| Sawarekh a întrebat:

Aud la tv, cum civili femei sunt ucise in Ucraina. Ca este de neconceput asa ceva.
Aud femei care vorbesc, ca barbatii care nu merg la razboi sunt niste lasi. Deci eu nu am dreptul sa traiesc? E ceva gresit ca refuz sa ma inrolez in caz de razboi, ca nu vreau sa mor?

Barbatii inca sunt considerati roboti care nu au emotii?
Suntem in 2022, noi nu evoluam? Un barbat moare la fel de usor ca si o femeie.

147 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Cum așa?

| darrio2007 a răspuns:

Stii cat ani am de imi spui tataie. Ca nici nu stii sa il scrii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Lasa-i! N-ai ce sa le ceri. Astia sunt cu gandul doar la pensat, la distractii, etc. Vai si amar! Generatii degradate.

| doctorandus a răspuns:

Romania nu dispune de un milion de kalasnikoave, cu suficienta munitie pentru fiecare dintre ele. Iar daca dispune de o suta de mii, inseamna ca s-a petrecut minunea Sfantului Sisoie.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Într-un timp văzusem niște răspunsuri care te dădeau de gol. Am uitat ce-i drept. Însă, demonstrezi aici că ești. Incidentul de la Cernobîl a fost în 1986, adică acum mai bine de 30 de ani. Dumneata treci lejer de 50. Și zic „tatae" că așa îmi place mie. Dacă nu îți place ție, nici nu trebuie.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Rational gandim toti din cei care am trait in anumite vremuri. Nu vorbi doar din ce auzi. Ai sa mori ca si mine numai ca eu lupt pentru ceva. Tu pentru ce ai fugi? Doar sa-ti fie bine in alta parte? Daca va fi un razboi mondial, te va ajunge din urma. De mobilizat vei fi, mai devreme sau mai tarziu. Sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea situatie.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Și eu lupt pentru ceva, pentru viața mea.
Vorbim de situația curentă, nu de „dacă și cu parcă". Cum am spus, fiecare situație trebuie măsurată pentru că fiecare situație e unică. E greu să generalizezi. Însă, ideal ar fi să îți aperi viața ție, înainte de a o apăra pe a altora.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Pune link cu raspunsurile si te cred. Da, in 86 eram in armata. Caporal de schimb in garda..Varsta o poti vedea la profil. Nu mi-o ascund. Tu de ce o ascunzi? Dovedesti ca stai prost cu matematica.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Ok. Daca esti imatur si laș, te superi?

| SatinEffect a răspuns (pentru Salontanul):

De ce nu esti la razboi?

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Cum ti-o aperi, fugind? Hai că o dai in harneală.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Erați raționali când ieșeați în stradă și scandați aia? Erați raționali când l-ați votat pe Iliescu marea majoritate?
Vreți să credeți că erați, dar nu era chiar așa. Rațiunea voastră era condusă de păpușarii vremii. Voi ați deschis distrugerea țării ăsteia. Nu erați în stare de nimic fără ordinele lui Ceașcă. Drept urmare ați vândut tot, iar unii ați luat drept ornament în curți sistemele de irigații care făceau invidioasă toată Europa. Ăia deștepți, fie au plecat din prima când au avut ocazia, fie au furat cât au putut.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze, nu sunt așa de curios încât să verific profilul. Am văzut acum. Matematica mea a fost perfect aplicată.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Corect. Vezi ca te ia si pe tine un pensat cu gleznutele goale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru SatinEffect):

1. Nu-i treaba ta. 2. Am trecut de varsta rezervei. Sunt in retragere. 3. Nu-i atacata tara mea. 4. In cazul atacarii tarii mele as face altceva: as duce o lupta de gherila. Fiecare cetatean normal la cap este obligat sa-si apere casa.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Drept dovada cei mai fideli regimului l-au votat pe Iliescu dupa ce ala a ordonat intrarea tancurilor in multime si multe altele. Gaini teleghidate sunt adeptii comunismului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Deja m-a luat unul: "ca de ce nu sunt la razboi?" Nu-l duce mintea ca ala nu este razboiul meu.

