| Sawarekh a întrebat:

Aud la tv, cum civili femei sunt ucise in Ucraina. Ca este de neconceput asa ceva.
Aud femei care vorbesc, ca barbatii care nu merg la razboi sunt niste lasi. Deci eu nu am dreptul sa traiesc? E ceva gresit ca refuz sa ma inrolez in caz de razboi, ca nu vreau sa mor?

Barbatii inca sunt considerati roboti care nu au emotii?
Suntem in 2022, noi nu evoluam? Un barbat moare la fel de usor ca si o femeie.

147 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"...pentru ca murim pentru jocurile politice ale unor smecheri, unii politicieni, presedinti se provoaca unii pe altii de la distanta prin tachinari dand cu batul dupa gard..."

Castigarea independentei Romaniei a insemnat acelasi lucru. Despre asta ce atititudine ai? Nu trebuia sa lupte romanii pentru ca liderii de atunci aveau de castigat ceva?!

| Holiday a răspuns:

De ce crezi ca in caz de diverse dezastre, pe timp de pace, copii si femeile sunt salvati prioritar? Pentru ca barbatii sunt considerati roboti? Nu. Altele sunt considerentele. Ia gandeste-te.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Ai dreptul să trăiești, dar nu oricum. Ești cetățean, ai obligația să aperi cetatea de care aparții. 2. Da, este greșit modul în care concepi relația cu cei din jur. 3. Cine consideră asta? 4. Evoluăm, dar tu încă, nu.

| Mopmop a răspuns:

Adevarul este ca sunt mandru sa apar Romania!
Abia astept sa apar politicienii care au fost pe combinatii in ultimii 35 ani, securistii care ai facut afaceri de miliarde, clanurile mafiote din Ro, toti spagarii din armata, sistem sanitar si sistem de invatamant.
Sa nu imi dau eu viata pentru Dinca?!
Din pacate lista e prea mare. Asta nu inseamna ca nu suntsi oameni ok in Ro...insa siunt tare putini.
Intrebarea e alta. De ce *** nu se duc astia peste rusi? Si ma refer la toata Europa. Un atac coordonat si intr-o saptamana culcata toata infrastructura la pamant.
Inceput cu toate bombele lor nucleare sparte pe loc.
Asa ii linistesti...

| T0T a răspuns (pentru Holiday):

Care sunt acele considerente?
Văd că mi-au dispărut niște răspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Barbatii inca sunt considerati roboti care nu au emotii?" Nu, barbatii au muschi si sperma. Cam atat. Mergi si doneaza sperma sa fii sigur ca vei avea urmasi. Ce te faci daca mergi la razboi si mori?

| Sawarekh explică (pentru anonim_4396):

Pai daca merg la razboi si mor, nu mai pot invia. Deci e important sa nu i au decizia asta, doar ca mass media imi spune ca trebuie sa lupt sa-mi apar țara. Apropo de sperma, sunt femei pe front, sunt femei in politia romana, sunt femei care conduc tirul, femei care conduc avioane, etc. Nu trebuie sa ai sperma ca sa ai curaj. Deci in continuare ma intreb, de ce barbatii sunt considerati empatici, cand suntem toti aceeasi oameni creeați dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sawarekh):

Tu cu sperma. Restul pot sa faca femeile. Nu asta zici?

| J0B0MAT a răspuns:

Nu,toată lumea are dreptul să trăiască şi să facă propriile alegeri. Dar asta nu înseamnă că unii nu sunt laşi.

| Sawarekh explică (pentru J0B0MAT):

Tu de ce nu mergi la razboi? In caz de asediu te duci sa mori pentru niste oameni caruia nu-i pasa de tine? Dar parerea mea este ca cei mai las-o sunt aia care trimit oameni in razboi si ei/ele doar dau din casa

| Seba2013 a răspuns:

