| anonim_4396 a întrebat:

Azi am citit un articol care spune că credincioșii trăiesc mai mult cu șapte ani decât ateii. Oare de ce?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Articol de cacao.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In top 30 tari cu cea mai mare speranta de viata sunt tarile care au cei mai multi atei declarati. Asa ca nu cred ca e cazul sa mai citesti articole fara niciun fundament rational

| T0T a răspuns:

Și eu am citit că toate instrumentele pot emite doar la 440 Hz sau că vine sfârșitul lumii în 2012.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca e cazul.Batranetea și problemele de sănătate nu țin de religie sau ne religie.

| Frank51 a răspuns:

Pe bune?

| Holiday a răspuns:

Culmea e ca scopul, cel putin cel declarat, al misticului crestin, de exemplu, nu e sa traiasca mult, ci sa ajunga in Rai. Daca nu ar fi asa, nu ar ridica in slavi pe cei care din cauza misticismului si-au sfarsit viata prematur.

| johnnny123 a răspuns:

Simplu. Pentru că este un articol de propagandă religioasă fără niciun fundament științific...

Dacă te uiți la topul țărilor cu cea mai mare speranță de viață, vei vedea acolo Japonia. Iar Japonia nu are "credincioși", cel puțin nu în sensul în care înțeleg creștinii credința.

| gabicoo a răspuns:

"Proștii trăiesc mai mult decât deștepții " - spunea un gânditor de la terasa din colțul blocului meu. Dar săracul de el a murit de ciroză nu de deșteptăciune. În fine.
Dar să revenim la întrebarea ta!
Da! Ai dreptate! De exemplu: în adunările neoprotestante - pocăiți cum își zic ei - se practică o intensă spălare pe creier care anulează orice brumă de inteligență nativă a "credincioșilor"! Și cum proștii trăiesc mult... Deci da.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

...si marmota invelea ciocolata in staniol

| adryang78 a răspuns:

Asta e o prostie cât casa. Nu mai crede tot ce citești. N-are nicio legătură durata vieții cu credința.

| Miruna333 a răspuns:

Nu are nici cea mai mica legatura laughing

| Drake21 a răspuns:

Adevarat, pentru ca noi credem

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

Deci daca da o masina peste tine nu mori ca esti credincios.

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Da se strica masina laughing

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Ateii duc o viata mult mai grea din punct de vedere mental. Credinciosii vor avea întotdeauna pe "cineva" pe care se pot baza, pot sa ii spuna orice ce au pe suflet. Practic, este mult mai putin probabil ca un credincios sa fie la fel de stresat ca un ateu. Un credincios adevărat, nu unul care zice "Da, domne, Dumnezeu exista" sau "ba eu cred" si nu face nimic pentru a demonstra asta, este, de asemenea, o persoană mai umila, care isi cunoaște limitele, pe cand un ateu nu are in cine sa aiba încredere in afara de el insusi, deci va deveni la un moment dat plin de el, daca va da gres dupa ce ar fi fost 100% sigur ca nu va da, ar deveni foarte dezamăgit de el insusi si isi va mustra gandirea.

Eu vorbesc dpdv obiectiv, chiar daca sunt ateu.

| suntserios a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

"este mult mai putin probabil ca un credincios sa fie la fel de stresat ca un ateu"

de aia e constanta stresul ala ca pacatuiesti si ca o sa arzi in iad daca cumva ai spalat duminica o pechete de sosete?

| AntiReligion a răspuns:

Există și studii care arată contrariul, adică că ateii trăiesc mai mult decât credincioșii. De exemplu, un studiu din 2016 a constatat că țările cu o populație mai atee au o speranță de viață mai mare decât țările cu o populație mai religioasă. Un alt studiu din 2018 a arătat că ateii au un nivel mai scăzut de stres și anxietate decât credincioșii, ceea ce poate contribui la o sănătate mai bună.