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

De ce nu faceti voi acum, ce nu am facut noi? Ca tot zici. Sau stati la rand la salon la pensat. Hai. pa.
Dăm de banuit cu atatea discutii. Va crede administratorul ca ne iubim. Ha, ha!
Sa ai o dupa amiaza placuta!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

De el spuneam.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Am incercat sa il aduc putin cu picioarele pe pamant. Pe undeva am reusit, numai ca nu a cazut in picioare. Ci invers.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi o țară nu se dezvoltă așa. Câțiva ingineri și mulți muncitori fără creier. Trebuie să aibă oamenii viziune economică și libertate în a își valorifica ideile. Educația economică ne-a făcut pe noi praf. Pe atunci erau puțini care lau decizii, restul habar nu aveau. După ce am intrat în democrație am fost prinși în fundul gol. Germania își educase de mult poporul din punct de vedere economic. Acolo exista curajul în a face investiții, în a implementa creativ soluții. Aici totul era coordonat de regim. Șmecherii au furat după, iar restul erau prea proști ca să investească în ce aveau și au dus tot la fier vechi. Asta e realitatea.

| T0T a răspuns (pentru darrio2007):

Acum oamenii de aici pleacă să facă pentru străini. De ce? Pentru că e vorba de mai mulți bani, de condiții mai bune.

| SatinEffect a răspuns (pentru Salontanul):

1.Nu e treaba ta nici ce fac altii atunci.
2. Atunci de ce te superi cand esti facut bosorog?

| darrio2007 a răspuns (pentru SatinEffect):

Alt „viteaz" din generatia noua.

| Sawarekh explică (pentru Salontanul):

Generatii degradate? Faptul ca cineva nu doreste sa se duca la razboi( pieire) nu mai e barbat? Voi nu aveti empatie sau care e problema conservatorilor?

| SatinEffect a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu, chiar nu are empatie, spunea pe la alte intrebari ca e normal sa iti bati copiii si sa ii sclavagesti pana la 18 ani. Genul de parinte care prefera sa isi traumatizeze copilul decat sa nu aiba dreptate in fata lui. Ce e amuzant e ca generatiile actuale au iesit din mainile lor

| Emma30555 a răspuns (pentru T0T):

Noi vorbeam despre alt context. Deapre refuzul de a te apara. Daca nu te bazezi pe Nato nu ai la ce sa te intorci daca tu fugi si aia iti iau totul si te ocuoa.Cam asta se intamola in Ucraina. Unde sa fuga 40 mil de oameni? Trebuie cineva sa lupte sau cedeaza toti dar raman niate sclavi fara drepturi.

| SatinEffect a răspuns (pentru darrio2007):

Cand vad generatiile voastre, ma umplu de mandrie ca a mea e formata din oameni care au inceput sa gandeasca si sa se dezvolte, sa nu mai traiasca intr-o patratica din evul mediu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Au vandut smecherii care au stat pe langa regimul comunist la greu uzinele si fabricile noastre la alti smecheri care aia la randul lor le-au adus la pamant si au facut altceva in locul lor, d-aia stam cam prost pe industrie, ne-am dezindustrializat cu buna stiinta, ne-am vandut tara, e unul din motivele pentru care Romania nu si-a revenit deloc nici macar dupa ce a cazut cortina construita cu ciocan si nicovala, noua ne trebuie un restart, tot sistemul care a fost conceput in jurul comunismului sa cada, toti smecherii care inca mai iau lozuri de atunci sa dispara, doar asa mai are Romania o sansa daca primeste un restart, bine nu vor fi schimbari la nivelul Germaniei dar macar o sa fie altceva, trebuie sange proaspat la conducere, idei occidentaliste, sincer stau si ma intreb, politicienii nostri nu baga capul in pamant cand trec de granita noastra si ajung pe autostrazile ungurilor si vad ce au aia ca-s la ani lumina fata de noi ca infrastructura, nu indraznesc sa zic de Austria, Germania ca deja intram in miez, a dracu cu mama lor de hoti, vine si vremea lor, mult n-o sa mai dureze pana cand ajung la sapa de lemn.

| darrio2007 a răspuns (pentru SatinEffect):

Ha, ha, si ati facut un rahat. Schimbati voi tara asta, daca noi nu am reusit. Sau nu aveti timp, ca stati prin saloane la epilat si pensat.