| Sawarekh a întrebat:

Aud la tv, cum civili femei sunt ucise in Ucraina. Ca este de neconceput asa ceva.
Aud femei care vorbesc, ca barbatii care nu merg la razboi sunt niste lasi. Deci eu nu am dreptul sa traiesc? E ceva gresit ca refuz sa ma inrolez in caz de razboi, ca nu vreau sa mor?

Barbatii inca sunt considerati roboti care nu au emotii?
Suntem in 2022, noi nu evoluam? Un barbat moare la fel de usor ca si o femeie.

147 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Totul e propaganda de rahat, totul

| doctorandus a răspuns:

Romania n-are bani pentru o armata de masa, instruita profesionist si dotata cu armament modern.

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Pana si Putin n-are bani pentru armata mare si inzestrata modern: a trimis soldati slab instruiti si au ramas fara armament modern (l-au consumat deja pe tot).

| T0T a răspuns:

Nici eu nu aș accepta să mor și să omor pe alții pentru interesele meschine ale unora care se îngroapă în miliarde de dolari într-un loc cald și ferit de orice pericol. Nu e vorba de slăbiciune. E vorba de înțelepciune.
Cât despre femei, trăim într-un secol în care armamentul contează. Nu prea înțeleg mentalitatea care era justificabilă acum 300 de ani. Și femeile pot trage cu arma sau conduce un tanc. Nu le oprește nimic să meargă ele în război. E ușor să vorbești când nu îți asumi niciun risc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Una e sa fii atacator si alta e sa iti aperi familia, blocul, orasul, tara, viitorul ca natiune. Ucrainenii nu prea au de ales

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie să aperi nimic. Fugi cu tot cu familie.

| Brizbriz a răspuns (pentru doctorandus):

Nu as baga mana in foc, toate informatiile de la TV sunt atent coafate bine ca sa sustina propaganda, iar asta se intampla in ambele parti

iar ce ma deranjeaza, SERIOS, e ca il pupam in... unde soarele nu patrunde, si il punem sa ne vorbeasca in parlamentul nostru, pe unul care a interzis limba romana in Bucovina, insa nimeni nu spune asta la tv, NIMENI, se spune numai ca e un erou

| darrio2007 a răspuns:

In caz de razboi, barbatii, de anumite varste, vor lua arma in mana, nu femeile. Chiar daca in multe armate sunt si femei.
Iti spun si de ce.
Multi vor muri in razboi, pentru ca este inevitabil.
Ca sa creasca natalitatea, dupa razboi, este de preferat un numar mai mare de femei decat de barbati. Sper ca intelegi ce am vrut sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde concluzia ca nu ai dreptul sa traiesti? Ele au zis doar ca sunt lasi.

| sierra1 a răspuns:

"barbatii care nu merg la razboi sunt niste lasi. Deci eu nu am dreptul sa traiesc? "

ok, și pe mă-ta, nevastă-ta, fiică-ta, cine le apără?

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu nu sustin razboiul, deci nu-l sustin nici pe Putin, nici pe Zelenski.

Dar marea armata rusa e doar o farsa. Rusia mai are bombe atomice cu care ameninta, ca in rest cu arme conventionale nu s-ar putea apara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Multumim ca nu ai fost tu ala care a luptat in revolutia din 89. Sau de la 1848, sau in razboiul de independenta 1877 sau...sau....sau.
Fuga e o solutie individuala dar ca natiune nu e.
Daca fugim ne asumam faptul de a fi numiti lași, fara drept de apel. Asta e, lupta alti prosti pentru noi. O sa le multumim cand se termina razboiul si ne intoarcem de unde am fugit, bucurandu ne ca ce bine e acasa.

| SimplyBlue a răspuns:

Cred ca e in regulă sa nu te inrolezi, dar numai daca nu se declară mobilizare generală cum e in Ucraina acum. Mai cred ca in cazul ăla, vei face puscarie sau or sa te inroleze fortat, nu stiu foarte bine cum se procedeaza dar sigur e una din două.
Si de ce pui egalitate intre femei si bărbați? Tu ca aproape bărbat, naști cumva sau faci alte activități pe care le fac numai femeile? Ai putea să îngrijești răniții și să-i ștergi la c*r? Că atunci scapi de razboi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, te inteleg e imstinctul de autoconservare, e mai puternic decat orice ratiune si eu is curajos acum dar nu stiu ce as face in caz ca ar veni tancurile la coltul strazii. Sper sa nu fug din prima

