adevarat cosmar, mai ales cand o sa simti ca ramai singur.

14 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu.
Viață lungă, multă bătaie de cap.

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu as vrea, viata se rezuma la moarte, daca as fii nemuritor nu as mai fii in viata...

| RainmakerX a răspuns:

Nu! Ar fi plictisitor.
Sau da, daca si persoana iubita ar fi nemuritoare.Altfel nu! Sa-i vezi pe toti cei din jur murind cand tu nu ai imbatrani mi se pare groaznic.

| KamaSutra a răspuns:

Intr-un fel da, mi-as dori sa vad daca se va schimba ceva in lumea asta
Dar in acelasi timp, nu, fiindca i-as pierde pe ceilalti si ar fi prea multa suferinta, ceea ce oricum e

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand ma gandesc la toate lucrurile pe care le-as putea incerca si le-as putea cunoaste, oo da. tongue

| Mayar a răspuns:

In ce maniera te referi tu la imortalitate? Cea de zeu, sau cea a lui Einstein, Eminescu, etc?

| T0T explică (pentru Mayar):

Mă refer pur și simplu, să rămâi om pe pământ, normal, doar să nu mori. Nu mă refer la ceva divin sau mai știu eu ce.

| Mayar a răspuns (pentru T0T):

Ahaa. OK.
Raspuns : nu as dori acest lucru. Toti cunoscutii si prietenii ar muri, jumatatea mea ar muri, as fi ca intr-o inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care-i rostul nemuririi daca nu putem cheltui cum trebuie nici jumate de ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ca să fiu martor la sfârșitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata doream sa fiu nemuritor.Cand aveam varsta la care totul mi se parea fantantisc.Insa pe parcurs scade aceasta dorinta. Acum imi dau seama ca as vrea sa fiu un suflet nemuritor, dar ca fiinta nu. Si daca ma gandesc bine, suntem suflete nemuritoare.Si daca e asa, as mai vrea sa mai traiesc odata.

| angelcore a răspuns:

Da mi-as dori sa fiu nemuritoare, pentru ca asa as avea timp sa fac orice. In societatea de astazi totul s-a simplificat, nu se mai face paine de casa, nu isi mai cos oamenii singuri hainele, intelegi si totusi ramanem fara timp, poate pentru ca incercam sa facem din ce in ce mai multe lucruri. Continui sa spun ca nemurirea e un dar pe care nimeni nu la primit, dar daca as fi una dintre privilegiate as sti ce sa fac cu ea. Mi-as dori sa calatoresc, sa ajut persoane care nu au ceea ce le trebuie, mi-as folosii nemurirea in scopuri nobile. Tu ce ai face nu nemurirea ta?

| T0T explică (pentru angelcore):

Nu știu dacă aș accepta nemurirea pentru că persoanele se vor tot duce și vor veni. Dacă nu aș fi singurul care ar primi-o aș accepta-o. Aș călători. Poate aș face mai multe lucruri, însă acum nu știu.

| ălacumarfa a răspuns:

Nu. Prea multa plictiseala.