| AlexandruAdy a întrebat:

Buna,as vrea să știu ce a determinat Moldova să se unească cu țara românească
Funda

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Procesul, bazat pe puternica apropiere culturală și economică între cele două țări, a început în 1848, odată cu realizarea uniunii vamale între Moldova și Țara Românească, în timpul domniilor lui Mihail Sturdza, respectiv Gheorghe Bibescu. Deznodământul războiului Crimeii a dus la un context european favorabil realizării unirii. Votul popular favorabil unirii în ambele țări, rezultat în urma unor Adunări ad-hoc în 1857 a dus la Convenția de la Paris din 1858, o înțelegere între Marile Puteri, prin care se accepta o uniune mai mult formală între cele două țări, cu guverne diferite și cu unele instituții comune. La începutul anului 1859 liderul unionist moldovean Alexandru Ioan Cuza a fost ales ca domnitor al Moldovei și Țării Românești, act care a adus cele două state într-o uniune personală.

| AlexandruAdy explică (pentru MihaiNicu23):

Multumesc,asa raspuns asteptam

4 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Pentru ca suntem acelasi popor, vorbim aceeasi limba, etc.

| Xenow a răspuns:

Eu sunt Din Republica moldova Dupa parerea mea e ceva ok dar cred ca nu va fi posibil cu hoti de la noi din Tara

| francut a răspuns (pentru Xenow):

Era vorba de Moldova, nu de Rep. Moldova (Basarabia) si de Tara Romaneasca, cunoscuta azi ca Muntenia si Oltenia.