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cu ce i-a ajutat pe ăia care au murit acolo? Cu nimic. Te-a ajutat doar pe tine și ți-a hrănit egoismul și acum crezi că ăia au avut vreo obligație pentru tine. Nu au avut.
Oricât de naționalist aș fi, îmi pasă mai multe de propria persoană. O viață am. Cum i-am spus și userului cu întrebarea: Asta nu e lașitate, e înțelepciune. E treaba ta cum o consideri. Diferența e că tu o să mori într-un război cu dedesubturi pe care nici nu le cunoști, care nu garantează nimic, iar eu o să trăiesc și o să mă joc Elden Ring, o să mă distrez și o să beau berică în fiecare vară de pe plajă sub umbrelă. Succes.
Și da, mă bazez pe faptul că există proști sau oameni cărora le place lupta sau oameni cărora nu le pasă așa mult de propria persoană sau oameni care pun mai mult preț pe un mărunțiș de salariu și pensie de militar. Mereu vor exista din ăștia. Eu le mulțumesc, dar asta nu înseamnă că vreau să fiu în locul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Uite ca rusii au dat inapoi. Si asta doar datorita celor care au luptat si au opus rezistenta.
Daca se predau toti din ziua a doua rusii avansau mult mai mult.
Cum ziceam, daca fugi nu ai drept de a comenta asupra faptului ca esti un las.

| Emma30555 a răspuns:

Razboiul este o prostie, nu trebuie sa moara nici un barbat, au toata viata inainte, plus ca sunt fiii unor femei, adica acele mame ar da orice ca fiii lor sa nu mearga la razboi.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba am tot dreptul din lume și tu nu poți să mi-l iei. Așa cum ai și tu dreptul să aberezi. Cum spuneam, e un război cu dedesubturi pe care nici nu le cunoști. E ușor să ai o gândire simplistă. Succes la război. Sau stai, tu nici nu știi ce e ăla război. Dacă erai așa curajos te duceai și tu voluntar (unii s-au dus tocmai din America) și îi opreai pe ruși. Ce naiba vorbim aici? Ambii stăm comozi din spatele unui monitor. Doar că unul realizează o situație de asemenea amploare, altul laudă niște oameni care au murit acolo (mulți forțați de împrejurări - nu că au vrut) fără să facă nimic. Altceva nu mai comentez.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

| Drimmero a răspuns:

Suntem obligati sa ne inrolam in armata in caz de razboi, nici eu nu sunt de acord cu asta pentru ca murim pentru jocurile politice ale unor smecheri, unii politicieni, presedinti se provoaca unii pe altii de la distanta prin tachinari dand cu batul dupa gard si in caz ca lucrurile escaladeaza in boala lor meschina dupa putere vor trimite 'fraierii' adica tinerii sau militarii sa se lupte pana la moarte la propriu in timp ce ei stau ascunsi prin buncare sau cu morcovul infipt adanc in buci, pe astia i-as trimite in linia intai, mai ales ca ei provoaca razboaiele dar n-au astia curaj, marele bombardier putin sta ca ultima pisicuta ascuns prin buncare, nici n-are curaj sa se vada cu Zelenski pentru negocieri, isi trimite argatii dar in schimb stie dicteze macelurile zilnice pe care le comit armata lui spwrcata. Singurul motiv pentru care m-as inrola in armata in caz de vreun conflict militar ar fi familia mea, pe ea as apara-o.
Cat despre femeile care comenteaza de barbati ca ar fi lasi daca nu se duc pot sa zic un singur lucru, stiu, e foarte usor sa comentezi din spatele unui ecran mai ales dupa ce ai citit/vazut postari despre razboi si sa te incarci emotional negativ si mai ales cand i-ai trimite pe altii din afara familiei tale la lupta, dar nu e chiar asa usor, nu e joc pe calculator e razboi, acolo un singur glont iti poate fi fatal, n-ai HP sau bagi coduri sa ti se regenereze viata, acolo te duci si nu te stii daca te mai intorci. Razboaiele sunt niste mizerii si nu ar trebui sa mai existe, dar atata timp cat traiesc nebuni la conducere vor exista si in anul 4011.

| SatinEffect a răspuns:

Femeile care zic ca barbatii care nu merg la razboi sunt niste lasi sunt anti-feministele, traditionalistele, astea pe care le prefera majoritatea barbatilor. Da, pentru ele barbatii trebuie sa fie duri si sa se sinucida pentru ele. Nimic nou.

| SatinEffect a răspuns (pentru T0T):

''Nu le opreste nimic.''

