| Vernusio a întrebat:

De ce a ajuns omenirea secolului 21 sa fie ahtiata la maximum dupa bani? De ce, ca niciodata toti cauta doar profitul si sa iti ia banii? De ce totul se rezuma la consumerism? Doar banul conteaza in zilele noastre?

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu e "ca niciodata", nu e doar secolul 21. Intotdeauna a fost asa.

| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=285OKea14Sc
asculta piesa cu atentie si vei afla

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem materialisti, asta e. Pe tine nu te obliga nimeni la stilul asta de viata

| doctorandus a răspuns:

Banii sunt un mijloc prin care poti realiza multe lucruri diferite. Dar e un cliseu ca toti ar cauta numai banul.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru că ăsta este sistemul creat de evrei. În ziua de azi dacă ai bani ai putere și stabilitate și din punctul ăsta de vedere evident că mai toți aleargă după bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce jovialitate mai critica Caragiale moravurile societatii, in secoul nostru banul a ajuns sa cumpere viata.

| Skippy223 a răspuns:

Ce alta alternativa ar putea fi?
Daca tu crezi ca societatea s-ar menține într-un univers unde fiecare este egal și primește bunuri nu pe merit, ci doar pentru ca s-a născut, te înșeli.
Nu trăim într-o utopie.