| LoveForShania a întrebat:

Au existat sirene? Stiu ca nu mai exista dar vreau sa stiu daca au existat. (banuiesc ca nu)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sirenele au fost vazute de oamenii de foarte departe de tinutul focilor in timp ce inotau.De fapt erau foci care inotau lasandu-si spatele sa iasa arcuindu-se din apa iar mintea unor aventurieri care nu mai vazusera, nici pana atunci, nici de atunci, a zamislit o legenda.

103 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E am numesc Nadira, iar cea mai buna prietena a mea se numeste Natali`... Vreau sa va zic ca eu am vazut-o inotand in mare
...Am vorbit eu ea si a recunoscut ca este sirena, iar ea mi-a impartasit si mie acest dar, va zic e minunat sa inoti in mare... e superb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedeti ca exista sirene dar sunt extrem de urate si se spune ca ele traiesc doar prin marile oceane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb acelasi lucru. Eu cred ca au existat, altfel cum s-au inventat>de unde a venit numele asta de SIRENA? Cred ca au existat, poate ca din povesti sau legende...dar totusi legendele "au un sambure de adevar" laughing; p

| corinadiana a răspuns:

Se spune ca sirenele atrageau marinarii la moarte cu glasul lor, insa eu nu cred asa ceva deoarece in perioada aceea nu cred ca erau oamenii creati pentru ca stiti si voi mai intai a fost lumea stiintifico-fantastica si apoi lumea umana, poate ca da, au existat sirene i.H. acum sigur nu. Cand eram mica o intrebam si eu pe mama, dar apoi m-am documentat singura si mi-am dat seama ca sirenele nu exista, dar ca da au existat intr-adevar, si nu arata asa cum sunt desenele sau filmele, sirenele nu au fata de om fiti sigur de asta, pentru ca se spune ca erau foarte frumoase si stand tot timpul in apa li se zbarcea pielea... asa ca nu cred ca erau fiinte, nu stiu parerea voastra insa eu nu cred...

| alinutza98girl a răspuns:

Nu stiu sigur daca mai exista sirene, dar sigur au existat. Altfel de unde stim toti cum arata ele si de unde le sunt numele de sirene? Poate ca Dumnezeu a facut mai intai de toate sirena apoi omul. Mai intai omul-sirena apoi omul.Si nu-mi pasa daca unii nu cred in sirene, ele au existat. Bine poate ca ele sunt inventate de scriitori pentru a starni imaginatia, si tot de la ei, din basmele compuse de ei sunt si cuvintele sirena si coada de peste, jumatate om jumatate peste, dar ei de unde stiu? Nu poti inventa chiar asa, lumea nu-i perfecta, doar Dumnezeu are imaginatia si realitatea pentru ca el ne-a imaginat pe noi, animalele, la fel si natura care are forme si minunatii foarte frumoase.Si chiar daca nu crezi in sirene imagineaza-ti ca exista si nu lasa ceea ce te framanta sa te inchida.Bine, gata eu mi-am spus parerea si raspunsul la intrebare si sper sa fie de ajutor, nici el nu-i perfect asa ca cine nu crede sau chiar de crede sa se mai gandeasca si ei la raspuns daca vor sa scrie un raspuns si va rog sa trimiteti si in legatura cu raspunsul meu.Multumesc!

| catalinayunis a răspuns:

Sunt sigura ca exista, orice legenda contine un sambure de adevar.

| noorutza a răspuns:

Daca au existat? Sigur ca da, si mai exista! Strabunicul meu, fost marinar, a vazut o sirena foarte frumoasa, nu ca cea gasita in oceanul Indian... iar schimbarea de la divin la urat, e numai din vina noastra, din cauza deseurilor, cred eu. E adevarat!

| Are_Iubirea_Ce_secrete_1994 a răspuns:

Da, au existat dar si acum e posibil sa existe pe fundul marii.

| any_4104 a răspuns:

Nici eu nu stiu dar daca ar dovedi cineva ca exista as fi uimita.

| viorella a răspuns:

Eu cred ca au existat si cine stie poate ca exista si astazi, numai ca datorita oamenilor rai de astazi e imposibil sa ma fie vazute, si ca savantii sustin ca nu au existat deloc = ce poti altceva auzi de la niste realisti indraciti care cred ca tot ce vede ochiul si poate sa faca mana omului asta tot ce poate exista, uhmm

| Cristea_Valentina_Ionela_1990 a răspuns:

Eu cred ca au existat big grin

| miaumiau a răspuns:

Buna,

Daca au existat sau daca mai exista nimeni nu stie. Poti crede ce vrei. Acestea sunt prezente in basme, legende. Daca au vreun sambure de adevar doar autorii stiu. Ca pe net circula tot felul de informatii cum ca exista, sunt si dovezi, in final tot nu poti sti care e adevarul. E un mister si cred ca asa va ramane.