Ba da, le opreste ideologia care considera ca barbatul trebuie sa fie capul si aparatorul familiei.
Bine, lamentarea barbatilor pe subiectul asta e hilara si penibila avand in vedere ca ei au creat stereotipurile astea.

| T0T a răspuns (pentru SatinEffect):

Păi nu era curentul feminist care ne tot ciuruia? Când e feminism și când nu e, ca să înțeleg?
„lamentarea barbatilor pe subiectul asta e hilara si penibila avand in vedere ca ei au creat stereotipurile astea."
Nu poți generaliza. Unii bărbați au creat-o, nu bărbații în general. Mie nu mi-e rușine să spun că prietena mea (sau fosta prietenă - nici nu știu) ți-ar prinde un glonț direct în cap înainte să clipești, pe când eu nu am tras niciodată cu o armă adevărată.

| Silviullet a răspuns:

Sunt pareri si pareri. Daca este sa te iei dupa toata lumea ai fi doar o oaie intr-o turma. Fa ce vrei tu in viata fara sa deranjezi pe cineva si totul e perfect.
Raboiul nu este pentru civili, fiecare tara are armata, au fonduri gigantice, avem aliante, tari care sunt langa noi care nu vor accepta sa atace cineva ceva. Avem oameni plătiți sa gandeasca si sa mentina o mai buna colaborare cu toate tarile globului inclusiv pacea.

| SatinEffect a răspuns (pentru T0T):

Nu? Cum adica? Unde va ciuruie? Feminismul isi doreste egalitate intre sexe, deci sanse egale si de a participa la razboi. In ucraina sunt o gramada de femei cu arma in mana acum.

Numai terminate casnice am vazut sa vorbeasca despre lasitatea barbatilor din fotoliul lor pufos.

Ca sa fie atat de raspandit un stereotip incat sa se dea si legi pe baza lui, trebuie sa fie o mare majoritate a barbatilor de acord cu el, deci pot generaliza cand vine vorba de trecut.
Ca esti tu acum mai educat, bravo, dar acum 30 de ani poate ai fi fost si tu de acord cu ei.

| T0T a răspuns (pentru SatinEffect):

Feminismul autentic. În ziua de azi eu îl apreciez.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Chiar daca sunt si femei in armata tot nu ar fi ok sa vezi un razboi intre femei, adica niciunul dintre noi nu ne-am trimite mama pe front de exemplu, d-aia exista armata sa ofere protectie tarii, civilii ce ar putea sa faca intr-un razboi cand 99% din ei n-au tras nici macar o data cu arma, pana instruiesc ei civilii sa traga cu arma ne mitraliaza invadatorii, oricum civilii care sunt trimisi la razboi sunt de obicei carne de tun, e un mic genocid sa-ti trimiti civilii la lupta in fata unei armate si in majoritatea cazurilor sunt trimisi impotriva vointei lor, oricum eu unul sunt pesimist cu asta si tot cred ca razboaiele nu se incheia aici, toti ajunsi la putere sunt bolnavi dupa ea, mai ales astia extremisti iar extremistii se propaga si au succes pentru ca exista prostii care ii pun chiar ei la putere.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nici ele nu ne-ar trimite pe front dacă țin la noi. Cum spuneam. Se găsește cine să intre în armată, iar pe timp de război se găsesc și mulți voluntari (uite câți ar fi numai pe TPU laughing ). Ideea obligativității îmi displace.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

As fi de acord cu obligativitatea asta 'cetateneasca' daca si cei care provoaca razboaiele se duc pe front, inclusiv presedinti, politicieni si alte sugative din staff-ul prezidential pe care i-a innebunit setea de putere.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și cei bogați! Discutabil, dar atractivă idee.