Bai mai terminati cu forta voastra fara prudenta. Din cauza vostra mor oamenii aceia. Cum sa te bati cu rusii? Nu aveti intelepciune? Mai bine ii dai si camasa de pe tine...(si la momentul potrivit sa fii ca un fulger care ii trazneste). Mai bine te plangi si te victimizezi (mie imi este frica cu adevarat) ca sa iti invoci PUTEREA ADEVARATA de partea ta. Numai dati pasi spre un AL TREILEA RAZBOI mondial. Ecuatia asta trebuie sa o decartam, trebuie sa gasim alta schema. Sa moara ala rau, nu toata planeta. Volodímir Zelenski are curaj, insa prostesc si se precipita( cimitirul este plin de oameni valenti). Curajul si razbunarea vine bine premeditata. Cei inceti la manie, isi descarca forta CU CAP (asa cum si cei inceti la pasiune si-o descarca). Sa iti descarci forta fara cap, nu se considera inteligent si de apreciat. Intr-un caz in care nu mai ai alta scapare, da se considera de apreciat. Insa tu ca presedinte, sa faci pe impulsivul, eu vad ceva suspect in asta. Trebuie sa avem grija cine ne reprezinta, si cu oamenii care actioneaza sub impulsul momentului. Trebuie discernamant, si consultatie cu poporul si sa asculti toate variantele posibile! Noi sa nu fim ca poporul ucrainian. Ii iubim insa trebuia sa se consulte a priori SI CU REPREZENTANTII NOSTRI! Trebuia sa puna camera, sa fie umil, SI SA ASCULTE UN SFAT INTELEPT. Atunci da, ti se rupe inima de numai poti, insa acum doar jumate. Si atunci cand apare pe camera si ne cere ajutor, noi sa nu fim sentimentalisti ci rationali si sa ne rugam sa gasim calea cea mai BUNA. Insa eu cred ca in razboiul asta se intarata armata rusa, pentru ca tarile au ajuns sa aiba militari cu cap. Le este ciuda ca militarii sunt inimosi si nu le mai fac voia la satanele alea care s-au catarat acolo! Culmea este ca ei nu resimt stramtoarea, ba din contra se intaresc in timpurile astea. Tu erai la greu si in ploaie, iar ei la soare construind carusele. Dupa aia te intrebi de unde au avut ei banii aceia.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu,mă duc să mor pentru oamenii cărora le pasă de mine.Dar de unde știi că voi muri?!
Nu poți câștiga un război în realitate dacă deja l-ai pierdut în mintea ta.

| Sawarekh explică (pentru Seba2013):

Nu ai cu cine sa vorbesti, nu vezi? Toti sunt spalati pe creier.

| sabin89 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Poţi avea încredere în Oracolul din Delphi: vei trăi nu vei muri...

| J0B0MAT a răspuns (pentru sabin89):

Am încredere că vom muri cu toţii. Când şi de ce nu bag mâna în foc.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sawarekh):

Spălaţii pe creier sunt cei care au adus independenţa ţării şi ne-au scăpat din comunism.Alfel eram în locul Ucrainei acum. Oamenii ăştia se luptă pentru independenţa tării lor şi pentru a trăi liber generaţiile viitoare, aşa cum au făcut-o acum zeci de ani strămoşii noştri.Cei care luptă pentru Ucraina sunt orice numai proşti şi laşi nu.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Tu știi cum am scăpat de comunism? Da, spălați pe creier. Se omorau ca chiorii crezând că fiecare tabără e teroristă. Proștii au murit, unii au învins. Dacă nu exista interes, regimul rămânea. Nu oamenii de rând l-au schimbat. Ei doar au trebuit să moară. Nu zic că e rău că nu mai e comunism (încă), dar cine a fost înțelept a stat închis în casă și nu s-a băgat.

| sabin89 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Eu sunt nemuritor...şi rece.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Nu o să rămâneţi mult timp închişi în casă până vin invadatorii să vă felicite pentru înţelepciunea voastră, dacă nu sunt proştii ăia care mor pentru voi.Şi da, cred că din perspectiva asta, îi putem considera proşti pe oamenii care luptă pentru a apăra pe unii ca voi care nici măcar să le recunoască munca nu sunt în stare.

