| Feri5 a întrebat:

Aseara am iesit putin afara si m-am uitat spre cerul senin. Evident, erau stele, dar din cand in cand, cerul era strabatut de mici puncte luminoase cu o traiectorie rectilinie uniforma. Nu erau in grupuri acele lumini, ci doar una singura, iar la rastimpuri mai aparea cate una. Oare ce poate fi? Vreun satelit? Sau vreo cometă?

12 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"ploaie de stele"
interesant cate raspunsuri "la obiect" ai primit seara la ora de varf

e vorba de mici meteoriti care ajung in atmosfera pamantului si din cauza vitezei ard la frecarea cu aerul

| Yuoia a răspuns:

Sau vreun avion...

| Digikey a răspuns:

Poate ai uitat sa-ti pui picaturile pentru ochi.

| Feri5 explică (pentru Digikey):

Nici n-am nevoie de asa ceva. Doar de curiozitate am intrebat, pentru ca nu este pentru prima oara cand vad chestiile alea si imi fac numai iluzii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Jucariile lu' nea Elon?

| christall a răspuns:

Ploaia de stele căzătoare a Perseidelor se poate vedea începând cu luna iulie. Perseidele au loc între 17 iulie și 24 august 2021 și ploaia de meteoriți poate fi văzută de oriunde din lume. Punctul de apogeu al Perseidelor va fi atins în noaptea de 12 spre 13 august 2021, când numărul de meteori ajunge la 160-200 de bucăți pe oră.

| tudorvolcano a răspuns:

Avion, elicopter, cometă, orice.

| morfeo a răspuns:

OZN clar

| Andresso a răspuns:

Nu asculta ce-ti zic neștiutorii de aici.
Sunt sateliții lui Elon Musk.
Se pot vedea destul de des pe cer pe timp de noapte.
Daca te framanta sa afli mai multe da-i un search pe google cu "sateliții starlink".

| Yuoia a răspuns (pentru Andresso):

"Nu erau in grupuri acele lumini, ci doar una singura"
"sateliții starlink" sunt... mai multi!

| Flavianadx a răspuns:

Sateliti. Ozn-urile nu au mereu traiectorie rectilinie uniforma. Imi pare rau sa te dezamagesc.

| Mihai8767 a răspuns:

Poate sa fie sateliti, nave spatiale care decoleaza sau comete, mici asteroizi.