| J0B0MAT a răspuns (pentru sabin89):

Sper că nu tot aşa e şi Putin.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mereu vor fi proștii care mor. E cum e vorba „dacă nu ar exista proști, nu ar mai exista bogați". Le recunoști ceea ce au făcut. Dar pentru ei, personal, a fost o prostie. Ei acum morți, nu au câștigat nimic. Au pierdut tot.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Total greşit. Unii au murit protejându-şi mama, tata, soţia, copilul, căţelul. Ei trăiesc acum datorită lor.Mie mi se pare un câştig.
De altfel, mi se pare cea mai frumoasă formă de a muri, dându-ţi viaţa pentru cineva drag sau pentru ceva drag.
Desigur, nu toată lumea e de aceeaşi părere, dar din fericire mulţi sunt.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu aveai ce proteja în revoluție. Stăteai închis în casă și gata. Cea mai bună metodă, decât să îți lași mama să simtă cum e să îi moară copilul și soția văduvă. Pentru femeile alea viața nu poate fi la fel. Dacă tu le iubești așa mult încât să te sacrifici pentru ele și ele te-or iubi la fel. Sacrificiul e frumos, dar când e strict necesar. În situațiile astea nu e necesar. Chiar și de ar fi necesar, ce viață va fi aia când îți moare cineva drag? Unii intră într-o depresie de care nu mai scapă niciodată.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Eh, contexte diferite. Categoric ca trebuie sa lupti sa nu-i lasi pe altii sa-ti fure tot dar privind situatia din Romania si ce face tara asta pentru tine singurul motiv pentru a te duce pe front e familia si eventual propria viata ca pana la urma motivul real in lupta pe front e sa-ti salvezi propria piele odata ajuns acolo.

| Seba2013 a răspuns (pentru Sawarekh):

J0B0MAT este sora mea. Toti suntem de acord pana la un punct. Insa mie imi place sa gandesc un pic mai mult. Este adevarat ca am intrat in UE pentru pace. Insa nu doar pentru pace am intrat in ea, ci si pentru a prospera. Poate in comunism nu era asa mare libertinaj si ei au vrut destrabalare. Eu nu sunt de acord cu nici un sistem care vine sa iti spuna tie cum sa gandesti. Ei bine acestia vor sa gandeasca pentru noi, si cand gandim rational, pac sanctiuni. De ce l-au omorat pe Qasem Soleimani? De ce le-au pus sanctiuni la Iran, Venezuela, etc? SI la mai multe tari si i-au flamanzit! Iti raspund eu: Pentru ca au aceeasi inima ca si Putin. Aceasta bestie s-a unit in primele cele doua razboaie. Culmea este ca ei au armura in mana si tot striga si tulai da nimic consistent (noi le-am dat permis ca sa aiba armura). Auzi, il lasam pe Zelenski sa se bata cu bestia. Tu chiar crezi povestea asta? Eu nu o cred. Daca vroiau cu adevarat o faceau.

Insa cine stie sa citeasca si are ochi, vede ceva ireal si fantastic. Cum dracu sa crezi ca se va bate Rusia cu America? Ele cand vad ca tu le intarati, te urasc mai tare, pentru ca ei sunt la putere. Pe degeaba se numesc diferit ca sunt frati si aplica aceeasi strategie cu cine poate. Le este foame la amandoua. Insa daca ne rezumam ca am intrat in UE doar ca sa avem pace, atunci sa traim doar in pace si liniste. Oare Ucraina nu avea pace pana nu a parasit Uniunea Sovietica? Trebuie sa avem grija, pentru ca Rusia nu este singura, ci are si pe China. Trebuie sa fii nebun sa crezi in razboiul asta, eu cred ca ei rad de aia care chiar isi iau rolul in serios.

| sabin89 a răspuns:

O părere exprimată de un clasic de-al nostru:
"E tragedie-nălţătoare / Când, biruiţi, oştenii mor. / Dar sunt eroi de epopee / Când braţul li-e biruitor."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mearga m.-t.